Rok 2013
luty
Adams Marilee: Myślenie pytaniami. Warszawa : Wyd. Studio EMKA, 2012
Wszyscy codziennie zadajemy sobie pytania – od „W co mam się ubrać?” do „Co powinnam zrobić ze swoim życiem?”. Marilee Adams dowodzi, że rodzaj zadawanych pytań może mieć przemożny wpływ na szacunek do samego siebie, stosunki z ludźmi oraz karierę. Wprowadza pojęcie „Myślenie Pytaniami” (QuestionThinking, QT), łatwy do stosowania system służący do zmieniania sposobu myślenia, działania oraz osiąganych wyników.
Autorka uświadamia nam, jak za pomocą pytań możemy kontrolować swoje myśli. Bo oto możemy świadomie wpływać na przyszłość, obmyślając takie pytania, które najskuteczniej doprowadzą do celu. Na tym właśnie zasadza się znakomity coaching. Podobnie działają wielcy przywódcy, którzy otwierają przed nami wizje przyszłości.
Książka doskonali umiejętność słuchania bez wydawania sądów oraz umiejętność dziękowania za sugestie. Marilee Adams nazwałaby to słuchaniem uczącego się. Są to umiejętności bezcenne dla wszystkich coachów, liderów i menedżerów.
Goulston Mark: Po prostu słuchaj! Warszawa : Wyd. G+J Gruner+Jar Polska, 2011
Dzięki książce Po prostu słuchaj! Marka Goulstona poznasz skuteczne narzędzia i techniki, które możesz stosować zawsze, gdy praca, wyniki sprzedaży lub związek są zagrożone. Wskazówki, jak wzbudzić empatię, rozładować konflikt czy uzyskać czyjeś poparcie, będą skuteczne w każdej sytuacji. Zdobędziesz pewność siebie, dzięki której dotrzesz do osób nieosiągalnych, a sytuacje wywołujące frustracje przekształcisz w owocne wyniki oraz satysfakcjonujące relacje. Będziesz umieć przekonać rozmówcę do swoich pomysłów i celów.
Dogadasz się z każdym!
Blanchard Scott, Homan Madeleine: Coaching : poznaj tajniki sukcesu. Gliwice : Wyd. Helion, 2007
Książka Coaching : poznaj tajniki sukcesu jest przewodnikiem dla tych, którzy chcą zmienić swoje życie. Jej autorzy, doświadczeni trenerzy i konsultanci, prowadzący witrynę WWW poświęconą rozwojowi osobistemu, przedstawiają techniki wzmacniania pozytywnych cech i pozbywania się słabych stron. Opisują metody wyznaczania i osiągania celów, ustalania granic obszaru osobistego oraz doskonalenia umiejętności przywódczych. Uczą wykorzystywania potencjału, który tkwi w każdym z nas.
Dryden Gordon, Vos Jeannette: Rewolucja w uczeniu. Poznań : Wyd. Zysk i S-ka, 2003
Autorzy postanowili połączyć swe siły w pracy nad tą wyjątkową książką. Rewolucja w uczeniu okazała się strzałem w dziesiątkę. Okrzyknięta światowym bestsellerem, przełamuje obiegowe poglądy na temat granic zdolności poznawczych człowieka. To, co dawniej wydawało się niewykonalne - jak przeczytanie kilkuset stron w ciągu godziny lub nauczenie się obcego języka przez jeden miesiąc - dziś okazuje się możliwe. Co więcej, mnóstwo ludzi już korzysta z tych umiejętności w praktyce. Każdy może je zdobyć w stosunkowo krótkim czasie, opanowując kilkadziesiąt skutecznych technik przyswajania i porządkowania informacji.
Jak sprostać wymaganiom współczesnych nauczycieli i pracodawców? Myśleć szybciej i sprawniej? Z łatwością przyswajać nowe dziedziny wiedzy, prędko opanowywać języki obce, poradzić sobie z każdym wyzwaniem? Przeczytaj tę książkę! Już miliony ludzi korzystają z zawartych w niej rad, a ich liczba wzrasta z każdym dniem.
Birkenbihl Vera F.: Nowe siano w głowie?, czyli jak z właściciela mózgu stać się jego użytkownikiem. Katowice : Wyd. KOS, 2009
Uwaga - masz w rękach bestseller Siano w głowie?, który w porównaniu z wydaniem XXXVI został zredagowany całkowicie na nowo. Pod wieloma względami jest to zupełnie inna książka. Znajdziesz w niej co prawda pewne uniwersalne myśli z poprzedniego wydania, jednak przede wszystkim mnóstwo nowych informacji. Niezależnie, czego się uczymy lub czego nauczamy innych (medycyna, prawo czy informatyka), zawsze możemy robić to w sposób przyjazny dla mózgu. W poszczególnych modułach swojej książki przedstawia opracowane przez siebie techniki i pomysły, na przykład jak czynić informacje przyjaznymi dla mózgu. Zawiera mnóstwo propozycji eksperymentów dla czytelników, porad praktycznych i nowych metod uczenia się.
Kordziński Jarosław: Praktyka przekonywania, czyli jak pozyskać zwolenników dla swoich racji i propozycji. Gliwice : Wyd. Helion, 2009
Kiedy na samą myśl o przekonaniu kogoś do swojego rozwiązania przechodzą Cię ciarki i tracisz zapał, możesz być pewny, że rzeczywiście Ci się to nie uda. Jeżeli natomiast tryskasz entuzjazmem i pewnością siebie -- sukces perswazyjny masz w zasięgu ręki! Skuteczne oddziaływanie na ludzi wymaga przede wszystkim dobrego poznania samego siebie oraz kogoś, na kogo chcemy wpłynąć. Sposób skutecznej interakcji z drugim człowiekiem powinien być dostosowany do jego temperamentu, charakteru i typu inteligencji. Nie wolno Ci zapomnieć o postawach i wartościach, będących fundamentalnymi elementami postrzegania otaczającego świata. Pamiętaj także o kilku podstawowych zasadach, których przestrzeganie pozwoli Ci przedstawić rozmówcy sprawę z najbardziej korzystnej dla Ciebie strony: Bądź jednoznaczny w swoich stwierdzeniach. Powtarzanie wciąż tego samego wywołuje przekonanie, że to, o czym mówimy, jest prawdą. Bądź przekonany do tego, o czym mówisz. Zapał i przekonanie są zaraźliwe. Nie oceniaj tych, którzy nie chcą słuchać Twoich racji. Dostarczaj rozmówcom argumentów. Dziękuj za uwagę, nawet jeśli nie uważali.
Cialdini Robert B.: Wywieranie wpływu na ludzi: teoria i praktyka. Gdańsk : Wyd. GWP, 2012
Obowiązkowa pozycja dla każdej świadomej osoby, która chce poszerzać swoją wiedzę o fascynującym świecie ludzkich zachowań i wykorzystywać ją do osiągania zamierzonych celów. Ta znakomita książka z dziedziny psychologii społecznej, prezentująca techniki wywierania wpływu, skierowana jest do wszystkich zainteresowanych wpływaniem na innych ludzi oraz tych, którzy pragną obronić się przed niepożądanym oddziaływaniem bądź manipulacją. Książka skierowana jest do osób, które zawodowo zajmują się wpływaniem na innych: do dziennikarzy i psychologów, kierowników i negocjatorów, specjalistów od reklamy i marketingu, prawników i ekonomistów, nauczycieli i wychowawców. Służyć może wiedzą i pomocą zarówno tym, którzy chcą wpływać na innych, jak i tym, którzy pragną się obronić przed niepożądanym wpływem. Jest to więc tak naprawdę książka dla każdego z nas. Specjalnym prezentem dla polskich czytelników jest płyta z nagraniem obszernego wywiadu z samym autorem
Neale Stephen, Spencer-Arnell Lisa, Wilson Liz: Coaching inteligencji emocjonalnej. Warszawa : Wyd. WoltersKluwer Polska, 2010
Coaching i inteligencja emocjonalna to dwa pojęcia, które robią zawrotną karierę. Razem tworzą nową jakość: wyjątkową metodę rozwoju osobistego. Książka zawiera liczne wskazówki pozwalające stosować ją w celu doskonalenia własnych umiejętności lub kierowania rozwojem innych. Lektura ta pozwala m.in.: spojrzeć z nowej perspektywy na metody rozwoju osobistego zwiększyć swoją świadomość i odpowiedzialność rozwinąć umiejętność prowadzenia coachingu dla innych osób, np. podwładnych poznać skuteczne sposoby rozpoznawania emocji i zarządzania nimi zidentyfikować i - w razie potrzeby - skorygować swoją postawę życiową nauczyć się wyznaczać cele, których osiąganie daje prawdziwą satysfakcję.
Autorzy w jasny sposób pokazują, że rozwój inteligencji emocjonalnej bezpośrednio przekłada się na lepsze wyniki w biznesie. Ich książka powinna więc zainteresować każdego menedżera.
Rok 2012
Gariff David: Najsłynniejsi malarze ich inspiracje i oddziaływanie. Warszawa : Arkady, 2009
Książka jest znakomitym wprowadzeniem do historii sztuki. Ukazuje ukryte powiązania istniejące między dziełami 50 niezwykłych malarzy, którzy zmieniali sztukę i ustanowili nowe konwencje artystyczne. Czytelnik pozna najważniejsze źródła inspiracji poszczególnych malarzy – silnie oddziałujące na nich dzieła twórców im współczesnych oraz z czasów minionych, a także szersze zjawiska kulturowe, społeczne i polityczne. W książce szczegółowo przeanalizowano przełomowe dzieła sztuki, ukazano ich najważniejsze cechy, a przede wszystkim nowatorstwo i wpływ na twórczość artystów oraz projektantów późniejszych pokoleń.
Arcydzieła i mistrzowie : siedemdziesiąt spotkań ze sztuką. Pod red. Christophera Della. Olszanica : BOSZ, 2010
Zgromadzona tu kolekcja nie jest przypadkowym zbiorem słynnych dzieł – stanowi niezwykłą kronikę kultury, ukazującą, jak artyści na przestrzeni dziejów widzieli swój świat i jak go przedstawiali.
Fascynująca wyprawa w świat sztuki światowej. 70 esejów naukowców, literatów i artystów opowiada o najwybitniejszych dziełach w historii ludzkości, od prehistorycznych malowideł do malarstwa XX wieku. Wśród wybranych obrazów i rzeźb znalazły się zarówno prace słynnych artystów, jak Tycjan czy van Gogh, jak też owoce talentu anonimowych twórców. Od Europy przez Azję, Afrykę i Amerykę podążamy śladami ludzkiego geniuszu.
Jankowiak–Konik Beata: Malarstwo polskie. Warszawa : Demart SA, 2011
20 wybranych dzieł daje pewne wyobrażenie o zmianach zachodzących w polskim malarstwie od XVI do połowy XIX w. Znakomita większość przykładów pochodzi jednak z XIX i XX stulecia, kiedy poszukiwanie nowych dróg w sztuce nabrało szczególnej intensywności. Dużym reprodukcjom towarzyszą szczegółowe opisy, a także fragmenty obrazów, pozwalające skupić uwagę na najbardziej interesujących detalach. Opis zawiera też podstawowe informacje o artyście, jak również ciekawostki związane z jego biografią, okolicznościami powstania obrazu czy uwiecznionymi na nimi osobami.
Białe plamy – czarne plamy : sprawy trudne w relacjach polsko–rosyjskich (1918–2008). Red. Adam Daniel Rotfeld i Anatolij W. Torkunowa. Warszawa : Wyd. PISM, 2010
Oddana w ręce polskich czytelników, książka zawiera rezultaty pracy Polsko – Rosyjskiej Grupy do Spraw Trudnych. Na wspólny tom składają się ekspertyzy polskich i rosyjskich uczonych, którzy - na zasadzie zwierciadlanego odbicia – przedstawili w szesnastu rozdziałach polskie i rosyjskie oceny najtrudniejszych problemów w stosunkach między naszymi państwami na przestrzeni ostatnich 90 lat. Jest to publikacja o naszej historii w dwudziestym wieku.
Konik Jacek: Sławni Polacy XX wieku. Warszawa : Demart SA, 2011
Książka prezentuje 67 wybranych postaci ważnych dla historii Polski XX stulecia. Życiorysy uzupełniają zdjęcia bohaterów, a także ludzi i miejsc z nimi związanych. Warto zajrzeć „za kulisy” sławy, aby dowiedzieć się, że Czesław Miłosz w młodości pracował w radiu, Józef Piłsudski studiował medycynę, a Irena Sendler, jako emerytka pracowała w bibliotece szkolnej.
Kokoska Barbara: Konie w malarstwie polskim. Kraków : Wyd. Kluszczyński, [2011]
Prezentowany czytelnikowi album poświęcony jest koniowi, widzianemu oczami rodzimych artystów. Nie zabraknie w nim eleganckich gorącokrwistych arabów i ciężkich perszeronów, szlachetnych koni angielskich. Wszystkie współtworzyć będą dzieje narodu, które trudno sobie wyobrazić bez ich udziału. Autorka tekstu poprzedzającego część albumową poddaje analizie jego wizerunek od średniowiecza aż do czasów współczesnych.
Rok 2010
Bielak Bolesław: Jak pomóc uczniom w wyborze zawodu? Warszawa : Wyd. Szk. i Pedag., 2009
Autor poradnika proponuje cykl zajęć, które należy przeprowadzić z uczniami w chwili podejmowania decyzji o wyborze zawodu. Liczne testy, arkusze diagnozujące i praktyczne ćwiczenia pogłębiają i rozwijają wiedzę uczniów o ich predyspozycjach, mocnych stronach i zainteresowaniach. Pomagają też świadomie zaplanować efektywną drogę kształcenia, a później - ścieżkę rozwoju zawodowego.
O' Moore Mona, Minton Stephen James: Jak opanować przemoc w szkole. Warszawa : Wyd. Szk. i Pedag., 2008
Przemoc w szkole to nie tylko problem nauczycieli. To także problem dyrektorów, rodziców - całej społeczności szkolnej. Właśnie dlatego autor opisuje krok po kroku, jak prowadzić w szkole politykę przeciw przemocy, podaje strategie jej zwalczania i zapobiegania. Daje wskazówki, jak pracować z rodzicami, radzi, co robić, kiedy dziecko jest sprawcą lub ofiarą przemocy.
Strycharska-Gac Berta: Nauczycielu, nie wypalaj się! Warszawa : Wyd. Szk. i Pedag., 2009
Zawód nauczyciela wiąże się z bardzo dużym obciążeniem psychicznym. Przepracowanie, zmęczenie, rutyna, znużenie, niedostrzeganie perspektyw dalszego rozwoju, permanentny stres sprzyjają wypaleniu zawodowemu. Autorka książki przekazuje skuteczne i sprawdzone sposoby zapobiegania wyczerpaniu fizycznemu i psychicznemu. Radzi, jak regenerować siły oraz jak nie tracić zapału i motywacji do pracy z uczniami.
Taraszkiewicz Małgorzata, Karpa Agnieszka: Jak wspierać zdolnego ucznia? Warszawa : Wyd. Szk. i Pedag., 2009
Odkrycie i rozpoznanie zdolności uczniów wymaga profesjonalnej opieki nauczycieli, pedagogów oraz rodziców. Autorki poradnika podają skuteczne narzędzia wyłaniania talentów w grupie przedszkolnej i klasie szkolnej. Wskazują na praktyczne rozwiązania trudności w pracy z uzdolnionymi uczniami. Podsuwają inspirujące pomysły, które wspierają rozwój utalentowanych uczniów i nie pozwalają na ich zaprzepaszczenie.
Roffey Sue: Jak przetrwać w szkole? Przewodnik dla nauczycieli. Warszawa : Wyd. Szk. i Pedag., 2008
Tytuł sugeruje, że życie w szkole to sztuka przetrwania. I niestety, biorąc pod uwagę niskie pensje, uczniowską odporność na wiedzę, roszczeniowe postawy rodziców, a także nadmiar biurokracji - często właśnie tak jest! Książka ta będzie wsparciem dla wszystkich nauczycieli zniechęconych szkolną rzeczywistością. Poradnik ten nie tylko podpowie, jak postępować w trudnych, szkolnych sytuacjach, lecz także przywróci wiarę w sens misji nauczyciela i pedagoga.
Bąbel Przemysław, Wiśniak Marzena: Jak uczyć, żeby nauczyć. Warszawa : Wyd. Szk. i Pedag., 2008
Wiedza o funkcjonowaniu pamięci może być przez nauczycieli wykorzystana do podnoszenia efektywności nauczania. Autorzy za pomocą konkretnych przykładów pokazują, jak przekazywać uczniom wiedzę, aby uczyć skutecznie. Radzą, jak dzięki prostym zabiegom osiągnąć doskonałe efekty.
Podzielska Małgorzata: Nauczyciel - lider. Jak budować autorytet? Warszawa : Wyd. Szk. i Pedag., 2009
Każdy nauczyciel przewodzi grupie wychowanków, ale nie każdy staje się ich skutecznym liderem. Autorka prezentuje siedem zasad, które gwarantują zbudowanie niekonsekwentnego autorytetu w oczach uczniów. Dzięki nim odkryjesz i rozwiniesz swoje zdolności w kierowaniu grupą, nauczysz się działać szybko i efektywnie, wykorzystując do tego celu zaangażowanie, pomysły i chęć współpracy uczniów i ich rodziców.
Biskupski Marek, Krzyżanowska Elżbieta: Z nami przemoc nie ma szans! Warszawa : Wyd. Szk. i Pedag., 2009
Profilaktyka jest najskuteczniejszym i najtańszym sposobem zapobiegania niepożądanym zjawiskom występującym w szkole. Musi się w nią zaangażować nie tylko społeczność szkolna, ale także lokalne instytucje. Autorzy poradnika polecają programy profilaktyczne i scenariusze zajęć rozwijające umiejętności społeczne oraz przeciwdziałające zachowaniom agresywnym wśród uczniów. Przedstawiają wiele metod efektywnego zwalczania przemocy w szkole, radzą, jak należy postępować ze sprawcą i ofiarą przemocy.
Zimmerman B. J., Bonner S., Kovach R.: Zdolny uczeń: metody planowania samodzielnej nauki. Gdańsk : Gd. Wyd. Psychol., 2008
Jak nauczyć dzieci i młodzież samodzielnego uczenia się? Jak pobudzić do myślenia i poczucia odpowiedzialności za własne postępowanie? Jak wspierać talenty i zdolności? Na te wszystkie pytania szczegółowo odpowiadają autorzy książki, podkreślając fakt, iż podstawą samodzielnej nauki i przyszłego powodzenia w pracy zawodowej i codziennym życiu jest zdrowe poczucie własnej wartości i pielęgnowanie zdolności, które ujawniają się już w dzieciństwie. Książka ta przeznaczona jest dla nauczycieli wszystkich klas i rodzajów szkol oraz psychologów szkolnych i rodziców.
Silberman Mel: Uczymy się uczyć. Gdańsk : Gd. Wyd. Psychol., 2005
Nauczanie nie polega tylko na słownym przekazie wiedzy i jej objaśnianiu, a pobieranie wiedzy nie ogranicza się do bezrefleksyjnego zapamiętywania informacji. Proces ten wymaga od ucznia i nauczyciela umysłowego zaangażowania i działania. Nie osiągniemy tego, stosując tradycyjne sposoby pracy w szkole. Książka ta prezentuje 101 metod aktywizujących nauczania, dzięki którym kształcenie stanie się nie tylko owocne, ale będzie satysfakcjonujące i przyjemne.
Bandelow Borwin: 5 prostych sposobów radzenia sobie z lękiem. Gdańsk : Gd. Wyd. Psychol., 2009
Jak to się dzieje, że ludzie odczuwają lęk? Skąd się on bierze i czy można go pokonać? Jakie są możliwości terapeutyczne? Na te i wiele innych pytań znajdziesz odpowiedź w znakomitej książce wybitnego niemieckiego terapeuty - Borwina Bandelowa. Zagadnienia związane z zaburzeniami lękowymi są w niej bogato ilustrowane przykładami znanych postaci historycznych i współczesnych. Przypadki te potwierdzają zaskakujące odkrycie, ze lęk ma nit tylko mroczną stronę - bywa męczarnią, ale i źródłem twórczej siły człowieka.
Majewska-Opiełka Iwona: Ku doskonałości: 30 dni pracy nad sobą. Gdańsk : Gd. Wyd. Psychol., 2009
Autorka zaprasza w swojej książce do pracy nad sobą - nad własnym rozwojem i kształtowaniem nawyków skutecznego działania metodą Stephena R. Coveya. Książka ta zawiera relację autorki z takiego 30-dniowego kształtowania nawyków skutecznego działania. Spokój, cierpliwość, akceptacja siebie, odnalezienie równowagi między swoimi pragnieniami a oczekiwaniami innych, życie w zgodzie z własną naturą i odnalezienie swego miejsca w świecie - to prawdziwy klucz do sukcesu.
Tylińska Renata: Analiza SWOT instrumentem w planowaniu rozwoju. Warszawa : Wyd. Szk. i Pedag., 2005
Autorka przedstawia propozycję analizy SWOT w szkole. Metoda, służąca samoocenie jednostki i identyfikacji jej otoczenia, może być stosowana przez każdego, kto w różnych momentach życia dokonuje wyborów. Pomaga w kształtowaniu "marketingowej postawy", dzięki której łatwiej poruszać się w otaczającej rzeczywistości. Uczniowi, który lepiej pozna siebie, ułatwi wybór szkoły czy zawodu; nauczycielowi pomoże w planowaniu rozwoju zawodowego.
Kiezik-Kordzińska Ewa: Chcę być wartościowym człowiekiem. Warszawa : Wyd. Szk. i Pedag., 2009
Wychowanie młodego człowieka, poszukującego własnej tożsamości i drogi, którą zdecyduje się pójść, nie jest zadaniem łatwym - wymaga szczególnego sposobu postępowania i zaangażowania ze strony nauczycieli. Celem wychowawczym powinno stać się przybliżenie uczniowi wartości uniwersalnych, takich jak: dobro, prawda, piękno, miłość, życie w wolności oraz godność istoty ludzkiej. Te właśnie wartości wyznawane przez danego człowieka w dużej mierze kształtują, a w rezultacie charakteryzują jego tożsamość, stanowią jej fundament i punkt odniesienia. Publikacja ta została przetestowana przez nauczycieli praktyków, zawiera ona także praktyczne porady dotyczące przygotowania i przebiegu zajęć, materiały pomocnicze, źródłowe, karty pracy itp.
Moneta-Malewska Maria: Ona i on, czyli radość bycia razem. Warszawa : Wyd. Szk. i Pedag., 2009
Wzajemne poznawanie się dziewcząt i chłopców w wieku przedszkolnym i szkolnym, w okresie pokwitania nabiera innego kolorytu, nagle druga płeć staje się bardzo ważna. Zaprząta uwagę i myśli, intryguje, podnieca, budzi zachwyt i obawę. Nie wszyscy dorośli są otwarci na rozmowę o płci przeciwnej, a młodzież nie ma pewności, czy "o tym" mówić, czy lepiej milczeć. Książka adresowana jest do wychowawców, którzy zdecydują się przeprowadzić cykl zajęć poświęconych tematowi relacji między kobietami i mężczyznami.
Moneta-Malewska Maria: Jak zdobyć przyjaciół? Warszawa : Wyd. Szk. i Pedag., 2009
Książka adresowana do wychowawców i nauczycieli, którzy chcieliby omówić problematykę przyjaźni, zawiera propozycję dla nich, by przekonali młodych do tego, że jeżeli chcą mieć przyjaciela, powinni się przede wszystkim zastanowić nad tym, jak sami sprawdzają się w tej roli. Publikacja składa się z części teoretycznej i warsztatowej.
Malewska-Moneta Maria: Jak sobie radzić ze stresem w szkole i w domu? Warszawa : Wyd. Szk. i Pedag., 2009
Jak troszczyć się o kondycję psychiczną? Umiejętność minimalizacji skutków stresu jest niezwykle ważna, a zachowanie dobrej kondycji psychicznej może mieć wpływ na całe życie i na wszystkie jego sfery - nie tylko zawodową, ale i prywatna. Żeby jednak stało się to codziennym nawykiem, potrzebna jest nie tylko wiedza, ale i regularne ćwiczenia. Książka podzielona jest na dwie części; pierwsza dostarcza wiedzę teoretyczną z zakresu zjawiska stresu i sposobów minimalizacji jego negatywnych skutków, druga jest przeznaczona dla nauczycieli, którzy będą wykorzystywali zawarte w niej wiadomości w części warsztatowej.
Depko Andrzej: Love story nastolatka: sto pytań o seks. Warszawa : Wyd. Szk. i Pedag., 2009
Rozmowa z młodymi ludźmi na temat ich seksualności wcale nie musi być trudna. Poradnik ten przeznaczony jest dla nauczycieli wychowania do życia w rodzinie, wychowawców i rodziców. Autor udziela w nim rzetelnych, obiektywnych i wszechstronnych odpowiedzi na 100 pytań zadanych przez młodzież za pośrednictwem Internetu. Nastolatki pytają m.in. o dojrzewanie, inicjację seksualna, antykoncepcję.
Karasowska Aleksandra: Profilaktyka na co dzień: alkohol w życiu nastolatków. Warszawa : Wyd. Eduk. Parpa, 2005
Autorka porusza temat ryzykownych zachowań związanych ze spożywaniem alkoholu i używaniem innych substancji pschychoaktywnych przez młodzież. Podaje ciekawe przykłady i najlepsze, bo najprostsze rozwiązania. Podpowiada, w jaki sposób zapobiegać i rozwiązywać sytuacje problemowe w szkole, jak uczyć dziecko odpowiedzialności za własne czyny, w jaki sposób budować poczucie własnej wartości i kompetencji u dzieci. Daje konkretne wskazówki do działania w przypadkach, kiedy dorośli czują się sfrustrowani czy zniechęceni postawą młodzieży.
Łaguna Mariola, Fortuna Paweł: Przygotowanie szkolenia, czyli jak dobry początek prowadzi do sukcesu. Gdańsk : Gd. Wyd. Psychol., 2009
Autorzy omawiają różne zagadnienia związane z tematyką szkoleniową - wyjaśniają, czym jest szkolenie, przedstawiają różne rodzaje szkoleń, opisują strony zaangażowania w przygotowanie kursów, a także przebieg cyklu szkoleniowego. Poruszają też takie tematy, jak analiza potrzeb szkoleniowych, działania rekrutacyjne, określanie celów szkoleniowych, wybór metod, pomocy oraz miejsca szkolenia i dobór trenerów, działania promocyjne, proces oceny szkolenia i działania pozaszkoleniowe.
Christopher Cindy J.: Nauczyciel - rodzic: skuteczne porozumiewanie się. Gdańsk : Gd. Wyd. Psychol., 2009
Rodzice, jako pierwsi wychowawcy i nauczyciele, szukają wsparcia specjalistów, jakimi są nauczyciele uczący ich dzieci. Budowanie partnerstwa edukacyjnego to nieustanne podejmowanie dialogu, wyzwań oraz rozwiązywanie napotykanych problemów. Książka posuwa znakomite przykłady nawiązywania i podtrzymywania efektywnych relacji z rodzicami dla dobra najważniejszego podmiotu szkoły, jakim jest uczeń. Publikacja doskonale uzupełnia braki programowe studiów nauczycielskich, w trakcie których nie oferuje się studentom zajęć z komunikacji, rozwiązywania problemów czy negocjacji. Przełamuje również stereotypy mówiące o tym, że rodziców nic nie interesuje i że współpraca z nimi jest niemożliwa. Można skutecznie współpracować z rodzicami uczniów.
Krajski Stanisław: Savoir-vivre nastolatka. Warszawa : Wyd. Szk. i Pedag., 2009
Zasady dobrego wychowania - reguły życia społecznego - zostały stworzone po to, aby ułatwić ludziom poruszanie się wśród innych, usprawnić proces komunikacji, ułatwić nam wspólne życie. Przestrzeganie etykiety jest wyrazem szacunku dla drugiego człowieka - szacunku, którym należy kierować się we wszystkich kontaktach międzyludzkich. Zdrowe relacje nauczyciel - uczeń są podstawowym warunkiem kształcenia i wychowania. Jednym z istotnych celów jest szkoły jest także przygotowanie młodych ludzi do nawiązywania satysfakcjonujących i owocnych relacji w dorosłym życiu. Proponowane w niniejszej książce scenariusze lekcji przedstawiają poprawne zachowania. Zajęcia dotyczą konkretnych zachowań zarówno w szkole, jak i w trakcie klasowych wyjść i wyjazdów. Poświęcone zostały też komunikacji werbalnej i niewerbalnej.
Carr Alan: Depresja i próby samobójcze wśród młodzieży: sposoby przeciwdziałania i reagowania. Gdańsk : Gd. Wyd. Psychol., 2008
Depresja i próby samobójcze młodzieży to poważny i powszechny problem. Autorzy książki przedstawiają definicje zjawisk oraz czynniki ryzyka i wskazują kryteria ich oceny, służące znalezieniu odpowiedniej interwencji. Prezentowana pozycja ma za zadanie pomóc nauczycielom, psychologom szkolnym, pedagogom i rodzicom rozpoznać symptomy obniżonego nastroju u młodego człowieka i podpowiedzieć, jak zareagować w sytuacji zagrożenia samobójstwem.
Schafer Klaus: Jak przeżyć szkołę. Gdańsk : Gd. Wyd. Psychol., 2005
Współczesna szkoła nie jest przyjazna nauczycielowi. Małe zarobki, zagrożenie ze strony agresywnych uczniów, przeciążenie... Wszystkie te czynniki sprawiają, że nie lubimy swojej pracy i odbieramy ją jako frustracyjną i mało efektywną. Autor książki wskazuje na trzy sfery życia szkolnego - współpracę z uczniami, rodzicami i własnymi kolegami - które kształtują nasze zawodowe i osobiste funkcjonowanie. Pisze, jak usprawnić każdą z nich, wprowadzając zasady racjonalnego gospodarowania czasem, organizując dobrą lekcję czy ucząc się, jak korzystnie zaprezentować się na radzie pedagogicznej. Książka adresowana jest do nauczycieli wszystkich szkół.
Heyne David, Rollings Stephanie: Niechęć do szkoły: jak pomóc dziecku, które opuszcza lekcje i wagaruje. Gdańsk : Gd. Wyd. Psychol., 2008
Książka jest poradnikiem wyjaśniającym problem absencji szkolnej, spowodowanej różnego rodzaju fobiami, niepowodzeniami, stresem oraz trudnymi sytuacjami w domu i w życiu człowieka. Autorzy opracowali strategie interwencji i terapii wagarującej młodzieży oraz program grupy wsparcia dla zaniepokojonych rodziców, którzy chcą pomóc swoim dzieciom pokonać problem. Poradnik ten jest niezwykle przydatny w pracy każdego wychowawcy, pedagoga szkolnego i psychologa zajmującemu się dziećmi.
Kozak Agnieszka, Łaguna Mariola: Metody prowadzenia szkoleń czyli niezbędnik trenera. Gdańsk : Gd. Wyd. Psychol., 2009
W niniejszym tomie autorki przedstawiają pięć podstawowych metod stosowanych przez trenerów podczas szkoleń dla osób dorosłych: wykład z prezentacją, dyskusję, analizę przypadku, odgrywanie ról i gry. Każdą z nich omawiają szczegółowo, pokazując jej mocne i słabe strony, a także wskazując cele, jakie można dzięki nim osiągnąć. Książka jest skierowana zarówno do początkujących trenerów, którzy poznają dzięki niej zasady wybierania odpowiednich metod pracy, przygotowania potrzebnych materiałów i prowadzenia sesji szkoleniowych, jak i do osób mających już praktykę w prowadzeniu szkoleń, którym pomoże uporządkować doświadczenie i zrobić krok na drodze rozwoju zawodowego.
Wenning Kenneth: Mężczyźni są z Ziemi i kobiety są z Ziemi: jak stworzyć udany związek. Gdańsk : Gd. Wyd. Psychol., 2008
Gwałtowne starcia, do których dochodzi między wieloma kobietami i mężczyznami, często są mylnie nazywane "wojną płci", tak jakby każdy związek damsko-męski był na natury zły, destrukcyjny i nietrwały. Prawda jest zupełnie inna, o czym świadczy fakt, ze wiele kobiet i mężczyzn żyje razem w szczęśliwych i partnerskich związkach. Książka ta jest poradnikiem dla par będących w konflikcie, a jego głównym celem jest pomóc im w zakończeniu walki i rozpoczęciu współżycia - jak przystało na prawdziwych partnerów życiowych.
Biała Alina: Literatura i malarstwo : korespondencja sztuk. Warszawa : Wyd. Nauk. PWN, 20098
Książka jest zaproszeniem do przechadzki po galerii literacko-malarskiej. Zawiera reprodukcje dzieł malarskich, objaśnienia historyków sztuki, dzieła literackie, impresje autorskie, informacje o malarzach i pisarzach.
Dzigański Artur: Słownik poezji : liceum. Kraków : Wyd. Zielona Sowa, 2007
Słownik zawiera interpretacje i analizy utworów poetyckich, znajdujących się w programach nauczania dla szkół ponadgimnazjalnych. Druga część zawiera biografie najwybitniejszych pisarzy. Skorowidz autorów i tytułów.
Dzigański Artur: Słownik poezji : gimnazjum. Kraków : Wyd. Zielona Sowa, 2008
Książka przeznaczona jest dla tych, którzy interesują się poezją. Składa się z trzech części. Pierwsza, najobszerniejsza, zawiera interpretacje i analizy 250 wierszy pochodzących z różnych epok. W drugiej zamieszczono definicje gatunków literackich. Trzecia część zawiera biogramy poetów, których wiersze zostały omówione.
Szafruga Kinga, Gajewska Beata, Gałuszka Magdalena: Słownik pisarzy. Wyd. 2. Bielsko-Biała : Wyd. "Park", 2007
Słownik jest przewodnikiem po największych dziełach pisarzy polskich i zagranicznych od czasów starożytnych po dzień dzisiejszy. Zawiera biogramy 184 pisarzy, których twórczość została zilustrowana fragmentami ich dzieł.
Jantos Edyta: Słownik motywów literackich. Kraków : Wyd. Zielona Sowa, 2006
Słownik zawiera opis funkcjonowania następujących motywów na przestrzeni epok: artysta/poeta, bunt, dom, matka, miłość, miłość do ojczyzny, pielgrzymka/tułaczka/wędrówka, podróż, przemiana, przemijanie, rewolucja, samotność, śmierć (wyobrażenia o śmierci), śmierć bohatera, śmierć samobójcza, utopia, wieś, wina i kara, życie po śmierci.
Trela Grzegorz: Chmury i zegary czyli wybrane metafory filozoficzne. Warszawa : Wyd. Nauk. PWN, 2009
W książce autor wskazuje na obecność problematyki filozoficznej właściwie we wszystkich obszarach ludzkiej aktywności. Umożliwia to spojrzenie na niemal całą współczesną panoramę myśli z uwzględnieniem zarówno tradycyjnych argumentacji, jak i najnowszych tendencji filozoficznych, z nawiązaniem do literatury, nauki, kultury popularnej, a także rezultatów nauk szczegółowych: psychologii, socjologii, biologii, fizyki czy matematyki. Książka zawiera: objaśnienia słynnych metafor filozoficznych, biogramy filozofów, pytania do samodzielnych rozważań, słowniczek trudniejszych pojęć, przystępny i żywy język, zabawne ilustracje.
Słownik myśli filozoficznej. Warszawa : Wyd. Nauk. PWN, 2008
Słownik prowadzi przez kolejne etapy rozwoju europejskiej myśli filozoficznej od czasów starożytnych do współczesnych, od kosmologii Talesa po XX-wieczny egzystencjalizm. Prezentacji biografii oraz dorobku kluczowych myślicieli towarzyszy wnikliwa analiza poglądów i źródeł inspiracji, a także ich recepcja i wpływ na szeroko rozumianą kulturę i naukę.
Powstanie Wielkopolskie 1918-1919 : wybrane aspekty z perspektywy 90 lat / red. nauk. Janusz Karwat. Poznań : Wyd. eMPi2, 2008
Materiały z ogólnopolskiej konferencji naukowej "90.rocznica Powstania Wielkopolskiego 1918-1919" Poznań, 17 grudnia 2008 r. Celem publikacji jest upowszechnienie dorobku naukowo-badawczego, traktującego o Powstaniu Wielkopolskim.
Zimmerman B. J., Bonner S., Kovach R.: Zdolny uczeń metody planowania samodzielnej nauki : poczucie własnej skuteczności ucznia. Gdańsk : GWP, 2008
Jak nauczyć dzieci i młodzież samodzielnego uczenia się? Jak pobudzić do myślenia i poczucia odpowiedzialności za własne postępowanie? Jak wspierać talenty i zdolności?
Jurczak Alicja, Mikołajczak-Schoepe Iwona, Szmyt Hanna: Testy przygotowujące do egzaminu zawodowego : technik handlowiec. Wyd. 2. Poznań : Wyd. eMPi2, 2007
Zbiór zawiera dziesięć zestawów przygotowujących do egzaminu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe w zawodzie technik handlowiec. Zestaw zawiera 50 zadań testowych sprawdzających wiadomości i umiejętności właściwe dla technika handlowca, 20 zadań testowych związanych z zatrudnieniem i działalnością gospodarczą oraz jedno zadanie praktyczne.
Jurczak Alicja, Mikołajczak Iwona, Szmyt Hanna: Rozwiązania testów przygotowujących do egzaminu zawodowego : technik handlowiec. Poznań : Wyd. eMPi2, 2007
Książka zawiera rozwiązania zadań testowych (część pierwsza i druga) i przykładowe rozwiązanie zadania praktycznego.
Jurczak Alicja, Mikołajczak-Schoepe Iwona, Szmyt Hanna: Testy przygotowujące do egzaminu zawodowego : technik ekonomista. Wyd. 3 zm. Poznań : Wyd. eMPi2, 2009
Zbiór zawiera dziesięć zestawów przygotowujących do egzaminu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe w zawodzie technik ekonomista. Zestaw zawiera 50 zadań testowych sprawdzających wiadomości i umiejętności właściwe dla technika handlowca, 20 zadań testowych związanych z zatrudnieniem i działalnością gospodarczą oraz jedno zadanie praktyczne.
Jurczak Alicja, Mikołajczak-Schoepe Iwona, Szmyt Hanna: Rozwiązania testów przygotowujących do egzaminu zawodowego : technik ekonomista. Poznań : Wyd. eMPi2, 2009
Książka zawiera rozwiązania zadań testowych (część pierwsza i druga) i przykładowe rozwiązanie zadania praktycznego z każdego zestawu.
Wiedza o reklamie. Warszawa : Wyd. Szk. PWN, 2009
Reklama na świecie - trzy ery reklamy, starożytność, średniowiecze, druk i narodziny reklamy prasowej, wiek XVII-XVIII, wiek XIX, XX. Reklama w Polsce - wiek XVIII, XIX, 20-lecie międzywojenne, polski plakat, reklama jako nowy tekst kultury. Teoria - język reklamy, kreowanie obrazu świata w tekstach reklamowych, słowo i obraz w reklamie. Podstawy psychologii reklamy. Retoryka reklamy - inwencja, dyspozycja, elokucja, pamięć, wykonanie. Reklama w praktyce - agencje reklamowe, domy mediowe. Badania marketingowe. Strategia reklamowa. Planowanie mediów. Badanie skuteczności reklamy. Prawo reklamy.
Nosowska Dorota: Słownik terminów literackich. Bielsko-Biała : Wyd. Park, 2007
Słownik terminów literackich. Słownik terminów przyszłego humanisty. Książka jest bogato ilustrowana malarstwem.
Wojnicka Joanna, Katafiasz Olga: Słownik wiedzy o filmie. Wyd. 2. Warszawa : Wyd. Szk. PWN, 2009
Książka wprowadza czytelnika w krąg podstawowych problemów sztuki filmowej, sztuki pojmowanej i interpretowanej jako pewna całość - od chwili narodzin po dzień dzisiejszy. Daje wgląd w historię - główne nurty, style, kierunki. Uzupełnieniem działu "Historia" jest "Kino autorów", w którym przedstawiono trzydzieści pięść sylwetek wybitnych indywidualności sztuki filmowej.
Goik Magdalena: Kobiety w literaturze. Warszawa : Wyd. Szk. PWN, 2009
Książka ukazuje wizerunek kobiet na obszarze szeroko pojętej literatury, zarówno twórczyń, jak i postaci fikcyjnych, a także tych funkcjonujących niejako na obrzeżach działa literackiego. Znalazły się tu również kobiety niegdyś żyjące, których postać i działalność zainspirowały, zachwyciły twórców.
Colman Andrew M.: Słownik psychologii. Warszawa : Wyd. Szk. PWN, 2009
Słownik opisuje wszystkie działy psychologii oraz dziedziny pokrewne. Zawiera hasła z psychiatrii, psychoanalizy, neurologii i statystyki oraz podaje etymologię terminów. Zawiera też angielsko-polski słownik terminów i pojęć, listę fobii.
Goźlińska Elżbieta: Jak przygotować wycieczkę szkolną? Warszawa : WSiP, 2009
Kompendium wiedzy o organizacji wycieczek szkolnych. Z książki można się dowiedzieć jak właściwie określić cel wycieczki, kiedy samemu ją przygotować, a kiedy korzystać z pomocy biur podróży, jak włączyć zespół klasowy i rodziców w jej organizację. Książka zawiera wzory obowiązkowej dokumentacji wycieczki, spis zasad bezpieczeństwa oraz regulacje prawne dotyczące szkolnych wyjazdów.
Znowelizowana ustawa o systemie oświaty : po zmianach z 27 sierpnia 2009 roku. Poznań : Wyd. eMPi2, 2009
Znowelizowana ustawa Karta nauczyciela : po zmianach z 22 maja 2009 r. Poznań : Wyd. eMPi2, 2009
Pielachowski Józef: Rozwój i awans zawodowy nauczyciela : poradnik dla nauczycieli i dyrektorów szkół oraz pracowników organów prowadzących i nadzorujących szkoły. Poznań : Wyd. eMPi2, 2009
W poradniku omówiono problematykę rozwoju zawodowego nauczycieli i procedury uzyskiwania przez nich stopni awansu zawodowego oraz zagadnienia związane z oceną dorobku zawodowego nauczycieli. Przedstawiono także przykłady planów rozwoju zawodowego oraz wykazy obowiązującej dokumentacji. W aneksie zamieszczono akty prawa i wzory decyzji i dokumentów formalnych związanych z awansem.
Pielachowski Józef: Organizacja, kierowanie i nadzór pedagogiczny w szkole poradnik dla dyrektorów szkół oraz pracowników organów prowadzących i nadzorujących szkoły. Wyd. 2 zaktual. Poznań : Wyd. eMPi2, 2009
W poradniku w sposób kompleksowy, zarówno z organizacyjnego, jak i prawnego punktu widzenia zaprezentowano zasady i procedury kierowania szkołą na tle systemu edukacyjnego w Polsce, ze szczególnym omówieniem procesów nadzoru pedagogicznego, zmodyfikowanego rozporządzeniem MEN z 7 października 2009 r.
Starzomska Małgorzata: Anoreksja : trudne pytania. Kraków : Of. Wyd. "Impuls", 2006
Anoreksja - diagnostyka, uwarunkowania, przebieg, leczenie, pogranicze życia i śmierci.
Rok 2009
Komorowski Tadeusz: Dyrektor szkoły : pracodawca, menedżer, pracownik : poradnik prawnoorganizacyjny. Poznań: Wyd. eMPi2, 2008
Książka określa podstawy prawne działalności dyrektora jako pracodawcy, omawia szczegółowo nawiązywanie, zmiany i rozwiązywanie stosunku pracy z nauczycielami i pozostałymi pracownikami szkoły, ich czas pracy i wynagrodzenia oraz uprawnienia emerytalne i rentowe. Książka przedstawia również nadzór i kontrolę nad pracodawcą, a także bezpieczeństwo i higienę pracy w szkole. Publikacja ukazuje również dyrektora jako menedżera, prezentując elementy menedżerskiego zarządzania placówką oświatową, i jako pracownika, mającego swego pracodawcę, związanego szeregiem ograniczeń i powinności. W aneksie zawarto liczne przykłady dokumentów związanych ze stosunkiem pracy.
Dyrektor szkoły. Red. Krzysztof Gawroński. Warszawa : Wolters Kluwer Polska, 2008
Niniejsza publikacja jest zbiorem pytań i odpowiedzi dotyczących działalności dyrektora szkoły lub innej placówki oświatowej. Czytelnik poszukując optymalnych rozwiązań problemów, może je odnieść do opisanej w pytaniu sytuacji i uzyskać konkretną sugestię ich rozwiązania, łącznie z uzasadnieniem prawnym.
Lodziński Krzysztof: Kwalifikacje zawodowe nauczycieli. Warszawa : Wolters Kluwer Polska, 2008
Książka zawiera zbiór pytań i odpowiedzi dotyczących kwalifikacji zawodowych nauczycieli. Udzielone odpowiedzi pomogą zainteresowanym zapoznać się ze stawianymi przez prawo oświatowe wymaganiami kwalifikacyjnymi wobec nauczycieli zatrudnionych na różnych stanowiskach w poszczególnych typach szkół i placówek oświatowych.
Rockwell Sylvia: A co mi zrobisz? Od chaosu do współpracy w klasie. Warszawa : Wyd. Szk. i Pedag., 2008
Książka może służyć pomocą nauczycielom w sytuacji, gdy mają do czynienia z uczniami krnąbrnymi, rozgadanymi, nie uważającymi na lekcji, kłócącymi się ze sobą i zapominającymi o szkolnej dyscyplinie. Ta publikacja, zawierająca gotowe materiały do pracy dla wychowawców oraz dodatek dla rodziców, podpowie jednocześnie - jak kierować zachowaniem klasy, jak radzić sobie z agresją i konfliktami.
Wrześniowska Joanna: Narkotyki? Nie, dziękuję. Warszawa : Wyd. Szk. i Pedag., 2008
Dlaczego ludzie biorą narkotyki? Niestety, nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Naukowcy wskazują takie przyczyny jak: ciekawość, chęć, czy potrzeba zaistnienia w grupie, odrzucenie przez najbliższe otoczenie, strach spowodowany sytuacją w domu lub grupie rówieśniczej, chęć ucieczki od świata, skłonności genetyczne.Niniejsza publikacja o narkotykach to dużo więcej niż scenariusz jednej lekcji. To także zbiór informacji o mechanizmach rządzących uzależnieniem, o asertywności oraz środkach psychoaktywnych. To także propozycja ćwiczeń, dzięki którym uczniowie nie tylko łatwiej przyswoją wiedzę o narkotykach, ale przede wszystkim nabędą umiejętność powiedzenia "nie".
Kiezik-Kordzińska Ewa: Sztuka unikania konfliktów : jak rozmawiać z nauczycielami i kolegami? Warszawa : Wyd. Szk. i Pedag., 2008
Skutecznie porozumiewanie się to umiejętność, która może ułatwić nie tylko nawiązywanie kontaktów, ale przede wszystkim ich utrzymywanie. W znacznym stopniu pomaga także unikać konfliktów, a nawet rozładowywać atmosferę, jeśli już do nich dojdzie. W szczególny sposób zawdzięczamy poprawnej komunikacji możliwość skutecznego rozwiązywania problemów. Ileż to razy, używając niewłaściwych słów czy nie słuchając po prostu tego, co inni do nas mówią, wchodzimy w konflikt, którego moglibyśmy z łatwością uniknąć, gdybyśmy byli tylko nieco bardziej uważni w naszych kontaktach z ludźmi. Nauczyciele w wyjątkowy sposób korzystają z umiejętności dobrego, czyli skutecznego komunikowania się. Warto taką umiejętność wzmacniać dla własnych, satysfakcjonujących kontaktów z innymi ludźmi.
Pielachowski Józef: Sto pięćdziesiąt spraw szkoły : miniencyklopedia prawnoorganizacyjna. Poznań : Wyd. eMPi2, 2007
Miniencyklopedia zawiera 150 haseł o treści prawnej, organizacyjnej i prakseologicznej. Treść haseł koncentruje się na takich zagadnieniach, jak organizacja szkoły (jej statut), programy szkolne, system kierowania, programowanie i planowanie działań wraz z zasadami sprawności tych działań, kwalifikacje i rozwój zawodowy nauczyciela, regulacje prawa oświatowego i wewnątrzszkolnego. Miniencyklopedię wzbogacono o tak ważne obecnie hasła, jak agresja i dyscyplina w szkole, program wychowawczy szkoły, wizytacja czy zero tolerancji dla przemocy w szkole.
Pielachowski Józef: Organizacja, kierowanie i nadzór pedagogiczny w szkole : poradnik dla dyrektorów szkół. Poznań : eMPi2, 2007
W poradniku w sposób kompleksowy zaprezentowano zasady i procedury kierowania szkołą na tle systemu edukacyjnego w Polsce, ze szczególnym omówieniem procesów nadzoru pedagogicznego, zmodyfikowanego rozporządzeniem MEN z 15 grudnia 2006 r. Główne zagadnienia: organizacja i kierowanie w świetle prakseologii i teorii organizacji, najważniejsze zmiany w systemie zarządzania oświatą od 1999 r., organizacja statutowa i programowa szkoły, organy kierownicze szkoły, funkcje organizacyjne i kierownicze dyrektora i nauczyciela, nadzór pedagogiczny w szkole i nad szkołą, ocena pracy nauczyciela i dyrektora szkoły oraz decyzje administracyjne dyrektora szkoły związane z obowiązkiem szkolnym.
Jones J., Jenkin M., Lord S.: Jak wspierać rozwój zawodowy nauczycieli. Warszawa : WSiP, 2008
Doskonała książka dla dyrektorów szkół i opiekunów stażu. Choć wspieranie rozwoju zawodowego nauczycieli kojarzy się najczęściej z biurokratyczną mitręgą, gromadzeniem dokumentów, zaświadczeń, świadectw... to, ta książka burzy ten stereotyp. Pokazuje na konkretnych przykładach, jak doskonalić umiejętności pedagogiczne nauczycieli, których wyniki pracy nie są zadowalające. Zawiera arkusze obserwacji i samoobserwacji, testy pozwalające diagnozować przyczyny trudności, z którymi borykają się nauczyciele. Żaden nauczyciel nie może być zdany wyłącznie na siebie. W książce pokazano, jak zdiagnozować brak skuteczności u nauczycieli, jak zaofiarować im wsparcie i co robić, kiedy to wsparcie nie wystarcza..
Gawrecki Lechosław: Promocja placówki edukacyjnej. Poznań : eMPi2, 2008
Książka stanowi kompendium działań marketingowych w oświacie. W publikacji scharakteryzowano wolny rynek w oświacie i rolę usług edukacyjnych. Przedstawiono działania marketingowe oraz formy i środki promocji, którymi może posłużyć się szkoła, aby zainteresować potencjalnych uczniów. Pokazano, w jaki sposób tworzyć jej wizerunek i prowadzić działania z zakresu public relations. Wskazano także skuteczne i profesjonalne działania kierownicze dyrektora-menedżera. Celem publikacji jest próba przeniesienia twierdzeń ekonomicznych z zakresu marketingu na grunt pedagogiczny i wykazanie, że w dzisiejszych warunkach promocja szkoły jest konieczna i musi mieć indywidualny charakter. Wolny rynek w oświacie podlega wprawdzie regułom ogólnym tego zjawiska, ale ma też swoją specyfikę, wynikającą chociażby z istnienia obowiązku szkolnego.
Olejniczak Tomasz, Pielachowski Józef: Nadzór pedagogiczny i organizacyjny nad szkołami i placówkami oświatowymi : zadania, przepisy, procedury. Poznań : eMPi2, 2005
W książce przedstawiono w sposób kompleksowy wszystkie rodzaje nadzoru państwowego i samorządowego nad systemem oświaty w Polsce. Omówiono i skomentowano kompetencje, zadania i procedury sprawowania nadzoru pedagogicznego, legislacyjnego i organizacyjnego nad szkołami i placówkami oświatowymi na szczeblu państwa, samorządu terytorialnego i dyrektora szkoły. W aneksie zamieszczono najważniejsze akty prawne związane z nadzorem pedagogicznym.
Bąbel Przemysław, Wiśniak Marzena: Jak uczyć, żeby nauczyć. Warszawa : WSiP, 2008
W książce pokazano, w jaki sposób można wykorzystać współczesną wiedzę o funkcjonowaniu pamięci do podniesienia efektywności nauczania. Autorzy, w niezwykle przystępny sposób i odwołując się do licznych przykładów, prezentują 13 zasad skutecznego nauczania, sformułowanych na podstawie rezultatów badań nad pamięcią. Nie jest to jednak kolejny podręcznik akademicki o nauczaniu, lecz praktyczny poradnik z gotowymi do zastosowania wskazówkami i propozycjami konkretnych metod, zwiększających skuteczność nauczania. Książka łączy rzetelną wiedzę psychologiczną z praktyką szkolną.
Grębski Marek: Jak się uczyć? Treningi pamięci. Szybkie czytanie. Techniki notowania. Warszawa : WSiP, 2008
Wielu nauczycieli obserwuje na co dzień, jak uczniowie zaprzepaszczają wysiłki, które nauczyciele podejmują na lekcji, bo nie umieją się uczyć! Nawet ci, którzy potrafią całymi dniami ślęczeć nad książką. W książce zaprezentowano najnowsze metody skutecznego uczenia się. Publikacja pozwala przeprowadzić 1-2 lekcje, w czasie których można przeszkolić uczniów z nowoczesnych technik edukacji. Z pożytkiem nie tylko dla nich, lecz również dla siebie.
Koletyńska Katarzyna, Sitko Halina: Abc młodego nauczyciela. Warszawa : WSiP, 2008
ABC młodego nauczyciela to praktyczny poradnik, który podpowie młodemu nauczycielowi, jak nie pogubić się w szkolnej rzeczywistości. Jakie są jego prawa i obowiązki. Jak zadbać o dobre relacje ze współpracownikami. To także pigułka z wiedzą o działaniu polskiej oświaty, zawierające wszelkie informacje i porady związane z awansem zawodowym nauczyciela stażysty: zasady tworzenia portfolio, współpraca z opiekunem stażu, plan rozwoju zawodowego, kolejne kroki, jakie trzeba pokonać w postępowaniu kwalifikacyjnym i terminy, jakich trzeba przy tej okazji dotrzymać.
Strycharska-Gać Berta: Złe emocje pod kontrolą. Jak wyciszyć agresję. Trening i strategie. Lekcje relaksacji. Warszawa : WSiP, 2008
Problemem wielu szkół jest agresja uczniów wobec swoich rówieśników, wobec nauczycieli czy nawet wobec siebie samych. Oferujemy Państwu publikację, która jest nie tylko scenariuszem lekcji, lecz także przewodnikiem instruktażowym, pozwalającym przeprowadzić zajęcia, dzięki którym młodzi ludzie nauczą się, jak bezpiecznie rozładować emocjonalne napięcie. Autorka podpowiada, jak przekonać uczniów, że agresja szkodzi przede wszystkim im samym i nakłonić do jej przeciwdziałania. Publikacja zawiera opisy prostych technik pozwalających opanować emocje, w praktyczny sposób pokazuje, jak reagować na agresję czy zaczepki ze strony innych.
Rok 2008
Dambach Karl E.: Mobbing w szkole. Gdańsk 2003
Książka dotyczy przemocy grupowej w szkołach. Jeżeli terror psychiczny ze strony większości członków grupy wobec tej samej osoby lub dwóch czy trzech osób jest stosowany stale, wówczas mówimy o występowaniu mobbingu, który polega na systematycznym upokarzaniu, wyśmiewaniu i okrutnym traktowaniu ofiary. Autor opisuje przejawy tego rodzaju przemocy w klasach szkolnych, wskazuje na jej konsekwencje dla rozwoju dzieci, zarówno ofiar, jak i sprawców ofiar oraz podaje możliwe sposoby interwencji.
Nolting Hans Peter: Jak zachować porządek w klasie. Gdańsk 2004
Każdy nauczyciel w swej pracy dydaktycznej spotkał się z problemem zakłócania porządku w klasie spowodowanego znudzeniem uczniów podczas lekcji czy niezrozumieniem zasad relacji nauczyciel uczeń przez wychowanków. Warto zastanowić się nad wspólnym z uczniami ustaleniem reguł dyscypliny w klasie, nad upłynnieniem przebiegu lekcji, nad pobudzeniem aktywności związanej z tematyką zajęć. Jak to zrobić? Czytelnik znajdzie w niniejszej książce rozwiązania problemów z dyscypliną zaproponowane przez pedagogów oraz pozna przyczyny dezorganizacji lekcji.
Kretschmann Rudolf: Stres w zawodzie nauczyciela. Gdańsk 2004
Wielu nauczycieli czuje się zestresowanych pracą. Warunki lokalowe w szkołach, ubogie zaplecze dydaktyczne, niskie płace i małe wsparcie ze strony społeczeństwa wszystkie te czynniki nie tylko utrudniają realizację nauczycielskich ambicji, ale uniemożliwiają godne życie. Nie na wszystko mamy wpływ. Autorzy książki wskazują jednak te sfery życia zawodowego, które można samemu kształtować, by zaradzić wypaleniu w pracy i odnaleźć jej sens.
Łaguna Mariola: Szkolenia. Gdańsk 2004
W czasie szkoleń i wszelkiego typu nauki najistotniejsza jest dobra współpraca między uczącym a uczestnikami zajęć. Aby ją osiągnąć, trzeba przede wszystkim mieć świadomość tego, czym są szkolenia, i umieć je odnieść do koncepcji szeroko rozumianej edukacji dorosłych. Autorka przystępnie prezentuje etapy cyklu szkoleniowego, opisuje sposoby prowadzenia zajęć i sprawdzone metody aktywizujące pracę z grupami. Książka przyda się każdej osobie prowadzącej szkolenia, trenerom i psychologom, ale także nauczycielom w szkołach i pedagogom.
Guerin Suzanne, Hennessy Elis: Przemoc i prześladowanie w szkole. Gdańsk 2004
Często zaskakują nas sytuacje, w których nie radzimy sobie z wybuchami gniewu nastolatka czy zaplanowanym prześladowaniem jednych uczniów przez drugich. Warto zapoznać się z wiedzą na temat destrukcyjnych zachowań dzieci i młodzieży, by umieć skutecznie im przeciwdziałać. Autorzy książki piszą, w jaki sposób nauczyciele i inni pracownicy oświaty mogą reagować w krytycznych przypadkach.
Heyne David, Rollings Stephanie: Niechęć do szkoły : jak pomóc dziecku, które opuszcza lekcje i wagaruje? Gdańsk 2004
Książka jest poradnikiem wyjaśniającym problem absencji szkolnej spowodowanej różnego rodzaju fobiami, niepowodzeniami, stresem oraz trudnymi sytuacjami w domu i w życiu młodego człowieka. Autorzy książki opracowali strategie interwencji i terapii wagarującej młodzieży oraz program grup wsparcia dla zaniepokojonych rodziców, którzy chcą pomóc swoim dzieciom pokonać ten problem.
Christopher Cindy J.: Nauczyciel - rodzic. Gdańsk 2004
Wiele osób, które wybrały zawód nauczyciela, uczy się na studiach, jak pracować z dziećmi. Mało kto mówi, jak współpracować z rodzicami tych dzieci. Książka ta odpowiada na wiele istotnych pytań: jak można zainteresować rodzica tym, co dzieje się w szkole? Jak w profesjonalny sposób informować o ocenach ucznia? Jak rozwiązać problemy pojawiające się w kontaktach nauczyciel - rodzic? Jak wreszcie przeprowadzić wywiadówkę i opowiedzieć rodzicom o słabych i mocnych stronach ich pociechy? Opisane przez autorkę sposoby zostały sprawdzone w wielu szkołach i na pewno okażą się przydatne zarówno studentom przygotowującym się do pracy nauczyciela, jak i doświadczonym nauczycielom oraz pracownikom administracji szkolnej.
Hornby Garry, Hall Eric, Hall Carol: Nauczyciel wychowawca. Gdańsk 2005
Wiele dzieci w wieku szkolnym doświadcza trudności emocjonalnych i sprawia problemy wychowawcze. Aby sobie z nimi poradzić, każdy nauczyciel powinien posiadać podstawową wiedzę z zakresu psychologii i odpowiednie umiejętności terapeutyczne, dzięki którym nawiąże on właściwą relację z uczniem i jego rodzicami. Książka ta powstała z myślą o nauczycielach wszystkich poziomów, psychologach i pedagogach szkolnych, którzy chcą odpowiedzialnie wypełniać swoją rolę w szkole.
Detz Joan: Sztuka przemawiania : nie co mówić, ale jak mówić! Gdańsk 2004
Praktyczny poradnik, który uczy sztuki publicznego wypowiadania się - jednego z najbardziej przerażających i paraliżujących doświadczeń życiowych. Zawiera wskazówki, które pomogą przygotować się do przemówienia, prezentacji sprzedawanego towaru, rozmowy kwalifikacyjnej, dyskusji panelowej i każdego innego wydarzenia, które będzie wymagało od nas publicznego zabrania głosu. Uporządkowanie treści przemówienia, panowanie nad mową ciała, przezwyciężanie zdenerwowania, zastosowanie humoru, przygotowanie sali to tylko niektóre z zagadnień podjętych w książce.
Donaldson Michael C., Donaldson Mimi: Negocjacje. Warszawa : Wyd. RM, 1999
Każdego dnia napotykasz na sytuacje, w których musisz komunikować się z innymi ludźmi na gruncie prywatnym i w pracy. Ta komunikacja to nic innego jak negocjacje! Książka Negocjacje zawiera wskazówki i techniki pomocne w rozwijaniu umiejętności słuchania, sprzedawania i przeprowadzania negocjacji. Dzięki nim osiągniesz wszystko, czego pragniesz.
Hogan Kelvin: Psychologia perswazji : strategie i techniki wywierania wpływu na ludzi. Warszawa : Wyd. Jacek Santorski & CO, 1996
Wiele ludzi postępuje w relacjach w klientami i rodzinami w taki sposób, że traci jedna strona lub obydwoje. Istnieje jednak inna filozofia życia, która pomaga doprowadzić do sytuacji, w której wygrywają obie strony. Stosują ją na co dzień odnoszący sukces biznesmeni, politycy, wybitni nauczyciele duchowi oraz wielu z najbardziej wpływowych ludzi świata. Autor pokazuje, krok po kroku , w jaki sposób można podążyć ich śladem: przeniknąć umysły innych ludzi oraz, zgodnie z zasadami etyki, wywierać wpływ na ich życie.
Hogan Kelvin: Sztuka porozumienia : twoja droga na szczyty: jak dogadać się i w biznesie i w miłości. Wyd. 2 zm. Warszawa : Wyd. Jacek Santorski & CO, 2001
Sztuka porozumienia to podręcznik przeznaczony przede wszystkim dla profesjonalistów zajmujących się sprzedażą, reprezentantów handlowych, menadżerów i trenerów. Ale korzyści z tej nasyconej życiową mądrością lektury uzyskać mogą dużo szersze kręgi czytelników. Psycholodzy - praktycy, nauczyciele, dziennikarze, politycy to tylko początek tej list. Autor ma dla nas dobrą wiadomość: te same umiejętności - i aspekty emocjonalnej inteligencji - decydują zarówno o naszej karierze zawodowej, jak i szczęściu w małżeństwie, satysfakcji rodzicielskiej, nasyconych serdecznością relacjach rodzinnych, przyjacielskich i towarzyskich. Podstawowym wyposażeniem w twojej "drodze na szczyty" jest technologia sprawnego komunikowania się. W tej książce znajdziesz informacje na ten temat.
Hudańska Iwona: Szkolny system oceniania : wskazówki dla rad pedagogicznych. Warszawa : Ofic. Wyd. G&P, 1999
Niniejsza praca stanowić może rodzaj poradnika dla rad pedagogicznych. Uwzględnia m.in. działania nauczycieli (w tym przypadku - Gimnazjum w Strzałkowie) podjęte w celu opracowania i stosowania zasad oceniania osiągnięć uczniów. Stanowią one próbę tworzenia "nowej szkoły" na przykładzie strzałkowskiego gimnazjum. Autorka książki jest animatorką procesu, a z jego pierwszymi efektami - powstawaniem dokumentu rady pedagogicznej do stosowania w Gimnazjum w Strzałkowie - mogą Państwo zapoznać się w niniejszym opracowaniu. Książka zawiera również przykładowe scenariusze zajęć i formularze ankiet, które mogą być bardzo przydatne przy tworzeniu konkretnego systemu oceniania.
Kropiwnicki Jan: Jak tworzyć warsztat pracy? Jelenia Góra 1999
Każda praca, by mogła być należycie wykonywana, wymaga odpowiednich narzędzi. W przypadku zawodu nauczyciela zespół tych narzędzi składa się na tzw. dydaktyczny warsztat pracy. Pod tym pojęciem będziemy rozumieć jego część materialną: pomieszczenia, wyposażenie meblowe i sprzętowe, urządzenia techniczne, środki i materiały dydaktyczne, literaturę fachową itp. Reforma systemu Edukacji stawia pod tym względem zupełnie nowe wymagania. Tymczasem kompetencje nauczycieli w organizowaniu sobie własnego warsztatu pracy są niskie lub wręcz żałosne. Nikt ich do tego nie przygotował. Publikacja ta powstała, aby wypełnić tę lukę.
Kropiwnicki Jan: Uczyć jak to łatwo powiedzieć. Jelenia Góra 1995
Każdy nauczyciel, bez względu na to, jaką ukończył szkołę czy uczelnię, przystępuje do pracy w pierwszej lub nowej szkole z obawą i niepewnością. Bardzo szybko okazuje się, że między teoretyczną wiedzą a szkolną praktyką jest przepaść, którą każdy musi zasypać własnoręcznie. Czas do tego niezbędny jest miarą przydatności do zawodu, umiejętności przystosowawczych, inteligencji, profesjonalizmu. Czasami w tym zasypywaniu pomaga dyrektor, bardziej doświadczona koleżanka czy kolega. Ale często musisz to zrobić sam. Ta książeczka, napisana w lekkiej konwencji, powinna Ci w tym pomóc, pokazując szanse i zagrożenia.
Nowacki Jerzy: Rozwój zawodowy nauczyciela. Jelenia Góra 1999
Znowelizowana w 2000r. Karta Nauczyciela zaskoczyła środowisko oświatowe, nie przygotowane do realizacji zmian, zwłaszcza w części dotyczącej tzw. stopni awansu zawodowego nauczycieli. W nowych przepisach zostały one uwarunkowane zaplanowanym, kilkumiesięcznym rozwojem zawodowym. Jednocześnie związana ze stopniami podwyżka uposażeń skłania do ubiegania się o nie. W ogromnej liczbie przypadków niezbędna jest jednak pomoc w pokonywaniu barier, z tą pomocą pospieszył autor książki. Wiele oryginalnych rozwiązań, interesujących rad i propozycji zawartych w niej, czynią lekturę niezwykle w tym okresie potrzebną, a jednocześnie bardzo ciekawą. Dodatkowym walorem książki jest zrozumiały język oraz bezpośrednia forma zwracania się jej autora do czytelnika.
Stróżyński Klemens, Stawiarska Elżbieta, Zmysłowska Marzena: Jak oceniać i uczyć samooceny. Jelenia Góra 2000
Dla szkół realizujących reformę oświatową szczególnie ważne i trudne jest opracowanie (zbudowanie) wewnątrzszkolnego systemu oceniania osiągnięć ucznia. By wykonać to zadanie, nauczyciele muszą mieć nie tylko wolę i dobre chęci oraz wytrwałość, ale wiele niezbędnej wiedzy i umiejętności jej zastosowania w specyficznych warunkach własnej szkoły. "Siostrzaną" umiejętnością oceniania, chyba nawet trudniejszą, jest samoocena, która w tym opracowaniu została również uwzględniona. Dzięki temu powstało kompetentne kompendium wiedzy o ocenianiu, które każdy nauczyciel i dyrektor powinien mieć w "małym palcu". Praca nad systemem oceniania musi być zespołowa (a więc ważne by posługiwać się i jednakowo rozumieć używane pojęcia) i długotrwała (nie wykona się jej w ciągu pół roku).
Opracowały UJ i JJ