NARODOWY PROGRAM ROZWOJU CZYTELNICTWA

– harmonogram wybranych działań

 

październik 2016

  • Zaplanowanie przez szkołę zadań promujących i wspierających rozwój czytelnictwa wśród młodzieży oraz działań wskazujących na współpracę ze środowiskiem lokalnym, w tym z biblioteką publiczną i pedagogiczną.
  • Przygotowanie harmonogramu realizacji programu na 2017 r.
  • Złożenie wniosku o przyznanie dotacji w ramach realizacji Priorytetu 3 Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.

grudzień 2016

  • Bombki z książką – akcja mająca na celu promować bibliotekę szkolną i propagować książki. W ramach projektu młodzież naszej szkoły wraz z nauczycielami przygotowała papierowe bombki choinkowe, na których umieszczono nazwiska autorów i tytuły książek wskazane przez uczniów podczas akcji Ogólnopolskie Wybory Książek. W grudniu papierowe bombki wraz z innymi ozdobami świątecznymi zostały zawieszone na choinkach znajdujących się w obu budynkach szkoły. Zainteresowani książkami mogli je wypożyczyć na przerwę świąteczną lub ferie zimowe.

 

 

styczeń 2017

  • Realizacja projektu Lekcje wychowawcze z książką – przeprowadzenie lekcji promujących czytelnictwo (prezentacja i recenzja zakupionych książek, czytanie wybranego fragmentu książki zaproponowanej przez uczniów).

  • Promocja książek na stronie internetowej biblioteki szkolnej.

    Na ferie wszystkim uczniom Zespołu Szkół Zawodowych w Gostyniu polecamy nowości oraz książki, które warto przeczytać. Pamiętajmy, że czytanie nawet dla przyjemności i rozrywki poprawia pamięć i koncentrację, poszerza wiedzę, utrwala ortografię, pobudza wyobraźnię oraz wzbogaca słownictwo. Przyjemnego czytania. Tryb dostępu: http://www.biblioteka.zsz-gostyn.com.pl/index.php/literatura-dla-uczniow/71-ksiazki-ktore-warto-przeczytac-2011-2015-2016-2017 

  • Tydzień z książką – projekt edukacyjny, którego celem było propagowanie czytelnictwa wśród uczniów, a w szczególności: rozwijanie zainteresowań młodzieży literaturą popularną, przypomnienie i uświadomienie korzyści wynikających z czytania, pobudzanie fantazji i wyobraźni uczniów, dbanie o poprawną polszczyznę, poszerzanie zasobu słownictwa, integracja klasy i społeczności szkolnej, ćwiczenie dykcji podczas głośnego czytania, wykonywanie różnych czynności na rzecz szkoły, promowanie szkoły w środowisku lokalnym, zachęcenie uczniów do korzystania z biblioteki szkolnej i jej zasobów.

Działania w ramach projektu realizowali uczniowie wszystkich klas wraz z nauczycielami.

Przeprowadzono następujące akcje i działania:

- „Plażowanie” z książką na każdej przerwie. Działanie polegające na czytaniu książki w warunkach zbliżonych do naturalnych. W specjalnie przygotowanym miejscu rozłożono leżaki, materace, parasolki przeciwsłoneczne, piaskownicę. Zadbano również o wystrój wieszając na ścianie regulamin korzystania z „plaży” oraz zdjęcia przedstawiające urokliwe nadmorskie widoki.  

- Plakaty promujące czytelnictwo lub zachęcające do czytania wykonane przez zespoły klasowe.

- Złota myśl na każdy dzień wraz z dyskusją na jej temat.

- Oznaczenie drogi do biblioteki szkolnej strzałkami oraz ciekawymi cytatami.

- Czytające „Zetki” – propagowanie czytelnictwa w środowisku lokalnym, np. poprzez czytanie bajek przez uczniów naszej szkoły dzieciom w przedszkolach.

- Kryminał z Agatą Christie – czytanie w świetlicy fragmentów książki na każdej dużej przerwie.

- Głośne czytanie na początku lekcji przez 5-10 min książki wybranej i czytanej przez uczniów. Większość książek do realizacji tego zadania  wypożyczono w bibliotece szkolnej. Były to kryminały, horrory, pamiętniki, romanse,  książki fantasy i lektury.

- Pokaż mi, jak czytasz – promocja czytelnictwa poprzez wykonanie fotografii inspirowanej ulubioną książką.

- Konsultacje ws. zakupu książek w ramach NPRC - zapytanie internetowe na szkolnym Facebooku.

- Podsumowanie projektu – rozdanie młodzieży słodkiego upominku wraz z cytatem promującym książki i czytelnictwo.

styczeń / listopad 2017

  • Bookcrossing – prezentacja książek – darów oddanych do dyspozycji biblioteki.
  • Kiermasz książek z wydawnictwem Publicat.

marzec 2017

  • Współpraca z biblioteką pedagogiczną – szkolenie w ramach Sieci współpracy i samokształcenia – wymiana informacji dot. zakupu książek w ramach NPRC, książki z projektu IBUK Libra.

kwiecień 2017

  • Konsultacje ws. zakupu książek w ramach NPRC – Szkolne Wybory Książek – ankieta przeprowadzona wśród uczniów.
  • Współpraca z biblioteką publiczną.
    Obrazki z Ziemi Świętej – spotkanie z podróżniczką Haliną Radołą.

Na zaproszenie nauczycieli bibliotekarzy gościła w naszej szkole pani Halina Radoła. Spotkanie rozpoczęło się od przedstawienia naszego gościa. Pani Halina Radoła - bibliotekarka pracująca w Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy w Gostyniu pełni funkcję powiatowego instruktorka opiekując się siecią bibliotek publicznych w powiecie gostyńskim. Prywatnie podróżniczka, której pasją jest język esperanto. W ostatnich latach odwiedziła m.in.: Kubę, Brazylię, Włochy, Gruzję czy Armenię.  Podczas tych podróży fotografuje, nakręca filmiki, zwiedza, poznaje historię tych państw, ciekawych ludzi i ich zwyczaje.

W trakcie spotkania z panią Haliną Radołą, młodzież mogła posłuchać pasjonującej opowieści o Izraelu. Posługując się prezentacją multimedialną podzieliła się wrażeniami z pobytu na Ziemi Świętej, miejsca szczególnego ważnego dla chrześcijan. Prelegentka opowiedziała o konflikcie izraelsko-palestyńskim, o historii, kulturze, klimacie, przyrodzie i gospodarce państwa izraelskiego. Pokazała i omówiła najważniejsze zabytki oraz miejsca kultu takich miast jak: Jerozolima, Tel Awiw, Jafa, Kana Galilejska, Jerycho. Wyjaśniła co to jest kibuc, opowiedziała o Morzu Martwym oraz jednym z największych portów morskich Izraela – Haifie.  Zaprezentowała też filmik przedstawiający taniec przed Ścianą Płaczu, uczniowie mogli też posłuchać mieszkanki Izraela mówiącej po hebrajsku. W trakcie spotkania prelegentka podzieliła się też praktycznymi informacjami - jak zachować się w tym wciąż niebezpiecznym kraju, co i gdzie warto zjeść, jaką walutą można płacić.

Po spotkaniu chętne osoby mogły też obejrzeć pamiątki – pieniądze, foldery, pocztówki, breloczki, które podróżniczka przywiozła z Ziemi Świętej.

Na  zakończenie spotkania młodzież podziękowała pani Halinie Radole za interesującą i ciekawą opowieść o Izraelu.

 

  • Realizacja projektu Lekcje wychowawcze z książką – przeprowadzenie lekcji promujących czytelnictwo (prezentacja i recenzja zakupionych książek, czytanie wybranego fragmentu książki zaproponowanej przez uczniów).
    - Wybory czytelnicze uczniów – księgozbiór, regulamin biblioteki, recenzje książek zaproponowanych przez uczniów.
    - Biblioteka szkolna, księgozbiór – prezentacja i omówienie wybranych książek i czasopism.

  • Udział w regionalnym konkursie Cudze chwalicie swego nie znacie pod hasłem Życie kreślone historią. Wojenne losy naszych najbliższych, w którym zadaniem uczniów była próba odtworzenia losów konkretnej osoby czy rodziny żyjącej w czasie II wojny światowej lub też opowiedzenie historii wydarzeń, które upamiętnia pomnik czy mogiła. Projekt historyczny promujący książki popularnonaukowe z historii.

  • Udział młodzieży w konkursie plastycznym pt.: Żołnierze Wyklęci Ziemi Gostyńskiej. Projekt przygotowany z inicjatywy Młodzieżowej Rady Miejskiej w Gostyniu, którego celem było m.in. popularyzowanie książek i wiedzy na temat polskiego powojennego podziemia niepodległościowego i antykomunistycznego.

  • Sporządzenie listy książek wskazanych przez uczniów, ze szczególnym uwzględnieniem uzupełnienia księgozbioru dla uczniów z niepełnosprawnością (uczniowie słabowidzący).

maj 2017

  • Realizacja projektu Lekcje wychowawcze z książką – przeprowadzenie lekcji promujących czytelnictwo (prezentacja i recenzja zakupionych książek, czytanie wybranego fragmentu książki zaproponowanej przez uczniów).

  •  Współpracy z biblioteką publiczną.
    Spotkanie autorskie z Romanem Czejarkiem – dziennikarzem i podróżnikiem.

Uczniowie klasy pierwszej technikum byli uczestnikami spotkania autorskiego z panem Romanem Czejarkiem, które odbyło się 10 maja 2017 r. w Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy w Gostyniu. Na wstępie pani Halina Radoła przedstawiła sylwetkę pana Romana Czejarka. Wspomniała, że jest znanym dziennikarzem radiowym  prowadzącym w Programie Pierwszym Polskiego Radia m.in. audycje: Lato z Radiem, Cztery pory roku, Sygnały Dnia, Muzyka i Aktualności, Z kraju i ze świata. W mediach publicznych TVP 1 i TVP 2 znany jest z takich programów jak: Kawa czy herbata, Nocne Rozmowy, Trudne pytania, Niezwykłe podróże ludzi i rzeczy, Pytania o Unię, Gilotyna, Telemillenium, Pytanie na śniadanie. Pracował też w telewizji komercyjnej TVN / TTV: Raz lepiej raz gorzej, Studio TTV.

Następnie głos zabrał zaproszony gość, który stwierdził, że obok dziennikarstwa, zwiedzanie Polski i poznawanie dalekich krajów jest jego drugą pasją.

Prezentując piękne zdjęcia, krótko opowiedział o Kubie, jej bohaterach i życiu codziennym mieszkańców po śmierci Fidela Castro, o biedzie w Laosie. Wspomniał też o przygotowaniach, szkoleniach i ćwiczeniach w kraju, jakie muszą przejść osoby wyjeżdżające do Afganistanu. Podzielił się również informacjami o samym pobycie i pracy dziennikarskiej w polskiej bazie w Afganistanie. Pokazał również fotografie najcenniejszych starożytnych zabytków Syrii, które niestety w większości już nie istniejących, zostały zniszczone przez bojowników tzw. Państwa Islamskiego podczas trwającej obecnie w Syrii wojnie domowej. Szczególnie dużo zniszczeń odnotowano w Aleppo, większość zabytków można oglądać już tylko na zdjęciach.

Najwięcej jednak czasu podróżnik poświęcił Peru, państwu, które najchętniej odwiedza i najbardziej lubi. W roku 2008 i 2009 pan Czejarek wziął udział w wyprawach badawczych na dno kanionu Colca w Ameryce Południowej, zorganizowanych przez przyjaciela Jurka Majcherka. Podróżnik podczas tych ekspedycji pełnił funkcję rzecznika prasowego. Podczas spotkania młodzież dowiedziała się, że charakterystycznymi dla kanionu ptakami są wspaniałe i olbrzymie kondory, których rozpiętość skrzydeł wynosi ponad 4 m. Mają różne kolory, godzinami szybują nad kanionem stanowiąc atrakcję turystyczną. Ponadto pan Roman opowiedział o tym, jak żyją i czym żywią się mieszkańcy Peru, o spotkaniach z ciekawymi ludźmi np. szamanem, czy „najbogatszym” sołtysem wsi, którego chata posiadała dwie izby. Na zdjęciach pokazał skaliste i strome tereny Peru porośnięte olbrzymimi niebezpiecznymi kaktusami, których „skaczące kulki” mogą dotkliwie poranić. Ponadto usłyszeliśmy wiele innych ciekawostek o tym tak odległym od Polski kraju.

Na zakończenie była możliwość zapoznanie się z książkami podróżniczymi napisanymi przez gościa. Młodzież oklaskami podziękowała za barwną i bardzo interesującą opowieść. 

  • Zasięgnięcie opinii przedstawicieli samorządu uczniowskiego, rady rodziców oraz nauczycieli w sprawie zakupu książek wybranych przez młodzież. Konsultacje ws. zakupu książek w ramach NPRC – przekazanie listy książek.

  • Konsultacje w sprawie listy książek z bibliotekarzami biblioteki publicznej i pedagogicznej - przekazanie listy książek.

  • Nowi autorzy, nowe tytuły w bibliotece szkolnej – informacja o nowych książkach z darów na Facebooku i stronie internetowej biblioteki szkolnej.
  • Udział w Powiatowym Konkursie Historycznym Wiem więcej o ziemi gostyńskiej – projekt promujący książki z literatury historycznej i regionalnej, mający na celu rozwijanie współpracy ze środowiskiem lokalnym, w szczególności z biblioteką publiczną i muzeum w Gostyniu.

  • Zorganizowanie i przeprowadzenie konkursu książkowo-fotograficznego Pokaż się z książką, którego celem było rozwijanie kreatywności uczniów, promowanie biblioteki szkolnej w środowisku szkolnym oraz książek i czytelnictwa wśród młodzieży; natomiast zadaniem wykonanie sobie zdjęcia z książką – ulubioną lekturą lub aktualnie czytaną książką, bądź dowolnie wybraną przez młodzież.

czerwiec 2017

  • Udział młodzieży w debacie w stylu oksfordzkim nt. Warto czytać książki. Projekt edukacyjny promujący czytanie lektur szkolnych.
     
  • Elektroniczne składanie dezyderatów poprzez formularz "Zaproponuj książkę" znajdujący się na stronie internetowej biblioteki szkolnej.

wrzesień 2017

  • Przygotowanie zapytania ofertowego i złożenie go do wybranych księgarń.

  • Realizacja projektu Lekcje wychowawcze z książką – przeprowadzenie lekcji promujących czytelnictwo (prezentacja i recenzja zakupionych książek, czytanie wybranego fragmentu książki zaproponowanej przez uczniów).
    - Wybory czytelnicze uczniów – co czytam, księgozbiór, regulamin biblioteki

  • Realizacja zadania projektowego – nietypowe lekcje historii - stacje zadaniowe w ramach projektu edukacyjnego Powstanie Wielkopolskie w pamięci młodego pokolenia. Promocja książek, przygotowanie wystawki publikacji o powstaniu wielkopolskim Powstanie wielkopolskie na kartach książek, wykorzystanie książek podczas wykonywania zadań.
     

  • Gra miejska Powstanie Wielkopolskie w pamięci młodego pokolenia. Promocja książek dot. powstania wielkopolskiego, przygotowanie wystawki publikacji o powstaniu wielkopolskim Powstanie wielkopolskie na kartach książek, wykorzystanie książek podczas wykonywania zadań.

październik / grudzień 2017

  • Zakup wybranych przez uczniów tytułów. Składanie zamówień do księgarń. Opracowywanie książek – wpisywanie do księgi inwentarzowej i bazy programu MOL, pieczętowanie, katalogowanie i klasyfikowanie, owijanie we folię, wypisywanie kart książek, udostępnianie młodzieży.

  • Prezentacja nowości w gablotach ściennych, na stronach internetowych szkoły i biblioteki oraz na szkolnym Facebooku – książek zakupionych w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.
     

październik 2017

  • Realizacja projektu Lekcje wychowawcze z książką – przeprowadzenie lekcji promujących czytelnictwo (prezentacja i recenzja zakupionych książek, czytanie wybranego fragmentu książki zaproponowanej przez uczniów).
    Prezentacja i recenzja książek zawodowych dot. fryzjerstwa, ślusarstwa, mechaniki pojazdów samochodowych.
    - Wybory czytelnicze uczniów – prezentacja i recenzje wybranych nowości książkowych.
    Spotkanie z książką – poznajemy księgozbiór biblioteki.
    - Spotkanie z książką – promocja nowości wydawniczych.

 

- Wybory czytelnicze uczniów – prezentacja nowych książek, recenzja, propozycje uczniów.

- Praca z niemieckojęzycznymi pozycjami książkowymi dostępnymi w bibliotece.

- Czytamy wybrane fragmenty książek.

- Czasopisma i książki popularnonaukowe – przegląd, recenzje wybranych artykułów.

- Wybory czytelnicze uczniów – poznajemy nowości biblioteki szkolnej, regulamin i katalogi.

- Moja ulubiona książka.  

  • Promocja książek na gazetce ściennej – „Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa” – POLECAMY NOWOŚCI (wydrukowane okładki wraz z życiorysem i zdjęciem autora książek).
     

  • Współpraca z biblioteką pedagogiczną – Nowoczesne technologie w pracy nauczyciela bibliotekarza. (NPRC – wymiana informacji) – Szkolenie sieci współpracy nauczycieli bibliotekarzy powiatu gostyńskiego.

listopad 2017

  • Warsztaty edukacyjne Powstanie Wielkopolskie w zagadkach. Promocja książek dot. powstania wielkopolskiego, przygotowanie wystawki publikacji o powstaniu wielkopolskim Powstanie wielkopolskie na kartach książek, praca z książek historyczną.

  • Odczytanie na spotkaniach z rodzicami Listu otwartego nauczycieli bibliotekarzy do Rodziców i Opiekunów uczniów ZSZ w Gostyniu. Poinformowanie rodziców o korzyściach wynikających z czytania książek i pozytywnym oddziaływaniu na rozwój młodzieży.

  • Współpraca z instytucjami kultury i placówkami oświatowymi m.in. poprzez organizację i udział w konkursach czytelniczych, literackich i plastycznych.
    - Gminny Konkurs Recytatorski im. Zofii Naglerowej – By pamięć o niej żyła wśród nas. Celem konkursu jest popularyzowanie wśród uczniów gostyńskich szkół twórczości lokalnej poetki i pisarki (książki Chmury nad domem).
    - W Piaskach odbył się 16. Powiatowy Konkurs Recytatorski im. Kaspra Miaskowskiego. Roksana Włodarczak z IV TD w kategorii szkół ponadgimnazjalnych zajęła I miejsce oraz otrzymała nagrodę za najlepsze wykonanie tekstu Kaspra Miaskowskiego. Projekt popularyzujący książki z poezją Kaspra Miaskowskiego.

  • W ramach projektu edukacyjnego Powstanie Wielkopolskie w pamięci młodego pokolenia uczniowie SKD uczestniczyli w debacie w stylu oksfordzkim nt. Powstanie Wielkopolskie było potrzebne. Promocja książek historycznych dot. Powstania Wielkopolskiego.
    Szczegóły (tekst i zdjęcia) na stronie internetowej szkoły w zakładce - Szkolne Koło Debat. Tryb dostępu: http://www.zsz-gostyn.com.pl/index.php/szkolne-koo-debat/2206-rok-szkolny-2017-2018.html   

  • Współpraca z biblioteką pedagogiczną – Wychowanie regionalne – dziedzictwo kulturowe w regionie (NPRC – drugi rok funkcjonowania, sporządzanie sprawozdania) – Szkolenie w ramach sieci zespołu samokształceniowego nauczycieli bibliotekarzy powiatu gostyńskiego.

 grudzień 2017

  • Gazetka ścienna – Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa – Polecamy. Zapraszamy. Wystawka nowości. Prezentacja kolejnych tytułów książek zakupionych w ramach NPRC.
      

  • Realizacja projektu Lekcje wychowawcze z książką – przeprowadzenie lekcji promujących czytelnictwo (prezentacja i recenzja zakupionych książek, czytanie wybranego fragmentu książki zaproponowanej przez uczniów).
    - Czytam – polecam.
    - Co czytam, co oglądam.
    Prezentacja i omówienie nowości książkowych.
    Czytam – polecam. Prezentacja i omówienie nowości książkowych.

  • Bombki z książką – kontynuacja akcja mająca na celu propagować książki zakupione w ramach NPRC. Młodzież naszej szkoły wraz z nauczycielami przygotowała papierowe bombki choinkowe, które zostały wycięte z wydrukowanych okładek książek. W grudniu papierowe bombki zostały umieszczone na gazetkach ściennych w różnych miejscach szkoły.

  • Przygotowanie rozliczenia wykorzystanych środków finansowych na zakup książek.

 

styczeń 2018

  • Sporządzenie sprawozdania, wypełnienie formularzy.
  • W ramach NPRC za kwotę ponad 15 000 złotych zakupiono 667 pozycji książkowych. Wskaźnik wzrostu liczby wypożyczeń wyniósł 140,15%.
  • Systematyczne przygotowywanie gazetek ściennych i wystawek prezentujących nowe książki oraz informacji zachęcających do czytania na stronie internetowej szkoły i biblioteki.

 

 

Informacje o nowych, ciekawych książkach zamieszczono na stronie internetowej szkoły - http://www.zsz-gostyn.com.pl/index.php/z-ycia-szkoy/2242-ferie-z-ciekawymi-ksiazkami.html  

 

 

Wykaz książek zakupionych w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa znajduje się na stronie internetowej biblioteki szkolnej w zakładce Literatura dla uczniów / Książki, które warto przeczytać - http://biblioteka.zsz-gostyn.com.pl/index.php/literatura-dla-uczniow/71-ksiazki-ktore-warto-przeczytac-2011-2015-2016-2017