Biblioteka ZSZ w Gostyniu

Menu witryny

  • Biblioteka szkolna
  • Czytam, słucham, oglądam (lektury) online
  • Regulamin
  • Czytelnictwo
  • Katalog online biblioteki
  • Literatura dla nauczycieli
  • Literatura dla uczniów
  • Publikacje
  • Doradztwo zawodowe
  • Powstanie Wielkopolskie
  • NPRC - 2017
  • NPRC 2.0 - 2022
  • NPRC 2.0 - 2024
  • Zbiory multimedialne / Zasoby edukacyjne Internetu
  • Bibliografia - zasady oprac.
  • Zespół samokształceniowy

Ostatnia aktualizacja

  • Matura
  • NPRC 2.0 - 2024
  • Czytelnictwo - rok 2024/2025
00276376
Dzisiaj: 5
Ten tydzień: 34
Ten miesiąc: 79

Dziedzictwo kulturowe regionu - edukacja regionalna

 
 
 
Pod patronatem Ośrodka Doradztwa Metodycznego w Gostyniu, po raz drugi w roku szkolnym 2010/2011, na szkoleniu spotkali się nauczyciele bibliotekarze powiatu gostyńskiego. Miejscem spotkania było Muzeum w Gostyniu. Odbyło się ono w dniu 12 kwietnia 2011 r. na temat: Dziedzictwo kulturowe regionu – edukacja regionalna.
 
Celem szkolenia było:
  • poszerzenie wiedzy o naszym mieście i regionie,
  • poznanie działalności muzeum regionalnego,
  • poznanie ciekawych form pracy z uczniem,
  • doskonalenie umiejętności korzystania z różnych źródeł informacji.

Na wstępie uczennice z Zespołu Szkół Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Krobi zaprezentowały kilka scenek rodzajowych popularyzujących gwarę biskupiańską. Występy młodych uczennic z zespołu kabaretowego bardzo się wszystkim podobały i zostały nagrodzone gromkimi brawami. Niejedna z uczestniczek szkolenia przypomniała sobie okres własnego dzieciństwa oraz pobyt u babci i dziadka na wsi w czasie wakacji. Opiekunem i autorem tekstów jest nauczyciel bibliotekarz pani Magda Andrzejewska.

Następnie kierownik muzeum, pan Robert Czub oprowadził zebranych nauczycieli bibliotekarzy po salach wystawowych swojej instytucji, która niedawno została przeniesiona do nowego budynku. Omówił i zaprezentował eksponaty wystaw stałych i czasowych.

W części głównej szkolenia, pan Czub zwrócił uwagę na działalność regionalną jaką prowadzi Muzeum w Gostyniu oraz Gostyńskie Towarzystwo Kulturalne, którego prezesem był długoletni nauczyciel i wicedyrektor Zespołu Szkół Zawodowych w Gostyniu, pan Jan Poprawa. Dla dzieci i młodzieży organizowane są m.in. Studium Wiedzy o Regionie, konkursy historyczne dotyczące ziemi gostyńskiej, lekcje historyczne.

Następnie prowadzący zaprezentował publikacje regionalne dotyczące Gostynia i okolicy, które zostały wydane w latach 2009-2010. Książki te wraz z adnotacjami oraz inne wydane w latach wcześniejszych można znaleźć na stronie internetowej Muzeum w Gostyniu – http://www.muzeum.gostyn.pl/WYDAWNICTWA_REGIONALNE.

Ogromne zainteresowanie prezentowanymi publikacjami oraz pytania zadawane w trakcie wypowiedzi spowodowały, że jeden z punktów programu dotyczący literatury regionalnej gromadzonej w zbiorach bibliotek szkolnych został przełożony na inne spotkanie.

Na zakończenie szkolenia podano komunikaty i omówiono sprawy bieżące nauczycieli bibliotekarzy.
 
Tekst Jolanta Jędryczka

Czytelnictwo w różnych typach szkół

 
 
Dnia 30 marca 2006 r. w Szkole Podstawowej w Borku odbyło się spotkanie Zespołu Samokształceniowego Nauczycieli Bibliotekarzy Szkolnych na temat: „Czytelnictwo w różnych typach bibliotek”.

Cel naszego zebrania to:
  • poznanie stanu czytelnictwa dzieci i młodzieży,
  • wymiana doświadczeń bibliotekarzy.


Przebieg spotkania:
Na wstępie nauczyciel bibliotekarz Szkoły Podstawowej w Borku zaprezentowała zebranym bibliotekę w której pracuje. Wskazała na usytuowanie biblioteki, wyposażenie w sprzęt multimedialny, dobrą współpracę z dyrekcją i nauczycielami, rodzicami oraz instytucjami, urzędami i zakładami pracy. Szczegółowo omówiła bogatą i różnorodną działalność pedagogiczno-wychowawczą prowadzoną przez bibliotekarzy.
Następnie wybrani nauczyciele bibliotekarze z poszczególnych typów szkół przedstawili czytelnictwo dzieci i młodzieży w swoich placówkach:
  • koleżanka z Krobi omówiła czytelnictwo najmłodszych z klas 1-3, uczniów starszych z klas 4-6 oraz gimnazjum,
  • bibliotekarka z Gostynia przybliżyła sposoby działalność biblioteki w celu zainteresowania uczniów książkami oraz przeanalizowała czytelnictwo młodzieży gimnazjalnej,
  • z kolei o stanie czytelnictwa najstarszej grupy uczniów poinformowała bibliotekarka z jednej ze szkół średnich z Gostynia.


***

O czytelnictwie – badania – przemyślenia – wnioski

Raz w roku media podają wyniki najnowszych badań dotyczących stanu czytelnictwa w Polsce i okazuje się, że są one alarmujące, bo wynika z tego, że "około połowa potrafiąca składać litery w słowa nie przeczytała w ubiegłym roku ani jednej książki". Do codzienności związanej z biblioteką szkolną należy wychodzenie ucznia bez książki, mimo prób namawiania, by się nią zainteresował. Często też – jak się już nakłoni młodego czytelnika – padają pytania, czy publikacja nie jest za gruba i czy posiada odpowiednio duży druk. Teoretycznie niemal wszyscy wiedzą, że czytanie książek z literatury pięknej uczy sprawnego posługiwania się polszczyzną, wzorców moralnych, empatii, a przy tym uwrażliwia, uszlachetnia, rozwija wyobraźnię itp. Ale czy te wartości są dzisiaj nadal w cenie?
Wydaje się też, że czytelnictwo w naszym kraju nie wygląda obiecująco. Jedynie początek lat 90. zarejestrowany został jako swoisty boom czytelniczy, bowiem za-interesowanie lekturą zadeklarowało aż 71% polskiego społeczeństwa. Potem było już coraz gorzej. „Z biegiem czasu przekonanie, że człowiek kulturalny powinien czytać książki, ustąpiło poczuciu uczestniczenia poprzez telewizję w kulturze i tym samym zwolnienie z czytania książek zdawało się być usprawiedliwione. Pozbawiony społecznych sankcji i kulturowych konsekwencji zwyczaj czytania indywidualizował się. Nie można już było powiedzieć, jak nie czytasz, jesteś poza kulturą oficjalną, poza grupą, poza dobrym towarzystwem”.
Z badań wynika, że w coraz większym stopniu wyróżnia się - niemała w końcu - grupa osób, które z racji formalnego wykształcenia czytają sporo i nie chcą z tego nawyku zrezygnować, są świadome, że należy się kształcić ustawicznie i tę ideę wcielają w życie. Jednocześnie kurczą się czytelnicy z wykształceniem średnim oraz najmłodsi.
A jak wygląda czytelnictwo w polskiej szkole, wszak szkoła to czas obowiązkowego czytania? Okazuje się, że i uczniowie niechętnie czytają lektury szkolne poza chlubnymi wyjątkami. Niestety, w dobie nastawienia na łatwy wizualny odbiór, książka często przegrywa z telewizorem i komputerem. Nie zawsze też rodzice zaszczepiają swoim dzieciom zamiłowanie do czytania, co gorsza, sami kupują swym pociechom pseudoopracowania, streszczenia, tzw. „pomoce naukowe”, które czynią w umysłach młodych więcej szkody niż pożytku, bowiem (pomijając błędy merytoryczne) narzucają schematyzm odbioru lektury, przez co nie pozwalają na emocjonalny jej odbiór - a co za tym idzie – na intelektualne osądy, oceny i wnioski.
I chociaż – jeśli chodzi o dzieci i młodzież – czytanie książek jest zajęciem nieco bliższym współczesnym dziewczętom niż chłopcom (dzisiaj kobiety w Polsce są lepiej wykształcone) to aktualny stan czytelnictwa należy traktować jako permanentny kryzys, z którego wynika, iż zaledwie 36% badanej młodzieży czyta książki, zaś 64% czyta rzadko albo wcale. Wskazuje to więc na niskie aspiracje polskiego społeczeństwa. Ci, którzy nie czytają wcale lub czynią to bardzo rzadko, jako powód podawali niechęć do czytania i brak takiej potrzeby, brak umiejętności koncentrowania się na czytanym tekście. Dla nich książki są nudne i niezrozumiałe, więc ich one nie interesują.
Senior polskiej polonistyki – jak siebie nazywa Stanisław Bortnowski – a zarazem pracownik naukowy UW i autor wielu doskonałych publikacji metodycznych dla polonistów – stwierdza, że jest niewielka jeszcze szansa na to, by proces degradacji książki powstrzymać. Wymagałoby to jednak zaangażowania się wszystkich stron: nauczycieli, przedstawicieli komisji egzaminacyjnych, autorów programów i podręczników, wydawców, rodziców, opinii publicznej.
Bortnowski współwinnych kryzysu czytelnictwa dostrzega w: zmniejszonych wymaganiach programowych (patrz Informator maturalny: maturzysta powinien jedynie poznać jedną wybraną powieść europejską XIX w., jedną XX w., jeden dramat polski i jedną powieść po 1945 r.), systemie egzaminacyjnym, który bada namiętnie czytanie ze zrozumieniem, ale sprawdzenie tej umiejętności dzieje się kosztem czytania głośnego, formułach egzaminacyjnych dotyczących szkoły podstawowej, gimnazjalnej i ponadgimnazjalnej (ta z nową maturą dopuszcza, by abiturient napisał wypracowanie, które jest na pół rozprawką, pół komentarzem do załączonych stron – błędy merytoryczne i nieznajomość lektury nie są brane pod uwagę). Winni są także autorzy podręczników, którzy przygotowali antologie z kilkudziesięcioma tekstami z różnych utworów, a nie przygotowali opracowań pozwalających na odbiór, interpretację dzieł. Według autora, szkoła średnia została spacyfikowana (zabrano jej jeden rok nauki i nauczania), w szkole podstawowej zaś i gimnazjum wymagania obowiązkowe w wieku, gdy uczniowie powinni czytać i czytać, są bardzo ubogie: dwa, trzy tytuły rocznie.
Stanisław Bortnowski idąc tropem hasła: „Cała Polska czyta dzieciom”, zaproponował nowe hasło: „Każdy uczeń czytelnikiem”, w myśl którego: poloniści atrakcyjnie prowadząc lekcje i konsekwentnie wymagając przeczytania lektury w całości, a jednocześnie ukazując schematyzm bryków, staną się dzięki swoim zabiegom przewodnikami młodych po świecie literackiego poznania. W grę powinna też wchodzić stała współpraca polonistów z biblioteką szkolną, w celu wspomożenia procesu dydaktycznego. Zadaniem zaś Ministerstwa Edukacji jest systematyczne badanie umiejętności głośnego czytania, dokonanie przeglądu bibliotek szkolnych i przeznaczenie sporych sum na wymianę księgozbiorów i jego uzupełnienie o nowości (szukanie wsparcia w funduszach europejskich). Wydawcy i autorzy podręczników niech dopiszą rozdziały ułatwiające poznawanie dłuższego tekstu. Ponadto Centralna Komisja Egzaminacyjna winna tak zmodyfikować egzaminy, aby znajomość kanonu na szczeblach niższych była wysoko promowana, a na poziomie maturalnym stała się warunkiem zaliczenia egzaminu.
Cały ten proces długofalowy powinny wesprzeć media i rodzice, zachęcający dzieci i młodzież do czytania lektur.
Na koniec autor przestrzega przed nasyceniem programów polonistycznych multimediami i przewiduje, że jeśli jego utopia się nie sprawdzi, to czytanie obszernych dzieł stanie się dla młodzieży zajęciem wyłącznie hobbistycznym.
Jak na tym dość szeroko zarysowanym tle dotyczącym czytelnictwa wygląda nasza szkoła i jakie w związku z tym można wysnuć wnioski odnośnie do naszej młodzieży?
Okazuje się, że na podstawie analizy danych dotyczących czytelnictwa w ZSZ w Gostyniu, na przestrzeni pięciu lat (od roku 1999/2000 do 2004/2005), średnia wypożyczeń w szkole średniej w poszczególnych latach utrzymywała się prawie na nie zmienionym poziomie – powyżej 8 książkach na 1 ucznia, ale – trzeba to zaznaczyć – przy z roku na rok rosnącej liczby młodzieży w tym typie szkoły. Wyjątek stanowił pierwszy badany rok szkolny 1999/2000, kiedy to średnia wynosiła 15,5 książki przy 460 uczniach. Tymczasem w Zasadniczej Szkole Zawodowej rokiem najlepszym spośród tych lat wymienionych – był rok 2002/2003: 6,2 książki (średnia) przy 430 uczniach i przy systematycznie malejącej liczbie oddziałów tego typu szkoły, natomiast najgorszym był rok 2004/2005, kiedy to niecała książka (średnia) przypadała na każdą z 362 osób.
Jako ciekawostkę można podać stan czytelnictwa u nauczycieli naszej szkoły pełnozatrudnionych i pracowników administracji w tych samych latach, co omówione czytelnictwo uczniów. Okazuje się, że wraz ze wzrostem liczby nauczycieli pełnozatrudnionych w ZSZ w Gostyniu, rosła liczba wypożyczonych przez nich publikacji, chociaż rokiem najbardziej sprzyjającym czytelnictwu był w tym przypadku rok 2002/2003. Nie mniej jednak jest to akcent optymistyczny, bo kto jak kto, ale nauczyciel powinien być pod tym względem przykładem dla innych grup zawodowych.
Co generalnie z tego wynika? Nie ma co prawda, powodów do rwania sobie włosów z głowy, ale nie ma też powodów do radości. Trzeba przede wszystkim przystanąć przy uczniach Zasadniczej Szkoły Zawodowej i wszystkich chętnych do korzystania z naszych zbiorów objąć szczególną opieką. Trzeba też niezmiennie na lekcjach bibliotecznych w obu typach szkół kłaść nacisk na rolę książki w życiu człowieka i podkreślać potrzebę czytania w permanentnym kształceniu się, zdobywaniu wiedzy. Równie ważna jest stała i szeroko pojęta współpraca z nauczycielami polonistami w zakresie propagowania wśród młodzieży literatury pięknej. Skutecznym sposobem na promowanie dobrej książki są konkursy czytelnicze, literackie i językowe, jak również wizualne formy upowszechniania czytelnictwa w postaci tematycznych gazetek i wystawek wspomagających proces dydaktyczny szkoły. Nie można – rzecz jasna – zapomnieć o uzupełnianiu i wzbogacaniu księgozbioru biblioteki szkolnej o nowości z literatury pięknej, jak również z różnych dziedzin nauki i techniki, aby móc wypożyczać książki zgodnie z autentycznymi zainteresowaniami ucznia.
„Oczytanie bowiem pozwala wyjść poza najbliższą zagrodę i spojrzeć na siebie i innych jak na przemijającą, a zarazem stanowiącą kontynuację cząstkę ludzkości. Przez stale pogłębiającą się niewiedzę tracimy szansę wobec innych, a także zatracamy się w powszedniości i niemocy, z której będziemy wygrzebywać się przez dziesięciolecia, bowiem zaniedbania w dziedzinie edukacji oddalają nas od reszty galopującego ku postępowi świata”.
 
(Na podstawie artykułów o czytelnictwie zamieszczonych w czasopismach: „Język Polski w Liceum”, „Biblioteka w Szkole”, „Poradnik Bibliotekarza”, „Nowa Szkoła” oraz w oparciu o dane dotyczące czytelnictwa w latach: 1999/2000 - 2004/2005 w Zespole Szkół Zawodowych w Gostyniu.)

Oprac. Urszula Jaraczewska

***

Zestawienie czytelnictwa wśród uczniów ZSZ w Gostyniu w latach 1999 - 2005


Rok szkolny Typ szkoły Liczba uczniów Liczba wypożyczonych
książek
Średnia wypożyczeń
na 1 ucznia
1999/2000 szkoła średnia 460 7118 15,5
2000/2001 szkoła średnia 555 4473 8,1
2001/2002 szkoła średnia 487 4013 8,3
2002/2003 szkoła średnia 579 4780 8,3
2003/2004 szkoła średnia 776 7581 9,8
2004/2005 szkoła średnia 866 7242 8,4
 
1999/2000 zasadnicza szkoła zawodowa 830 3487 4,2
2000/2001 zasadnicza szkoła zawodowa 800 1752 2,2
2001/2002 zasadnicza szkoła zawodowa 549 2937 5,4
2002/2003 zasadnicza szkoła zawodowa 430 2670 6,2
2003/2004 zasadnicza szkoła zawodowa 321 1436 4,5
2004/2005 zasadnicza szkoła zawodowa 362 315 0,9

***

Zestawienie czytelnictwa wśród uczniów ZSZ w Gostyniu w latach 1999 - 2005

Rok szkolny Typ szkoły:
szkoła średnia i zasadnicza szkoła zawodowa
Liczba uczniów
(łącznie)
Liczba wypożyczonych książek
(łącznie)
Średnia wypożyczeń na 1 ucznia
(łącznie)
1999/2000 łącznie 1290 10605 19,7
2000/2001 łącznie 1355 6255 10,3
2001/2002 łącznie 1036 6950 13,7
2002/2003 łącznie 1009 7450 14,5
2003/2004 łącznie 1097 9017 14,3
2004/2005 łącznie 1228 7557 9,3


***

Zestawienie czytelnictwa wśród nauczycieli ZSZ w Gostyniu w latach 1999 - 2005


Rok szkolny Nauczyciele (pełnozatrudnieni) przedmiotów ogólnokształcących i zawodowych oraz pracownicy administracji Liczba wypożyczonych książek z wypożyczalni Średnia wypożyczeń na 1 nauczyciela oraz pracownika administracji
1999/2000 46 664 14,0
2000/2001 52 898 17,2
2001/2002 45 810 17,7
2002/2003 45 1032 22,0
2003/2004 55 1106 20,1
2004/2005 61 1299 21,0


***
Analizę wypożyczeń czytelników biblioteki pedagogicznej zaprezentowała bibliotekarka tej placówki. W trakcie wypowiedzi w/w dyskutowano o przyczynach spadku czytelnictwa oraz sposobach zachęcania czytelników do korzystania z księgozbioru biblioteki.

WNIOSKI:
  • rodzice jako pierwsi „bibliotekarze” podają dzieciom książkę dostosowaną do możliwości i potrzeb rozwojowych początkującego „czytelnika”,
  • kształtowanie zainteresowań dzieci i młodzieży przez instytucje kulturalne – biblioteki szkolne, publiczne i pedagogiczne,
  • kupować literaturę pod kątem zainteresowań chłopców (sport, technika),
  • nabywać atrakcyjne wydania,
  • odnawiać księgozbiór, zwracać uwagę na bestsellery,
  • współpracować z wychowawcami i polonistami,
  • wzbogacać i urozmaicać bazę biblioteki,
  • organizować różnorodne imprezy okolicznościowe i czytelnicze,
  • prezentować nowości wydawnicze.

 

 


Zestawienia tematyczne przekazane bibliotekarzom na spotkaniu:
OŚRODEK KSZTAŁCENIA USTAWICZNEGO NAUCZYCIELI
PUBLICZNA BIBLIOTEKA PEDAGOGICZNA W LESZNIE
FILIA W GOSTYNIU
Czytelnictwo dzieci i młodzieży (wybór artykułów z czasopism za lata 2001-2006)
1. Baranowska E. : O czytelnictwie słów kilka… Biblioteka w Szkole 2003 nr 10 s. 2
2. Bilicki T. : Harry Potter – nowe tęsknoty. Edukacja i Dialog 2002 nr 3 s. 43-45
3. Biliński L. : Biblioteki i czytelnictwo w Narodowej Strategii Rozwoju Kultury na lata 2004-2013. Poradnik Bibliotekarza 2004 nr 10 s. 3-6
4. Bilska G. : Wybory czytelnicze – uwarunkowania i motywy. Poradnik Bibliotekarza 2004 nr 6 s. 3-6
5. Borowicz Z. : Przypadkowo o przypadku czytania książek przez gimnazjalistów. Wychowanie na co dzień 2002 nr 4-5 s. 20-23
6. Bortnowski S. : Czy koniec epoki czytania lektur. Język Polski w Liceum 2005/2006 nr 1 s.12-24
7. Capińska E. : Bajka stymuluje rozwój moralny dziecka. Edukacja i Dialog 2003 nr 7 s. 65-71
8. Centner-Guz M. : Zainteresowania dzieci sześcioletnich książką. Część 1. Poradnik Bibliotekarza 2005 nr 4 s. 3-5
9. Centner-Guz M. : Zainteresowania dzieci sześcioletnich książką. Część 2. Poradnik Bibliotekarza 2005 nr 5 s. 3-6
10. Chamielec M., Kustyra J. : „Złota Dwudziestka Bestsellerów Nastolatków”, czyli co czytają uczniowie szkół średnich. Poradnik Bibliotekarza 2003 nr 7-8 s. 35-36
11. Droszcz J. : Jak pozyskać dzieci do lektury ? Wychowanie na co dzień 2004 nr 1-2 s. 7-8
12. Dyka F. : Skromna lista lektur. Edukacja i Dialog 2002 nr 7 s. 47-48.
13. Dzierżanowska G. : Lektury „straszne i smutne”. Edukacja i Dialog 2002 nr 5 s. 52-54
14. Frołow J. : Jak nowe media wpływają na czytelnictwo? Poradnik Bibliotekarza 2002 nr 12 s. 8-10
15. Gutowska A. : Prasa młodzieżowa narzuca styl życia i myślenia. Edukacja i Dialog 2003 nr 6 s. 9-16
16. Igielska B. : Barwny przedmiot pożądania. Nowa Szkoła 2003 nr 6 s. 29
17. Igielska B. : Dyskretny urok pani komuny. Nasza Szkoła 2003 nr 7 s. 16-17
18. Iwonicka-Daczewska I. : Lektury nastolatków. Poradnik Bibliotekarza 2001 nr 7-8 s.14-15
19. Klukowski B. : Konkurencja dla bibliotek czy wsparcie czytelnictwa? Poradnik Bibliotekarza 2004 nr 7-8 s. 30
20. Kończewska M. : Jak informujemy o czytelnictwie? Biblioteka w Szkole 2003 nr 2 s. 30
21. Kosera-Cieślak T. : Lekkie, łatwe, lecz czy pożyteczne? Czy unikać „męki czytania”? Język Polski w Liceum 2005/2006 nr 1 s. 43-53
22. Kowalczuk M. : „Cała Polska czyta dzieciom” – kilka refleksji o głośnym czytaniu. Wychowanie na co dzień 2003 nr 3 s. 9-10
23. Krasoń K. : Dziecko czyta i przetwarza świat. Edukacja i Dialog 2002 nr 7 s. 23-27
24. Łowczak B. : Z książką nie jest jeszcze tak źle. Biblioteka w Szkole 2004 nr 1 s. 10
25. Michałek M. : Cała Polska czyta dzieciom. Poradnik Bibliotekarza 2001 nr 11 s. 22-23
26. Mucha D. : Czy literatura dla dzieci musi być moralizatorska? Nowa Szkoła 2005 nr 10 s. 32-34
27. Nowakowska I. : Upodobania i potrzeby czytelnicze uczniów klas niższych. Wychowanie na co dzień 2003 nr 4-5 s. 22-23
28. Ochremniak A. : Dlaczego mało czytamy? Problemy Opiekuńczo Wychowawcze 2003 nr 3 s. 17-23
29. Piechnik A., Jasińska J. : Uczniowskie lektury – próba wyjścia z kryzysu. Poradnik Bibliotekarza 2005 nr 12 s. 9-12
30. Pietrzykowska A. : Analiza pedagogiczna dostępnej na rynku popularnej prasy młodzieżowej. Opieka Wychowanie Terapia 2004 nr 3-4 s. 35-38
31. Pytel J. : Czy dzieci czytają? Poradnik Bibliotekarza 2001 nr 3 s. 17
32. Rusek A. : Czy grozi nam cywilizacja obrazkowa? Poradnik Bibliotekarza 2001 nr 9 s. 8-11
33. Sępkowska D. : Co czyta młodzież gimnazjalna? Poradnik Bibliotekarza 2001 nr 4 s. 7-8
34. Skrzydlewska H., Kalisz E. : System motywacyjny czytelnictwa w szkole ponadgimnazjalnej. Biblioteka w Szkole 2002 nr 3 s.15
35. Sąsiek R. : Klub recenzentów jako forma popularyzowania czytelnictwa i promowania zbiorów biblioteki szkolnej. Biblioteka w Szkole 2002 nr 12 s. 11-12
36. Straus G., Wolff K. : Czytelnictwo i zakup książek w Polsce w 2002 r. Komunikat z badań. Poradnik Bibliotekarza 2003 nr 4 s. 11-13
37. Straus G., Wolff K. : Czytelnictwo i zakup książek w Polsce w 2004 r. – komunikat z badań. Poradnik Bibliotekarza 2005 nr 5 s. 6-8
38. Stróżyński K. : Potrzeba czytania – jak ją wywołać. Język Polski w Szkole IV-VI 2002/2003 nr 2 s. 9-17
39. Szymerowska B. : „Świerszczyk” czasopismem edukującym młode pokolenie. Wychowanie na co dzień 2002 nr 2-3 s. 9-12
40. Świerczyńska-Jelonek D. : Wybory czytelnicze dzieci i młodzieży. Część 1. Poradnik Bibliotekarza 2002 nr 4 s. 3-5
41. Świerczyńska-Jelonek D. : Wybory czytelnicze dzieci i młodzieży. Część 2. Poradnik Bibliotekarza 2002 nr 5 s. 3-5
42. Świerkosz A. : Program podnoszący stan czytelnictwa w klasach IV-VI. Biblioteka Szkole 2003 nr 2 s.10-11
43. Wolff K. : Przemiany modelu czytania. Poradnik Bibliotekarza 2001 nr 7-8 s. 3-9
44. Zagumny M. : Dziecko jest po to, żeby się bawić. Edukacja i Dialog 2003 nr 7 s. 52-57
45. Zając A. : Warto badać czytelnictwo. Biblioteka w Szkole 2001 nr 4 s.19

Opracowała : Turz Grażyna

***

„Książki, które pomagają w pracy, które warto przeczytać”
  1. Andrzejewska Jadwiga: Edukacja czytelnicza i medialna. Warszawa: Wyd. SBP, 2003. Seria Biblioteczka Poradnika Bibliotekarza

  2. Animacja czytelnictwa dziecięcego. Koncepcja – Doświadczenia – Postulaty. Pr. zb. pod red. J. Papuzińskiej i G. Walczewskiej-Klimaczak. Płock: CEBIiD, 2005
    Celem publikacji jest przekazanie czytelnikowi informacji o nowych formach pracy z czytelnikiem dziecięcym, rodzicami oraz inicjatywach podejmowanych przez biblioteki publiczne na rzecz rozwoju czytelnictwa.

  3. Barańska Krystyna: Uroczystości szkolne w edukacji humanistycznej. Warszawa: Wyd. SBP, 2002. Seria Biblioteczka Poradnika Bibliotekarza

  4. Bibliologia, biblioteki, bibliotekarze : praca zbiorowa / pod red. Dariusza Grygrowskiego i Elżbiety Zybert. Warszawa: Wyd. SBP, 2005. Seria NAUKA – DYDAKTYKA – PRAKTYKA

  5. Biblioteka w społeczeństwie informacyjnym. Edukacja – informacja – media. Pod red. Marcina Drzewieckiego i Mirosławy Majewskiej. Warszawa: CEBIiD, 2005
    Publikacja obejmuje 9 opracowań. Szczegółowo omówione są takie zagadnienia jak: kultura biblioteczna i informacyjna, funkcjonowanie biblioteka w społeczeństwie informacyjnym, bariery w dostępie do informacji, kompetencje bibliotekarza i użytkownika, rola multimediów elektronicznych w bibliotece.

  6. Bieńkowska Barbara: Książka na przestrzeni dziejów. Warszawa: CEBIiD, 2005
    Nowocześnie opracowana publikacja omawiająca w sposób syntetyczny, na tle szerokiej perspektywy rozwoju cywilizacji, dzieje książki od wynalezienia pisma do powstania III Rzeczypospolitej.

  7. Biliński Julian: Selekcja materiałów bibliotecznych. Warszawa: Wyd. SBP, 2004. Seria Propozycje i Materiały
    Publikacja ta ma przybliżyć bibliotekarzowi pojęcie i cele selekcji oraz omówić takie problemy jak: organizacja prac związanych z selekcją, przekazywanie i wymiana druków zbędnych, ich przemieszczenie do biblioteki składowej lub magazynów rzadziej wykorzystywanych, przekazywania materiałów na makulaturę, spisywanie książek na straty, ewidencja ubytków

  8. Drzewiecki Marcin: Edukacja biblioteczna i informacyjna w polskich szkołach. Warszawa: Wyd. SBP, 2005. Seria NAUKA – DYDAKTYKA – PRAKTYKAW
    W książce autor omawia problematykę edukacji bibliotecznej i informacyjnej w polskiej oświacie. Praca jest szczególnie adresowana do pracowników administracji oświatowej, decydentów oświaty, władz samorządowych i lokalnych, którym podlegają placówki terenowe oświaty oraz bibliotekarzy. Władze samorządowe, które decydują o losie i egzystencji swoich bibliotek często nie wiedzą, co to jest biblioteka, jakie są jej funkcje, jakim jest złożonym organizmem i jakie jest oddziaływanie tej placówki w środowisku lokalnym. Treści pracy są zawarte w 13 częściach, zwanych przez autora esejami. Wprowadzają one w świat najbardziej aktualnych problemów oświaty, bibliotek szkolnych i pedagogicznych, ich działań edukacyjnych, medialnych i informacyjnych. Kolejne eseje poruszają problemy kształcenia bibliotekarzy, społecznego obrazu biblioteki, zadań biblioteki szkolnej i pedagogicznej w zakresie kreowania kultury bibliotecznej i informacyjnej – w epoce multimediów. Następne partie książki poświęcone są edukacji ucznia szkoły podstawowej i gimnazjum w celu zdobycia umiejętności bibliotecznych, informacyjnych, medialnych. Autor koncentruje się też na sprawach budżetu szkoły. Tok swoich refleksji kończy próbą analizy ścieżki międzyprzedmiotowej „Edukacja czytelnicza i medialna”

  9. Dziecko i książka. Materiały z ogólnopolskiej konferencji / red. nauk. Grażyna Lewandowicz-Nosal. Warszawa: Biblioteka Narodowa, 2004
    Książka porusza takie zagadnienia jak: literatura dla dzieci, rynek książki dziecięcej, czytelnictwo oraz prezentację najciekawszych w Polsce bibliotek dla dzieci

  10. Edukacja czytelnicza : wybór konspektów / oprac. tekstu Dorota Grabowska. Warszawa: Wyd. SBP, 2003. Seria Biblioteczka Poradnika Bibliotekarza

  11. Gliński Wiesław, Rybiński Henryk: Tworzenie i udostępnianie baz danych w sieci www. Warszawa: Wyd. SBP, 2004. Seria NAUKA – DYDAKTYKA – PRAKTYKA
    Jest to podręcznik dotyczący systemu WWW-ISIS. Omawia zagadnienia tworzenia, utrzymywania internetowych baz danych w systemie Windows z wykorzystaniem gotowego systemu WWW-ISIS. Publikacja adresowana jest do bibliotekarzy zainteresowanych komputeryzacją i automatyzacją.

  12. Kodeks etyki bibliotekarza i pracownika informacji. Warszawa: Wyd. SBP, 2005
    Jest to zbiór zasad normujących działalność zawodową każdego bibliotekarza i pracownika informacji naukowej w codziennej pracy. Podstawowe zasady ujęte są w trzech częściach.

  13. Markowiak-Luty Celina: Scenariusze wystaw. Warszawa: Wyd. SBP, 2002. Seria Biblioteczka Poradnika Bibliotekarza

  14. Pałysińska Urszula: Regulacje prawne bibliotek szkolnych. Warszawa: Wyd. Wyd. Centrum Edukacji Bibliotekarskiej, Informacyjnej i Dokumentacyjnej, 2004. Seria Warsztaty Dydaktyczne
    Po wejściu do Unii Europejskiej bibliotekarze bardziej niż poprzednio, powinni wykazywać zainteresowanie prawem, zwłaszcza w zakresie bibliotekarstwa i oświaty. Publikacja stanowi więc dla bibliotekarza szkolnego punkt wyjścia do szerszej i bardziej wnikliwej znajomości aktów legislacyjnych. Prezentuje w wyborze 11 omówień podstawowych aktów prawnych (uchwał i rozporządzeń) normujących działalność współczesnej biblioteki szkolnej. Praca adresowana jest głównie do nauczycieli bibliotekarzy.

  15. Pietrzak Małgorzata: Teatrzyk na cały rok. Scenariusze spektakli teatralnych i ćwiczeń przeznaczone dla amatorskich zespołów, teatrzyków szkolnych, bibliotekarzy, polonistów, wszystkich lubiących bawić się w teatr. Warszawa: Wyd. SBP, 2004. Seria Biblioteczka Poradnika Bibliotekarza
    Książka zawiera 5 scenariuszy związanych tematycznie z porami roku, ćwiczenia do zaproponowanych tekstów a także ćwiczenia z zakresu warsztatu aktorskiego dotyczące techniki oddychania, artykulacji i relaksacji. Całość tekstu zamyka plan pracy nad całym przedstawieniem. Scenariusze zostały pomyślane jako propozycja wstępna do realizacji pełnych spektakli dla dzieci, z czynnym udziałem dzieci w różnym wieku

  16. Rogucka-Mojsik Elżbieta: Wybrane aspekty prawnego otoczenia współczesnej biblioteki. Warszawa: Wyd. Centrum Edukacji Bibliotekarskiej, Informacyjnej i Dokumentacyjnej, 2004. Seria Warsztaty Dydaktyczne
    Przedmiotem niniejszej pracy jest analiza wybranych aktów z otoczenia prawnego bibliotek, obowiązujących od 1989 r. Treści książki ukształtowane są w trzech rozdziałach: 1) Miejsce i rola biblioteki w społeczeństwie informacyjnym. 2) Ustawa o prawie autorskim – w działalności bibliotekarskiej (w tym rozdziale omówiono problemy udostępniania, kopiowania i publikowania zbiorów w Internecie). 3) Ochrona danych osobowych gromadzonych w bibliotekach. W książce omówiono aktualne zagadnienia prawne decydujące o działalności współczesnej placówki bibliotecznej.

  17. Sidor Maria: Jakość usług bibliotecznych. Badanie metodą SERVQUAL. Warszawa: Wyd. SBP, 2005. Seria NAUKA – DYDAKTYKA – PRAKTYKA
    Celem publikacji jest zaprezentowanie stanu rozwoju bibliotek wyższych szkół niepaństwowych oraz zapoznanie środowiska bibliotekarskiego z marketingową koncepcją jakości usług SERVQAL i wykazanie przydatności tej metody w badaniach jakości usług bibliotecznych.

  18. Społeczeństwo informacyjne i jego technologie / pod red. Barbary Sosińskiej-Kalaty, Katarzyny Materskiej, Wiesława Glińskiego. Warszawa: Wyd. SBP, 2004. Seria NAUKA – DYDAKTYKA – PRAKTYKA

  19. UKD w środowisku komputerowym : praca zbiorowa / pod red. Barbary Sosińskiej-Kalaty. Warszawa: Wyd. SBP, 2004. Seria NAUKA – DYDAKTYKA – PRAKTYKA
    UKD dominowała w polskim bibliotekarstwie, była więc stosowana w większości bibliotek publicznych, naukowych, szkolnych, pedagogicznych. Na treść niniejszej pracy zbiorowej składa się 10 opracowań różnych autorów m. in.: Wykorzystanie UKD w skomputeryzowanych katalogach bibliotecznych”; „UKD w polskich bibliotekach”; „UKD jako narzędzie wyszukiwawcze w katalogu zautomatyzowanym”; „Indeksowanie i wyszukiwanie symboli UKD w bibliotekach polskich i zagranicznych”; „Wyszukiwanie według symboli UKD”; „UKD w „Przewodniku Bibliograficznym”.

  20. Ustawa o prawie autorskim z przepisami wykonawczymi (stan prawny – maj 2004). Warszawa 2004. Seria Biblioteka Analiz
    W publikacji znalazły się ujednolicone teksty takich aktów prawnych jak: Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych, rozporządzenia wykonawcze ministra kultury, dyrektywa w sprawie harmonizacji niektórych aspektów prawa autorskiego i praw pokrewnych

  21. Wokół bibliotek i bibliotekarstwa. Księga jubileuszowa dedykowana Janowi Wołoszańskiemu. Warszawa: Wyd. SBP, 2005
    Jest ona dedykowana Janowi Wołoszańskiemu z okazji 45-lecia jego działalności zawodowej i społecznej. Część druga obejmuje 18 opracowań różnych autorów dotyczących problemów współczesnego bibliotekarstwa. Poruszane są problemy rozwoju bibliotek publicznych, prawa bibliotecznego, kształtowania sieci bibliotecznych, rozwoju zasobów cyfrowych, automatyzacji bibliotek, organizacji i zarządzania, komunikacji społecznej.

  22. Zielak Anna: Niepełnosprawni w świecie Internetu. Warszawa: Wyd. SBP, 2005. Seria Propozycje i Materiały
    Publikacja wskazuje na wielorakie możliwości Internetu i nową formę informacji zawartej w Sieci. Treści usystematyzowane są w 5 rozdziałach m.in.: 1. Zarys dziejów Internetu. 2. Niepełnosprawni we współczesnym świecie. 4. Program „Internet dla niepełnosprawnych”

  23. Zybert Elżbieta: Kultura organizacyjna w bibliotekach. Nowe i stare idee w zarządzaniu biblioteką. Warszawa: Wyd. SBP, 2004. Seria NAUKA – DYDAKTYKA – PRAKTYKA
    Publikacja dotyczy w miarę kompleksowego i zarazem teoretycznego przedstawienia problemów kultury organizacyjnej, jej wpływu na funkcjonowanie biblioteki jako całości. Na treść tej książki składają się następujące zagadnienia:
    1) Sprawność działania bibliotek a kultura organizacyjna,
    2) Poziom kultury organizacyjnej,
    3) Kultura organizacyjna biblioteki i jej pracownicy,
    4) Przywódca (kadra kierownicza) i jej kultura organizacyjna w bibliotekach,
    5) Organizacja przestrzeni bibliotecznej jako element kultury organizacyjnej,
    6) Wpływ kultury organizacyjnej na tożsamość i wizerunek biblioteki

  24. Żukowska Izabela: Praca z aktywem bibliotecznym. Warszawa: Wyd. SBP, 2002. Seria Biblioteczka Poradnika Bibliotekarza


Tytuły w przygotowaniu
  1. Kędziora T.: Bibliografia pedagogiczna w Polsce. Warszawa: Wyd. SBP. Seria NAUKA –DYDAKTYKA – PRAKTYKA
  2. Maj Jerzy: Statystyka w bibliotece i jej otoczeniu. Warszawa: Wyd. SBP. Seria NAUKA – DYDAKTYKA – PRAKTYKA

Na podstawie recenzji zamieszczonych w Por. Bibl. w latach 2004-2005

przygot. Jolanta Jędryczka

Biblioteczne programy komputerowe - program MAK

 
 
Spotkanie odbyło się w Bibliotece Pedagogicznej w Gostyniu w dniu 24 listopada 2005 r.

Cel:
  • zapoznanie z bibliotecznym programem komputerowym MAK,
  • pogłębienie wiedzy o UKD,
  • poznanie zasad klasyfikowania zbiorów konkretnej biblioteki,
  • wymiana doświadczeń.


Przebieg spotkania:
    1. Charakterystyka bibliotecznego programu komputerowego MAK – wprowadzenie.
    2. Zasady tworzenia opisu książki i czasopisma w programie MAK, tworzenie haseł przedmiotowych, wyszukiwanie książek za pomocą indeksów, katalogi i kartoteki elektroniczne – szkolenie.
    3. „Moje nowe miejsce na Ziemi” – zajęcia biblioterapeutyczne dla dzieci – prowadzenie instruktor powiatowy BPMiG w Gostyniu.
    4. Opracowanie książek – omówienie zmian systemu UKD, w szczególności reklasyfikacja działów 8 i 9, przykłady.

Na wstępie pracownik Biblioteki Pedagogicznej w Gostyniu scharakteryzowała program komputerowy MAK. Następnie szkolenie objęło zasady tworzenia opisu książki i czasopisma w programie MAK, wyszukiwanie książek i artykułów z czasopism w bazach biblioteki, katalogi i kartoteki elektroniczne. Z kolei odbyły się zajęcia biblioterapeutyczne przeznaczone dla dzieci według scenariusza „Moje nowe miejsce na Ziemi” opracowanego w oparciu o bajkę terapeutyczną „Czarnulek” – opowiadającą o przezwyciężaniu lęku w nowych otoczeniu. Zajęć wzbogacone nagraniami muzycznymi oraz rysunkami przeprowadziła pani instruktor powiatowy. Miały one na celu wzbogacenie warsztatu pracy bibliotekarzy o nową formę pracy z uczniami.

Zmiany systemu UKD.

Od 1992 roku UKD przeżywał okres gruntownej rewizji, którą po latach zastoju podjęło Konsorcjum ds. UKD. I choć w początkowym okresie komputeryzacja bibliotek spowodowała zmniejszenie zainteresowania klasyfikacjami jako instrumentami opracowania rzeczowego dla potrzeb zautomatyzowanych katalogów, to z czasem mit o nieprzydatności języków klasyfikacyjnych dla systemów automatycznych został obalony. Pierwsza wersja podręcznika UKD została wydana już 1993 r. przez Wyd. SBP i w niespełna w dwa lata jego nakład został wyczerpany. To potwierdziło przekonanie autorów o wielkim zapotrzebowaniu na informację o UKD i zasadach korzystania z niej, mimo niepokojących głosów o niechęci do UKD dochodzących ze środowiska bibliotekarskiego i prób lansowania poglądu, iż należy od tej klasyfikacji odstąpić.

Mówiąc o naszej szkole, należy powiedzieć, że choć były kupowane książki dotyczące zmian w klasyfikacji, jednak same zmiany nie zostały wprowadzone. Ciągle bazowałyśmy na starych tablicach FID 677. Dopiero wprowadzanie książek do bazy danych komputera, i to nie od samego początku ich wprowadzenia, spowodowało, że podjęłyśmy się zadania dokonania reklasyfikacji katalogów, zarówno tych tradycyjnych, jak i elektronicznych. Obecnie klasyfikujemy książki według tablic UKD wydanych w 1997 r. przez Bibliotekę Narodową. W książce tej omówiono również najważniejsze zmiany wprowadzone przez FID. Prowadzenie katalogów elektronicznych przyczyniło się do tego, że do katalogów tradycyjnych przygotowujemy po 2 karty – do katalogu alfabetycznego i rzeczowego. Są też i wyjątki np. gdy lektura zawiera opracowanie i życiorys autora (pisarza, poety) to wtedy karty zamieszczamy również w działach z A/Z Poszczególni pisarze polscy czy obcy, Biografie, natomiast szerszą informację umieszczamy w katalogach komputerowych, np. dział 91 Geografia, czy 94(438) Historia Polski.

Książki oraz publikacje zawierające tablice UKD wraz z komentarzem:
  • Sosińska-Kalata B.: Podręcznik UKD dla bibliotekarzy i pracowników informacji. Warszawa 1995
  • B. Sosińska-Kalata, Uniwersalna Klasyfikacja Dziesiętna, Warszawa 1993
  • Turowska Teresa: Nowe tablice UKD. Bibliotekarz 1998 nr 5 s. 10-13
***
Materiały omówione i przekazane bibliotekarzom:


Klasyfikowanie książek wg nowego UKD, zmiana numeracji działów
w Zespole Szkół Zawodowych w Gostyniu:

8 Językoznawstwo, w dziale tym zostały utworzone następujące poddziały:
81 Językoznawstwo. Języki [dotychczasowy 800 + 801]
811 Poszczególne języki – słowniki [dotychczasowy 802/809]
82(091) Historia literatury
821.162.1(091) Historia literatury polskiej [884(091)]
82(091)A/Z Poszczególni pisarze obcy
821.162.1(091)A/Z Poszczególni pisarze polscy [884(091)A/Z]
82.0 Teoria literatury. Nauka o literaturze
82-1/-9 Literatura piękna. Dzieła wszystkie
82-1 Poezja obca
821.162.1-1 Poezja polska [884-1]
82-2 Utwory dramatyczne obce
821.162.1-2 Utwory dramatyczne polskie [884-2]
82-3 Literatura piękna obca. Powieści, nowele, opowiadania
82-311.9 Literatura fantastycznonaukowa
82-312.4 Literatura kryminalna
821.162.1-3 Literatura piękna polska. Powieści, nowele, opowiadania [884-3]
82-92 Reportaże
82-93 Literatura młodzieżowa
9 Geografia. Biografie. Historia
902/904 Archeologia
908 Krajoznawstwo. Przewodniki
91 Geografia [dział ogólny – w katalogu komputerowym-elektronicznym dodatkowo wprowadzamy poddziały 911;
913(3) Geografia świata starożytnego;
913(4/9) Geografia – poszczególne kraje;
913(4) Geografia Europy;
913(438) Geografia Polski;
913(5) Geografia Azji;
913(6) Geografia Afryki;
913(7/8) Geografia Ameryki;
913(9) Geografia Oceanii i Australii]
910 Opisy podróży i odkryć
912 Mapy. Atlasy
929 Biografie zbiorowe
929A/Z Biografie indywidualne;
929Mickiewicz Adam
930 Nauki historyczne
94 Historia powszechna [w katalogu elektronicznym rozbudowany o poddziały 94(100)”1914/1918” I wojna światowa; 94(100)”1939/1945” II wojna światowa – dotychczas w dziale Historia Europy]
94(3) Historia starożytna
94(4) Historia Europy
94(438) Historia Polski [dodatkowo w katalogu komputerowym 94(438).01/.06;
94((438).07 Historia Polski – okres zaborów 1795-1918;
94(438).078 Historia Polski – I wojna światowa 1914-1918;
94(438).081 Historia Polski – okres międzywojenny 1918-1939;
94(438).082 Historia Polski – II wojna światowa;
94(438).083 Historia Polski – Polska Ludowa 1945-1989;
94(438).084 Historia Polski – Rzeczpospolita Polska 1990
94(430) Historia Niemiec;
94(44) Historia Francji;
94(47-57) Historia Rosji
94(5/9) Historia Azji, Afryki, Ameryki [w katalogu komputerowym 94(5) Historia Azji; 94(6) Historia Afryki; 94(7/8) Historia Ameryki; 94(9) Historia Oceanii i Australii].

Oprac. Jolanta Jędryczka

***


Zmiany klasyfikacji można opisać jako jeden z przypadków w odniesieniu do awansu zawodowego – przykład z zasobów Internetu.
OPIS I ANALIZA PRZYPADKÓW ROZPOZNANIA I ROZWIĄZYWANIA PROBLEMÓW EDUKACYJNYCH, (WYCHOWAWCZYCH LUB INNYCH), Z UWZGLĘDNIENIEM TYPU I RODZAJU SZKOŁY

mgr Mirosława Grabowska, Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Opolu

Identyfikacja problemu
Reklasyfikacja katalogu systematycznego wg Uniwersalnej Klasyfikacji Dziesiętnej w związku z gruntownymi zmianami wprowadzonymi przez Konsorcjum ds. UKD w 1992 r. i zastosowaniem tych zmian przez Bibliotekę Narodową w Warszawie do sposobu rzeczowego opracowania dokumentów w polskiej bibliografii narodowej - "Przewodniku Bibliograficznym" - od 1 stycznia 1998 r. oraz opublikowaniem w 1997 r. polskiej wersji tablic UKD, w celu dostosowania go do potrzeb użytkowników Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Opolu.
Użytkownicy Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Opolu, głównie nauczyciele i studenci, przyzwyczajeni do posługiwania się katalogiem systematycznym wg UKD w kontaktach z bibliotekarzami dyżurującymi w wydziałach udostępniania zgłaszali konieczność dostosowania opracowania rzeczowego wg UKD do wymogów międzynarodowych, gdyż na takie informacje bibliograficzne natrafiali w serwisach internetowych, a przede wszystkim w "Przewodniku Bibliograficznym". Musiały one znaleźć proste przełożenie na informację rzeczową uzyskiwaną w katalogu biblioteki pedagogicznej. Poza tym istniała konieczność dostosowania tego podstawowego warsztatu informacyjnego do standardów bibliotecznych. Wiele bibliotek, zdając sobie sprawę z konieczności wykonania ogromnej pracy koncepcyjnej, merytorycznej i technicznej, zrezygnowała ze stosowania UKD jako języka informacyjno-wyszukiwawczego. Pełniąc wówczas (1998 r.) funkcję kierownika Wydziału Opracowania Zbiorów uznałam za zasadne rozwiązanie tego problemu.

Geneza i dynamika zjawiska
Katalog systematyczny wg UKD jest w Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej w Opolu jednym z podstawowych systemów informacji rzeczowej o zgromadzonych materiałach bibliotecznych. Wprowadzenie przez Konsorcjum ds. UKD zmian spowodowało konieczność dostosowania schematu tego katalogu, a co za tym idzie i sposobu rzeczowego opracowania zbiorów, do wymogów międzynarodowych, by mógł on należycie spełniać zadania informacyjne. Należy w tym miejscu zaznaczyć, że nowy schemat UKD zastosowała w swoich opisach bibliograficznych polska bibliografia narodowa. Zjawisko nasiliło się wraz z upowszechnieniem Internetu, gdyż światowe serwisy informacyjne poprzez sieci komputerowe stały się coraz bardziej dostępne, również dla polskich użytkowników. Na przykład bardzo bliska naszej dziedzinie zainteresowań baza NISS (National Information Services and Systems), pracująca jako część brytyjskiego sektora edukacyjnego prowadząca serwisy informacyjne online dla społeczności edukacyjnej i naukowej. NISS używa symboli UKD jako szkieletu dla prezentowania informacji przedmiotowej. Stąd użytkownicy Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Opolu również oczekiwali tak zbudowanego katalogu systematycznego, o czym informowali bibliotekarzy w Wypożyczalni i Wydziale Informacyjno-Bibliograficznym. Jako bibliotekarz miałam świadomość wagi tego problemu.

Znaczenie problemu
Opierając się na dostępnej literaturze przedmiotu (B. Sosińska-Kalata, Uniwersalna Klasyfikacja Dziesiętna, Warszawa 1993) należy stwierdzić, iż dokonana gruntowna rewizja UKD wymuszona była rozwojem nauki, pojawieniem się wielu nowych dyscyplin, innym ujęciem wielu dziedzin. Wywołało to falę dyskusji na łamach specjalistycznych czasopism naukowych ("Bibliotekarz", "Zagadnienia Informacji Naukowej"). Autorzy artykułów, specjaliści z poważnych ośrodków naukowych (np. A. Pepol, Zastosowanie UKD w dużych bazach danych oraz serwisach internetowych, "Bibliotekarz" 1999, nr 5) podkreślając walory UKD jako jednego ze sposobów rzeczowego opracowania zbiorów, zwracali uwagę na konieczność reklasyfikacji katalogów, aby odpowiadały one funkcjonującemu obecnie podziałowi nauki. Dodatkowym argumentem przemawiającym za koniecznością reklasyfikacji był pogląd, wyrażony m.in. przez D.Grygrowskiego z Instytutu Informacji Naukowej i Studiów Bibliologicznych Uniwersytetu Warszawskiego, iż "UKD jako język sztuczny przełamuje barierę języków naturalnych" (Możliwości wykorzystania UKD w bibliotecznych systemach zautomatyzowanych w sytuacji głębokich zmian w metodyce klasyfikowania, "Bibliotekarz" 1999, nr 2). Największe zmiany dotknęły sposobu klasyfikowania zbiorów z zakresu językoznawstwa i literatur w poszczególnych językach, gdyż wynikały z całkowitej rewizji poddziałów wspólnych języka, rasy, narodowości i grup etnicznych. Stąd największe oczekiwania w tym względzie wypływały od nauczycieli polonistów i studentów poszczególnych filologii. Najważniejsze zmiany w UKD zostały omówione m.in. przez T. Turowską z Biblioteki Narodowej w Warszawie w artykule Nowe tablice UKD ("Bibliotekarz" 1998, nr 5, s.10-13).

Prognoza
Negatywna - gdybyśmy zaniechali działań, katalog systematyczny przestałby spełniać swoje funkcje informacyjne. Przykładowo nauczyciel języka polskiego posiadający informację bibliograficzną, zaczerpniętą z "Przewodnika Bibliograficznego", iż najnowsze materiały metodyczne do nauczania swojego przedmiotu znajdzie w dziale oznaczonym symbolem 372.881.116.21, zamiast takiego działu w naszym katalogu odnalazłby dział 372.880.84.

Pozytywna - po przebudowie zgodnej z nowym schematem UKD, katalog systematyczny, który wówczas był dla użytkowników jedynym źródłem informacji o treści zgromadzonych książek, będzie odpowiadał najnowszym potrzebom użytkowników, poszukujących informacji rzeczowej. W katalogu tym odnajdą również w prosty sposób literaturę do wielu zagadnień, które wcześniej nie funkcjonowały w ogóle, np. samorząd terytorialny, Unia Europejska itp.

Propozycje rozwiązania
  1. Opracowanie nowego schematu katalogu systematycznego według najnowszego wydania tablic UKD.
  2. Porównanie dotychczasowego układu katalogu w PBW do opracowanego nowego schematu.
  3. Opracowanie planu reklasyfikacji zbiorów i przebudowy katalogu w PBW i w filiach.
  4. Stopniowa i systematyczna reklasyfikacja zbiorów.
  5. Szkolenie pracowników PBW i filii.
  6. Opracowanie informacji w sali katalogowej dla użytkowników

Wdrażanie oddziaływań
  1. I etap objął opracowanie nowego schematu katalogu według nowego wydania tablic UKD i został zrealizowany w 1998 r. Stanowił on podstawę do rozpoczęcia prac nad katalogiem w PBW oraz katalogami w filiach PBW i materiał instruktażowy do działalności szkoleniowej.
  2. II etap to systematyczna reklasyfikacja katalogu uwzględniona w kolejnych planach pracy wydziału : 1998 r. - Reklasyfikacja działów 8. Językoznawstwo. Nauka o literaturze. Literatura piękna i działów pokrewnych np. Nauczanie historii literatury i poszczególnych przedmiotów; 1999 r. - dokończenie przebudowy działu oznaczonego symbolem 8 oraz przebudowa działu oznaczonego symbolem 9. Geografia. Biografie. Historia, utworzenie nowego działu 004. Informatyka i technika komputerowa; 2000 r. - reklasyfikacja pozostałych działów. Na skutek przeprowadzonych działań użytkownicy biblioteki otrzymali przebudowany katalog odpowiadający ich potrzebom informacyjnym, zgodny z najnowszym wydaniem tablic UKD, uwzględniający współczesny podział nauki. W sali katalogowej przygotowano odpowiednie wizualne materiały informacyjne (nowy schemat katalogu i indeks przedmiotowy do katalogu).
  3. III etap realizowany jednocześnie to działalność szkoleniowa. W 1998 r. zostały przeprowadzone 3 szkolenia dla bibliotekarzy nt. zmian w UKD i reklasyfikacji katalogu.


Przykład ilustrujący oddziaływanie
Ponieważ do tej pory w opisie przypadku posługiwałam się przykładami dotyczącymi tych działów katalogu, które najliczniej są reprezentowane w PBW, również jako przykład ilustrujący oddziaływanie chciałabym podać uporządkowanie informacji o literaturze z zakresu językoznawstwa, zagadnienia szczególnie ważnego dla grupy użytkowników, którą stanowią przede wszystkim nauczyciele poloniści. Według przeprowadzonych w PBW badań czytelniczych i danych statystycznych Wydziału Udostępniania stanowią oni 21,3 % użytkowników biblioteki.
Gruntowna rewizja tego działu wynikała z całkowitej rewizji poddziałów wspólnych języka. I tak:
80 Językoznawstwo - zmiana zakresu działu dotychczasowy przeniesiono do 81;
80 Ogólne zagadnienia językoznawstwa i literatury. Filologia - wprowadzono nowy zakres działu;
800 Ogólne problemy językowe - skreślono dział;
801 Językoznawstwo ogólne - zmiana zakresu działu, dotychczasowy przeniesiono do 81;
801.6 Prozodia - bez zmian;
801.7 Nauki pomocnicze filologii - bez zmian;
801.731.23 Wydawanie tekstu. Edytorstwo - skreślono symbol, obecnie 808.2;
801 Prozodia. Nauki pomocnicze i źródła filologii - nowy zakres działu;
802/809 Poszczególne języki - skreślono cały dział, obecnie 811;
808.2 Edytorstwo. Wydawanie tekstu. Technika edytorska - nowy symbol, poprzednio 801.731.23;
801.731.23 Wydawanie tekstu. Edytorstwo - skreślono symbol, obecnie 808.2;
808.5 Retoryka. Sztuka przemawiania - nowy symbol, poprzednio 82.085;
81 Językoznawstwo. Języki - nowy dział według poddziałami analitycznymi - 11/-26 oraz syntetycznymi '0/'44;
811 Poszczególne języki - nowy dział, rozbudowa według poddziałów wspólnych języka =1/=9;
82.03 Interpretacje. Przekłady - skreślono symbol, nowy symbol 81'25;
82.08 Technika literacka - skreślono symbol, nowy symbol 81'38;
82.09 Krytyka literacka - bez zmian;
820/899 Literatura poszczególnych języków - skreślono dział, nowy symbol 821;
821 Literatura poszczególnych języków - nowy dział, rozbudowa według poddziałów wspólnych języka.


Stosownie do tych zmian zbudowano schemat katalogu systematycznego, dokonano reklasyfikacji, przebudowano katalog, przeszkolono bibliotekarzy, zamieszczono informację wizualną w katalogu dla użytkowników.

Efekty oddziaływań
Tak przebudowany katalog jest zgodny z informacją bibliograficzną uzyskaną z "Przewodnika Bibliograficznego" i serwisów internetowych.
W 2000 r. Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Opolu przeprowadziła badania na temat roli PBW jako źródła informacji dla nauczycieli i studentów wśród wybranych losowo nauczycieli i studentów województwa opolskiego. Na pytanie o częstotliwość korzystania z dostępnych w bibliotece katalogów 48,1% badanych nauczycieli i 38 % studentów odpowiedziało, iż korzysta "bardzo często" z katalogu wg UKD.
Uważam, iż przedstawiony przypadek został rozwiązany zgodnie z pozytywną prognozą.

Multimedialne Centrum Informacji

 
 
Kolejne spotkanie nauczycieli bibliotekarzy odbyło się w listopadzie 2006 r. w Zespole Szkół Zawodowych w Gostyniu. Głównym tematem było omówienie regulaminów szkolnych centrów multimedialnych działających w różnych typach szkół: podstawowych, gimnazjach i średnich.

Cel naszego spotkania to:
  • omówienie działalności MCI,
  • zapoznanie z portalami edukacyjnymi,
  • poznanie zasad korzystania z baz danych Biblioteki Narodowej,
  • wymiana doświadczeń nauczycieli bibliotekarzy.


Przebieg spotkania:
Temat naszego spotkania został podyktowany otrzymaniem przez większość bibliotek szkolnych naszego powiatu pracowni komputerowych w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.

    1. Prezentacja biblioteki i centrum ZSZ w Gostyniu; regulaminy MCI – prezentacja i omówienie

      Po powitaniu, uczestnicy spotkania zwiedzili centrum multimedialne ZSZ w Gostyniu – stanowiska oraz zgromadzone płyty CD i DVD. Następnie, krótko przybliżono zgromadzonym nauczycielom bibliotekarzom działalność biblioteki w której odbywało się spotkanie. Z kolei przeszłyśmy do omówienia regulaminów naszych centrów. Uczestniczkom spotkania zostały rozdane, opublikowane w Internecie, przykładowe teksty regulaminów opracowane przez opiekunów pracowni różnych typów szkół. Następnie jedna z bibliotekarek, ze szkoły podstawowej, zaprezentowała i szczegółowo przedstawiła poszczególne zasady obowiązujące w jej centrum. Na bazie tego właśnie regulaminu przebiegała dyskusja. W trakcie wymiany uwag koleżanki odnosiły się do poszczególnych punktów regulaminu, nawiązywały do swoich kilkumiesięcznych doświadczeń oraz dzieliły się spostrzeżeniami dotyczącymi działalności swoich pracowni. Stwierdziłyśmy, że w większości punkty naszych regulaminów ujmują te same zagadnienia. Różnice wynikają natomiast z uściślenia niektórych zasad korzystania z komputerów w zależności od grupy wiekowej korzystających uczniów.


    1. Język haseł przedmiotowych Biblioteki Narodowej.


    1. Opis bibliograficzny artykułu z czasopism.

      Bibliotekarka biblioteki pedagogicznej przypomniała i omówiła poszczególne stopnie szczegółowości opisu bibliograficznego artykułu z czasopism. Zwróciła uwagę na elementy obowiązkowe opisu, niezbędne do identyfikacji dokumentu oraz znaki interpunkcyjne.


    1. Linki edukacyjne jako źródło informacji.

    W pracowni komputerowej uczestniczki spotkania zapoznały się z ciekawymi i przydatnymi w pracy bibliotekarza stronami internetowymi.
***
OŚRODEK KSZTAŁCENIA USTAWICZNEGO NAUCZYCIELI
PUBLICZNA BIBLIOTEKA PEDAGOGICZNA
FILIA W GOSTYNIU

Serwisy oświatowe



Lp

Adres serwisu oświatowego

Zawartość i opis
1 http://www.men.home.pl Ministerstwo Edukacji Narodowej
2 http://www.bn.org.pl Biblioteka Narodowa
3 http://mak.bn.org.pl Biblioteka Narodowa
4 http://www.odniku.edu.pl Ośrodek Kształcenia Ustawicznego Nauczycieli w Lesznie
5 http://www.odniku.edu.pl/cgi-bin/makwww.exe Bazy książek Publicznej Biblioteki Pedagogicznej w Lesznie, Filii w Gostyniu, Filii w Kościanie, Filii w Rawiczu
6 http://www.interklasa.pl Materiały edukacyjne dla nauczyciela i dla ucznia z różnych przedmiotów nauczania. Podstawy programowe, konspekty lekcji, krzyżówki, gry. Duży katalog serwisów internetowych
7 http://www.edu.com.pl Aktualne informacje oświatowe, internetowa baza szkół, giełda podręczników
8 http://www.szkola.net Materiały edukacyjne, ściągi, horoskopy, forum dyskusyjne, duży zbiór artykułów nauczycieli opublikowanych na tym serwisie
9 http://www.profesor.pl Materiały edukacyjne, duży katalog stron internetowych dla uczniów
10 http://www.edukator.org.pl Można publikować swoje publikacje i korzystać z publikacji innych. Scenariusze zajęć z różnych przedmiotów nauczania, plany wynikowe, plany rozwoju zawodowego, ćwiczenia korekcyjne. Archiwum publikacji od 2001 roku
11 http://www.gimnazjum.pl Wszystko co dotyczy gimnazjum. Prawo oświatowe. Linki edukacyjne
12 http://www.eduforum.pl Informacje edukacyjne. Publikacje nauczycieli. Można sprawdzić swoje wynagrodzenie, czy zostało dobrze obliczone. Duży katalog witryn edukacyjnych
13 http://www.gazeta.pl/edukacja/ Informacje oświatowe, testy dla gimnazjalistów, szóstoklasistów, opracowanie lektur, testy na inteligencję
14 http://www.szkoly.edu.pl Konspekty lekcji z różnych przedmiotów nauczania, także lekcji bibliotecznych. Elektroniczna kontynuacja czasopism "Nowe w Szkole" i "Kierowanie Szkołą" oraz artykuły z lat 2000 - 2004
15 http://www.edukator.net.pl Serwis dla kadry kierowniczej placówek oświatowych. Przykładowe rozwiązania z zakresu zarządzania, propozycje szkoleń. Mierzenie jakości pracy szkoły, WDN, ciekawe adresy internetowe. Możliwość publikowania swoich tekstów. Bibliografie
16 http://www.abc.com.pl Internetowy Serwis Prawniczy Domu Wydawniczego ABC. Zawiera Dzienniki Ustaw i Monitory od 1996 roku
17 http://www.wychowanie.pl Problematyka związana z wychowaniem w szkole i w domu, artykuły, materiały i pomoce dydaktyczne, opracowania, przydatne każdemu wychowawcy linki. Kursy internetowe.
18 http://www.vulcan.edu.pl Duży wybór programów komputerowych dla oświaty.
19 http://www.dzieci.wp.pl Strona ładnie opracowana graficzne, składa się z kilku części, które zawierają różne zadania. Gry, pocztówki, puzzle, wiersze, opowiadania, labirynty.
20 http://www.dzieci.org.pl Strona Dzieci Sprawnych Inaczej. Ciekawe artykuły na różne tematy np. nauka i kultura, sztuka dzieci, prawo, kartki, fotoreportaże.
21 http://www.dolinka.szkola.net Serwis internetowy dla uczniów, który zawiera wiadomości z dziedziny techniki, nauki, kultury, sportu, przyrody, rozrywki. Znajdziemy również szereg zabaw dla dzieci : układanki, kolorowanki, konkursy.
22 http://www.wyspa.interia.pl Strona internetowa dla młodszych dzieci. Dużo zabaw, wierszyków. Dziecko samo może się ciekawie bawić.
23 http://www.flickr.com Strona zagraniczna na której są zamieszczone zdjęcia (około 10 000)
24 http://www.bajki.prv.pl Wybór bajek przedstawionych w ciekawy sposób, można je czytać wspólnie z dzieckiem.
25 http://www.bajki.com Wybór bajek i zagadek dla dzieci. Na stronie zamieszczone są też bajki które napisały same dzieci.
26 http://www.logopedia.pl Informacje na temat zajęć logopedycznych, wad wymowy, pomocy dydaktycznych.
27 http://reedukacja.prv.pl Na stronie wiele ćwiczeń z zakresu ortografii, ćwiczenia doskonalące umiejętność pisania, pamięć, labirynty.
28 http://www.eduinfo.pl Informacje oświatowe, scenariusze lekcji.
29 http://www.promyczek.com.pl Czasopismo internetowe Polskiego Związku Niewidomych.
30 http://www.clapolskaczytadzieciom.pl Strona stowarzyszenia propagującego akcję „Cała Polska czyta dzieciom”
31 http://ebib.oss.wroc.pl Bibliotekarskie czasopismo internetowe.

Opracowała : Grażyna Turz

linki zebrane w listopadzie 2006 r.

***


Ponadto dodatkowo przy omawianiu strony internetowej Biblioteki Narodowej, zwróciłam koleżankom uwagę, że w przypadku wątpliwości, odnośnie klasyfikowania książek według UKD, można skorzystać z bazy danych właśnie BN. Zastała podana ścieżka dotarcia do poszczególnych opisów książek – Biblioteka Narodowa – www.bn.ogr.pl – Katalogi i bazy danych (z lewej strony) – Baza danych (z prawej) – logo Biblioteki Narodowej (środek) – Bibliografia narodowa i bibliografie specjalne – Bibliografie książek polskich – Książki polskie (MAK 21, 1976) – Wybór indeksu.

Po omówieniu spraw bieżących spotkanie zostało zakończone.

Oprac. J. Jędryczka

Podstawy tworzenia stron www za pomocą edytora tekstu. Biblioteki szkolne i pedagogiczne w Sieci

 

 

Dnia 29 listopada 2007 r. w Zespole Szkół Zawodowych w Gostyniu przy ul. Poznańskiej 1b odbyło się spotkanie Zespołu Samokształceniowego Nauczycieli Bibliotekarzy Szkolnych.

Celem spotkania było:
  • zapoznanie z możliwościami tworzenia stron www za pomocą edytora tekstu,
  • poznanie stron internetowych bibliotek szkolnych i pedagogicznych,
  • poznanie zasad korzystania z katalogu portalu internetowego.


Przebieg spotkania:
Na wstępie, w pracowni komputerowej odbyły się warsztaty wraz z ćwiczeniami praktycznymi dotyczące:
  • podstaw projektowania stron www,
  • ogólnych zasad redagowania stron www za pomocą edytora tekstu,
  • redagowania strony www własnej biblioteki z wykorzystaniem edytora tekstu.
Zajęcia te przygotowała i poprowadziła koleżanka z biblioteki pedagogicznej w Gostyniu.

Na zakończenie szkolenia podała literaturę przedmiotu:
  1. Krzymowska B.: Strony www bez programowania czyli Word jako edytor stron internetowych. Michałowice 2005
  2. Koba G.: Technologia informacyjna dla szkół ponadgimnazjalnych. Wrocław 2002
  3. Stronka A.: Mądry bibliotekarz po szkodzie, czyli o czym trzeba wiedzieć, publikując stronę www biblioteki szkolnej w Internecie. "Biblioteka w Szkole" 2004 nr 9 s. 8-9
  4. Bohuszewicz H., Bonk G.: Dobra strona bibliotek. "Biblioteka w Szkole" 2007 nr 1 s. 7-9

Następnie korzystając z pracowni komputerowej został zaprezentowany i omówiony katalog sieciowy portalu www.onet.pl, gdzie znajduje się ok. 140 serwisów bibliotek szkolnych i pedagogicznych starannie przejrzanych i opisanych. Również na portalu www.wp.pl można zapoznać się z ponad 20 serwisami bibliotek szkolnych i pedagogicznych.

Z kolei zwrócono uwagę na stronę internetową czasopisma bibliotekarskiego Biblioteka w Szkole www.bibliotekawszkole.pl, gdzie w dziale Pokaż swoją dobrą stronę prezentowane są strony bibliotek wyróżnionych przez to pismo oraz zgłoszonych do konkursu. W linku Poprzedni laureaci szczegółowo omówiono kilka wybranych bibliotek, które czytelnie i przejrzyście zostały zaprojektowane. Obok informacji podstawowych dotyczących biblioteki i regulaminów można znaleźć też ciekawe podstrony zawierające m.in.: złote myśli, cytaty o książce i bibliotece, humor, prezentacje multimedialne, wiadomości o Międzynarodowym Dniu Bibliotek.
Choć wszystkie wyróżnione strony są interesująco opracowane i warte obejrzenia, na spotkaniu zwróciłyśmy uwagę na:
  • pierwszą z wyróżnionych w grudniu 2001 - bibliotekę X Liceum Ogólnokształcącego w Toruniu,
  • w maju 2004 - bibliotekę Zespołu Szkół Zawodowych w Nowym Sączu,
  • w maju 2006 - bibliotekę Szkoły Podstawowej nr 2 z Oddziałami Integracyjnymi w Woli,
  • w listopadzie 2006 - bibliotekę Zespołu Szkół w Babimoście,
  • w grudniu 2006 - bibliotekę Szkoły Podstawowej nr 13 przy Zespole Szkół w Żorach,
  • w marcu 2007 - bibliotekę Zespołu Szkół w Dobrzejewicach,
  • w kwietniu 2007 - bibliotekę szkolną Gimnazjum nr 1 im. Janusza Korczaka w Lędzinach.

Do konkursu zgłaszane i wyróżnianie są też biblioteki pedagogiczne - pierwszą laureatką zastała Biblioteka Pedagogiczna w Piotrkowie Trybunalskim nagrodzona w październiku 2002. Ciekawie redagowana jest też strona Warmińsko-Mazurskiej Biblioteki Pedagogicznej im. prof. Tadeusz Kotarbińskiego w Olsztynie - wyróżniona w czerwcu 2005 r.
Nawiązując do poprzedniego spotkania podkreślono, że na stronie tej znajduje się podstrona Zróbmy razem regulamin, gdzie można zapoznać się z przepisami prawnymi, z informacjami, co powinien zawierać regulamin, nadesłanymi przykładowymi regulaminami Multimedialnego Centrum Informacji lub można go wspólnie opracować podając swoje propozycje.
Ponadto w swojej pracy pedagogicznej nie tylko bibliotekarze, ale i poloniści mogą wykorzystać materiały zamieszczone w linkach: Edukacja czytelnicza i medialna - gdzie publikowane są programy, rozkłady materiałów nauczania, scenariusze zajęć, ewaluacja programów edukacji czytelniczej i medialnej oraz artykuły, Prezentacje multimedialne - ciekawa i atrakcyjna forma przekazu informacji, zawiera różne prezentacje przygotowane w PowerPoint lub Krótkie gazetki na dłuższe przerwy.

Kolejnym punktem naszego spotkania była prezentacja stron internetowych bibliotek szkolnych powiatu gostyńskiego.

Sprawy bieżące:
  • Zwrócono uwagę na dwa ciekawe artykuły dotyczące przeprowadzania skontrum w bibliotece szkolnej, które ukazały się w bibliotekarskim czasopiśmie Biblioteka w Szkole 2007 nr 4 i 11. Przykładowe pliki skontrum w Excelu można znaleźć na stronie internetowej wspomnianego czasopisma www.bibliotekawszkole.pl.
  • Przeprowadzono też ankietę, której celem było poznanie opinii i sugestii nauczycieli bibliotekarzy dotyczących tematyki kolejnych spotkań. Największe zainteresowanie bibliotekarzy uzyskały następujące tematy: opracowanie zbiorów - katalogowanie, klasyfikowanie; ogólnopolskie akcje dotyczące książek czy program MOL - Optivum.
  • Przekazano nauczycielom bibliotekarzom zestawienia bibliograficzne wyszukane w Internecie, zawierające informacje o wielu ciekawych i przydatnych stronach internetowych



Informator o stronach internetowych poświęconych oświacie i edukacji

Dostęp do Internetu otwiera przed użytkownikiem nowe możliwości, dlatego ważna jest umiejętność sprawnego poruszania się po sieci, szybkiego dotarcia do potrzebnych źródeł. Niniejszy informator zawiera wiele adresów internetowych przydatnych nauczycielom, bibliotekarzom i studentom. Są tu adresy portali, wyszukiwarek. Wiele miejsca zajmują strony, przydatne w nauczaniu różnych przedmiotów na wszystkich etapach edukacyjnych, serwisy edukacyjne i bibliotekarskie. Można znaleźć także wiele ciekawych adresów dotyczących awansu zawodowego nauczycieli.

PORTALE INTERNETOWE

Onet.pl - http://www.onet.pl
Największy polski portal. Posiada dwa narzędzia do wyszukiwania informacji : wyszukiwarkę Infoseek - do przeglądania zasobów polskiego Internetu, Altawistę - do przeszukiwania zasobów światowego Internetu. Ponadto katalog polskich zasobów Internetu, kompleksowe bazy danych. Znajduje się tu Encyklopedia, Słowniki, Multimedia, Film, Książki, Prasa.

Wirtualna Polska - http://www.wp.pl
Zawiera katalog zebranych i uszeregowanych tematycznie w 16 kategoriach stron WWW, serwisy tematyczne. Umożliwia przeszukiwanie polskich i globalnych zasobów Internetu, założenie konta pocztowego, korzystanie z encyklopedii.

Interia.pl - http://www.interia.pl
Posiada serwisy tematyczne, polską wyszukiwarkę NETsprint i światową Altawista, katalog stron internetowych. Istnieje możliwość założenia bezpłatnego konta pocztowego, korzystania z encyklopedii.


WYSZUKIWARKI

Google - http://www.google.com.pl
Umożliwia wyszukiwanie według wybranych narzędzi językowych. Pozwala na wyszukiwanie samych stron WWW, jak i wyłącznie grafiki. Znajduje tylko te dokumenty, które zawierają wszystkie wyrazy wpisane w oknie wyszukiwania bez potrzeby wpisywania operatora AND.

Szukacz - http://www.szukacz.pl
Wyszukuje dokumenty w języku polskim. Składa się z dwóch modułów : zbieracza i odpowiadacza. Zbieracz wyszukuje dokumenty napisane w języku polskim. Tworzone jest w nim archiwum, z którego co pewien czas budowana jest nowa kolekcja. Zarchiwizowane dokumenty stanowią bazę odpowiadacza.

e- multi - http://www.emulti.pl
Zadaje pytania do kilku wyszukiwarek w tym samym czasie. Użytkownik otrzymuje wyniki z dziesięciu polskich i światowych. Po pobraniu wyników usuwa duplikaty, sortuje je w zależności od celowości trafienia, następnie losuje i wyświetla wyniki.


SERWISY EDUKACYJNE

Eduseek - http://www.eduseek.pl
Największy polski portal edukacyjny. Składa się z trzech podstawowych platform: uczeń, rodzic, nauczyciel. W części przeznaczonej dla ucznia, można znaleźć pomoce, informacje, rozrywkę. W module dla rodziców mamy: rankingi szkół, informacje o korepetycjach, wskazówki metodyczne dla rodziców, standardy egzaminacyjne. Moduł nauczycielski zawiera: konspekty lekcji, scenariusze z materiałami pomocniczymi, rozkłady materiału, a także informacje dotyczące awansu zawodowego.

Szkoła.net - http://www.szkola.net.pl
Portal umożliwia założenie konta pocztowego. Jest również chat, pozwalający na wymianę poglądów. Zawiera hasła skierowane do młodzieży: ściągi, kursy, korepetycje, komiks, gry, komputery, podróże. Dzięki licznym pomocom naukowym uczeń może przygotować się do sprawdzianów i egzaminów oraz czerpać wiedzę odpowiadającą jego zainteresowaniom.

Gimnazjum - http://www.gimnazjum.pl
Serwis przeznaczony dla nauczycieli, edukatorów i rodziców. Zawiera informacje o reformie oświaty, podręcznikach, programach nauczania, wykazy najważniejszych instytucji oświatowych. Możliwe jest także publikowanie prac nauczycieli.

Liceum - http://www.liceum.pl
Zawiera materiały związane z liceum: sylabusy, podstawy programowe, problematykę dotyczącą matury, informacje o olimpiadach przedmiotowych, rankingi szkół.

Matura.pl - http://www.matura.pl Portal przeznaczony dla maturzystów i osób wybierających się na studia wyższe. Dostarcza porad, materiałów pomocniczych w przygotowaniu się do egzaminów wstępnych, wyboru odpowiedniej szkoły wyższej.

Internetowy przewodnik po szkołach - http://www.szkoly.net.pl
Witryna poświęcona szkołom. Zawiera bazę adresową szkół z całej Polski, aktualności oświatowe, informacje na temat awansu zawodowego nauczycieli, wykazy podręczników do różnego typu szkół, teksty lektur. Ponadto adresy logopedów, instytucji zajmujących się korepetycjami, zestaw szkół językowych.

Interkl@sa - http://www.interklasa.pl
Serwis adresowany do nauczycieli, uczniów i ich rodziców. Jest stale poszerzany o dodatkowe działy tematyczne. Oferuje rzetelną informację. Na potrzeby środowiska edukacyjnego platforma www.interklasa.pl została wyposażona w liczne funkcje: poczta elektroniczna, grupy dyskusyjne, Nauczycielska Internetowa Księgarnia Edukacyjna, darmowe strony WWW dla szkół, możliwość publikacji prac nauczycieli rodziców.

Profesor.pl - http://www.profesor.pl
Serwis przeznaczony dla uczniów szkół podstawowych, studentów i nauczycieli. Materiały zawarte w serwisie podzielone są na trzy kategorie: artykuły, materiały, publikacje. Istnieje możliwość wyszukiwania po wybraniu przedmiotu nauczania. Młodzież znajduje tu wypracowania, testy, tematy maturalne z różnych przedmiotów, porady jak przygotować się do egzaminów na wyższe uczelnie. Są także wskazówki jak stać się nauczycielem dotyczące awansu zawodowego oraz planowania rozwoju zawodowego.

oeiizk - http://www.oeiizk.edu.pl
Zawiera informacje związane z wykorzystaniem technologii informacyjnej w nauczaniu różnych przedmiotów, a także związane z awansem zawodowym. Podzielony jest na działy tematyczne. Dział "przedmioty" posiada autorskie opracowania dotyczące lekcji z różnych przedmiotów dla szkół podstawowych, gimnazjów i liceów. Dział "doskonalenia" zawiera informacje o szkoleniach i kursach dla nauczycieli. Dostępne są też materiały dotyczące awansu zawodowego, prace dyplomowe nauczycieli.

Literka - http://www.literka.pl
Internetowy Magazyn Publikacji - serwis poświęcony tematyce związanej z awansem i doskonaleniem zawodowym nauczycieli. Istnieje możliwość publikacji artykułów, konspektów, opracowań.

Polskie Zasoby Edukacyjne - http://www.republika.pl/jacekdoj/index.htm
Spis polskich zasobów edukacyjnych podzielonych na kilkanaście kategorii. Znajdują się tu materiały do prowadzenia zajęć lub też uzupełniające zajęcia.

Nauka.pl - http://www.nauka.pl
Informacje zawarte w serwisie skierowane są do uczniów wszystkich typów szkół i nauczycieli akademickich. Nauka.pl podzielona jest na bloki tematyczne: szybka nauka, dział absolwenta, języki obce, finanse studenta, ściągi. Jest także baza korepetytorów i tłumaczy z całej Polski. Serwis zawiera porady nauczania dla korepetytorów i dla uczniów.


STRONY INTERNETOWE PRZYDATNE W NAUCZANIU

Polski on-line - http://www.polski.prv.pl
Strona przeznaczona dla uczniów. Zawiera biografie polskich i zagranicznych autorów. Są tu także opracowania wybranych dzieł literackich, przykładowe wypracowania, chat i słownik.

Staropolska on-line - http://www.staropolska.gimnazjum.com.pl
Serwis edukacyjny poświęcony dawnej literaturze polskiej. Jego zasadniczą częścią jest biblioteka utworów staropolskiego piśmiennictwa, wybór opracowań, materiał ikonograficzny i dźwiękowy. Są także takie działy jak: konspekty, tradycja, linki i inne.

Mickiewicz - http://www.mickiewicz.art.pl
Strona poświęcona życiu i twórczości Adama Mickiewicza. Zawiera życiorys poety, wybór wierszy, opracowania jego utworów.

http://www.herbert.art.pl
Strona poświęcona życiu i twórczości Zbigniewa Herberta. Zawiera wybór jego wierszy, prozę poetycką, analizę wybranych tekstów.

http://www.filo.pl
Portal językowy z dużą dozą materiałów przydatnych w nauce języków obcych. Znajduje się tu dużo ćwiczeń językowych, ćwiczeń tekstowych, testy, zabawy językowe dla dzieci i młodzieży. Dla studentów publikowane są skrypty, referaty, wykłady. Dla nauczycieli konspekty, wykazy literatury, podręczników.

http://www.angielski.edu.pl
Serwis dla uczących się języka angielskiego. Można znaleźć tu gramatykę, słowniki, testy, słówka, krzyżówki, gry językowe, recenzje, opracowania itp.

http://www.ang.cad.pl
Można tu znaleźć materiały przydatne w nauce języka angielskiego: dowcipy, wypracowania, gramatykę historię Anglii.

http://www.inawe.de
Niemieckojęzyczna witryna dla uczących się języka niemieckiego. Znajdują się tu ćwiczenia, testy, gramatyka, filmy i prezentacje multimedialne.

http://www.historia.pl
Polski portal historyczny. Oferuje adresy stron związanych z historią, artykuły historyczne.

http://www.historia.net.pl
Portal historyczny, w którym opracowania podzielone są na okresy: Starożytność, Średniowiecze, Renesans, Oświecenia, Wiek XIX, Wiek XX.

http://www.historycy.pl
Forma kwartalnika multimedialnego skierowanego do osób, które interesują się historią. Strona zawiera artykuły poświęcone różnym epokom i tematom historycznym, recenzje książek, artykułów, wystaw. Znajduje się tu również galeria obrazów, grafiki, map i zdjęć.

http://www.geografpol.terramail.pl
Serwis poświęcony geografii Polski. Informacje uporządkowane są w działach: Informacje ogólne, Zestaw map, Ludność, Warunki naturalne, Rolnictwo, Rybołówstwo.

http://www.geo.uj.edu.pl
Serwis zawiera adresy stron internetowych poświęconych geografii.

http://www.gsi.w.pl
Geograficzny Serwis Informacyjny - zawiera prace o tematyce geograficznej, galerię zdjęć, tapety.

http://www.biologia.pl
Portal biologiczny zawierający kursy z różnych działów biologii, artykuły z tej dziedziny, leksykon medyczny, testy, słownik terminów związanych z biologią.

http://www.epsilon.kim.pl
Witryna dla uczniów szkół średnich, studentów i miłośników matematyki. Zawiera wykłady z analizy matematycznej, różnego rodzaju zadania, wzory.

http://www.republika.pl/fizykmania
Strona dla uczniów i nauczycieli fizyki. Znajduje się tu historia fizyki, sylwetki sławnych fizyków, definicje pojęć fizycznych, prawa i zasady fizyki, wzory, układ jednostek SI.

http://www.chemia.px.pl
Serwis chemiczny, oferujący wzory, opisy właściwości związków nieorganicznych, opisy związków organicznych, tablicę Mendelejewa, opisy doświadczeń, artykuły z dziedziny chemii.

http://www.strony.wp.pl/miroslawos.informatyka
Strona związana z dydaktyką informatyki. Zawiera działy: Konspekty zajęć, Informatyka.

http://www.si.petrus.pl
Można znaleźć tutaj wiele ciekawych informacji o sprzęcie komputerowym i oprogramowaniu, wiadomości o systemach operacyjnych: Windows, Linux, UNIX, budowie i działaniu poszczególnych podzespołów.

http://www.republika.pl/jolalzk
Zawiera informacje sportowe, wyniki, metodykę nauczania wychowania fizycznego. Opisane dokładne zasady dyscypliny sportowe: lekkoatletyka, piłka siatkowa, piłka koszykowa i piłka ręczna.

http://www.imperia.prv.pl
Strona zawierająca materiały dydaktyczne dla nauczycieli wychowania fizycznego w szkole podstawowej i gimnazjum. Znajdują się tu także plany pracy, scenariusze lekcji, plan rozwoju zawodowego.

http://www.katecheza.episkopat.pl
Kościelne dokumenty dotyczące katechizacji.

http://www.katecheza.episkopat.pl/prawo
Państwowe dokumenty dotyczące katechizacji.

http://www.katecheza.episkopat.pl/pomoce
Na stronie znajdują się informacje o podręcznikach i pomocach katechetycznych, ocenianiu uczniów na katechezie, awansie zawodowym katechety.


INSTYTUCJE OŚWIATOWE

Ministerstwo Edukacji Narodowej i Sportu - http://www.menis.gov.pl

Centralny Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli - http://www.codn.edu.pl

Związek Nauczycielstwa Polskiego - http://www.znp.edu.pl

Centralna Komisja Egzaminacyjna - http://www.cke.edu.pl

Placówki Doskonalenia Nauczycieli - http://www.codn.edu.pl/placowki


AWANS ZAWODOWY NAUCZYCIELA

http://www.men.waw.pl/prawo
Ustawa z dnia 18 lutego 2000r. o zmianie ustawy - Karta Nauczyciela oraz zmianie niektórych ustaw.

http://www.kuratorium.spirntnet.pl/awans/
Zbiór pism komisji kwalifikacyjnej dla nauczycieli ubiegających się o awans zawodowy na stopień nauczyciela dyplomowanego ( zawiadomienia, oświadczenia, protokoły, arkusz analizy formalnej ).

http://www.oeiizk.edu.pl/awans
Awans zawodowy nauczyciela w świetle nowej Karty Nauczyciela - opracowanie w postaci prezentacji PowerPoint: wzory dokumentów związanych z uzyskaniem kolejnego stopnia awansu zawodowego.

http://www.oswiata.org.pl
W portalu oświatowym znajduje się dział poświęcony awansowi zawodowemu nauczycieli - przepisy prawne, porady i plany rozwoju.

http://www.ipe.civ.pl/awans.php
Jest tu wszystko na temat awansu zawodowego nauczycieli - podstawy prawne, procedura awansu, wzory i przykłady pism i wniosków, przykładowe plany rozwoju, porady, pytania i odpowiedzi.

http://www.wom.opole.pl
Materiały: akty prawne, poradniki, wzory pism dla nauczycieli ubiegających się o stopień nauczyciela dyplomowanego.

http://www.profesor.pl
Procedura awansu na stopień nauczyciela dyplomowanego, zadania kandydata, dyrektora oraz komisji.

http://www.men.waw.pl./oswiata/awans
Dział serwisu MEN w sprawie uzyskania stopni awansu zawodowego nauczycieli.

http://edu jr.w.interia.pl
Obszerna dokumentacja dotycząca awansu zawodowego, przykładowe plany rozwoju zawodowego nauczycieli różnych przedmiotów.

http://interedu.republika.pl
Na stronie informacje na temat awansu zawodowego nauczycieli, możliwość opublikowania swoich materiałów.

http://www.odn.pila.pl.awans
Przykłady dokumentów: podsumowanie dorobku zawodowego, opis problemu edukacyjnego, sprawozdanie z realizacji planu zawodowego.

http://malejew.w.interia.pl
Porady dla nauczycieli starających się o awans zawodowy.

http://ogniskowiec.znp.edu.pl
Na stronie publikacje związane z awansem zawodowym nauczycieli. Oferta poradników dotyczących awansu zawodowego.

http://www.marmagi.cad.pl/awans.htm
Strona prywatna nauczycieli informatyki oraz przedmiotów zawodowych mechanicznych w Centrum Kształcenia Ustawicznego w Koszalinie. Zawiera plan rozwoju zawodowego, sprawozdanie z realizacji, inne dokumenty związane z awansem na stopień nauczyciela dyplomowanego.


SERWISY BIBLIOTEKARSKIE

Elektroniczna biblioteka - http://ebib.oss.wroc.pl
Serwis informacyjny dla bibliotekarzy i specjalistów informacji naukowej. Celem jego jest integrowanie środowiska bibliotekarskiego oraz doskonalenie bibliotekarzy. Dostarcza nowoczesnej wiedzy i usług przydatnych w praktyce zawodowej. Wydaje Elektroniczny Biuletyn Informacyjny Bibliotekarzy, redagowany przez pracowników bibliotek naukowych. Strona zawiera informacje interesujące bibliotekarzy: przepisy prawne, wykaz placówek edukacyjnych, wiadomości o konferencjach, linki do elektronicznych zasobów Internetu.

Bibliotekarz szkolny - http://www.vulcan.edu.pl/bibliotekarz
Zbiór informacji dotyczących prowadzenia biblioteki szkolnej. Zawiera działy: Poradnik, Prawo, Literatura, Edukacja, Internet.

Biblioteczny Serwis Sieciowy - http://www.wsp.krakow.pl/kbin/bss/index.html
Serwis przeznaczony dla nauczycieli bibliotekarzy i studentów bibliotekoznawstwa. Serwis zawiera projekty szablonów witryn dla bibliotek z komentarzami ułatwiającymi stworzenie strony, opracowane przez studentów bibliotekoznawstwa i informacji naukowej AP.

Biblioteka Pedagogiczna - http://www.bib.edu.pl
Zawiera scenariusze zajęć z dukacji czytelniczej i medialnej, zestawienia bibliograficzne na różne tematy oraz bazę bibliotek szkolnych i pedagogicznych.

Serwis Biblioteczny Programu INTERKL@SA - http://www.biblioteka.edu.pl
Oferuje bibliotekarzom dostęp do katalogów on-line, baz danych, czasopismo Biblioteka Otwarta, Biblioteka Multimedialna, Społeczna Edukacyjna Sieć bibliotek. Uruchomiony jest także serwis szkoleniowy bibliotekarzy. W Bibliotece Multimedialnej INTERKL@SY gromadzone są programy dydaktyczne.

Wirtualni bibliotekarze - http://katalog.onet.pl/specjalne/bibliotekarze
Posiada duży zbiór adresów przydatnych bibliotekarzom pogrupowanych tematycznie.


WYBRANE KSIĘGARNIE INTERNETOWE

Wydawnictwo Szkolne i Pedagogiczne - http://www.wsip.com.pl

Wydawnictwo Szkolne PWN - http://www.wszpwn.com.pl

Wydawnictwo "Nasza Księgarnia" - http://www.nk.com.pl

Wydawnictwo "Nowa Era" - http://www.nowaera.com.pl

Społeczny Instytut Wydawniczy "Znak" - http://www.znak.com.pl

Wydawnictwo "Siedmioróg" Księgarnia Internetowa - http://www.siedmiorog.pl

Księgarnia Internetowa "Gandalf" - http://www.gandalf.com.pl

Opracowały: mgr Anna Franaszczyk, mgr Nadieżda Telka
artykuł opublikowano w portalu www.literka.pl




***
Piotr Ziemba
Ciekawe i potrzebne nauczycielowi adresy portali oraz edukacyjnych stron internetowych


Artykuł opublikowany w specjalistycznym serwisie edukacyjnym http://awans.szkola.net/

Ciekawe i potrzebne nauczycielowi adresy portali oraz edukacyjnych stron internetowych .


    1. Portale w Polsce:
        1. Poland.com - www.poland.com
        2. Onet.pl - www.onet.pl
        3. Wirtualna Polska - www.wp.pl
        4. Interia - www.interia.pl
        5. Arena.pl - www.arena.pl
        6. YoYo - www.yoyo.pl
        7. Ahoj! - www.ahoj.pl
        8. Republika - www.republika.pl
    2. Edukacja w Internecie:
      • Portale edukacyjne:
          1. Szkoła - www.szkola.net
          2. Eduseek - www.eduseek.pl
          3. Profesor - www.profesor.pl
          4. Interklasa - www.interklasa.pl
          5. Wieloedukacyjny - www.eduforum.pl
          6. Gimnazjum - www.gimnazjum.pl
          7. Liceum - www.liceum.pl
          8. Oświata - www.oswiata.org.pl
          9. Szkoły - www.szkoly.edu.pl
          10. Wirtualny Wszechświat - www.wiw.pl
          11. Internet dla szkół - www.ids.edu.pl
      • Serwisy dla Nauczycieli:
          1. Ośrodek Edukacji Informatycznej i Zastosowań Komputerów - www.oeiizk.edu.pl
          2. Stowarzyszenie Dyrektorów Szkół Średnich - www.idds.edu.pl
          3. Internet dla Szkół - www.ids.edu.pl
          4. Serwis na temat zarządzania oświatą - www.vulcan.edu.pl
          5. Polska Sieć Filozoficzna - www.psf.org.pl
          6. Serwis dla bibliotekarzy szkolnych - oeiizk.waw.pl/~magister/index.html
          7. Internetowy bryk dla nauczycieli - www.ilo.opole.pl/pl/biblioteka/adresy.htm
          8. Internet dl szkół - www.ids.edu.pl
          9. Wirtualny Uniwersytet - www.uniwersytet-wirtualny.edu.pl
      • Biologia:
          1. Encyklopedia biologii - www.wsip.com.pl
          2. Konspekty lekcji biologii - www.wsip.com.pl
          3. Program edukacyjny "Biologia komórki" - www.proszynski.pl
          4. Biologia w Internecie - www.ids.edu.pl/wwwbio
          5. Ciekawostki biologiczne - www.eduseek.ids.pl/przedmioty/biologia
          6. Multimedialny podręcznik biologii - www.ibb.waw.pl/bmwi
          7. Leksykon Biologii - www.ptbioch.edu.pl
          8. Anatomia człowieka - www.muzeum.biol.uni.torun.pl/edukacja/czlowiek
          9. Testy , sprawdziany z biologii - www.licealista.pl
          10. Interaktywny test z biologii - www.szkoly.edu.pl
          11. Najnowsze informacje biologiczne - www.biologia.pl
          12. Odpowiedzi na trudne pytania - www.dlaczego.pl
          13. Olimpiady biologiczne - www.olimpbiol.uw.edu.pl
          14. Serwis informacyjny "Fauna i flora" - www.pro-info.com.pl/faunaflora
          15. Strona poświęcona owadom (w j. angielskim) - www.ent.iastate.edu/imagegallery
          16. Sekcja żaby (w j. angielskim) - www.curry.edschool.virginia.edu/go/frog
          17. Informacje na temat drzew, krzewów - www.drzewa.sitenet.pl
          18. Wrocławskie ZOO - www.zoo.wroclaw.pl
          19. Grzyby - www.grzyby.pl
      • Chemia:
          1. Chemia ogólna - www.linia.pl
          2. Związki chemiczne - www.chemia.px.pl
          3. Opisy doświadczeń chemicznych - www.chemia-edu.prv.pl
          4. Literatura chemiczna - www.man.lodz.pl/chemfan
          5. Słownik chemiczny - www.republika.pl/chemmix
          6. Chemia podstawowa - www.republika.pl/chemiapodstawowa
          7. Kwasy oraz rozpuszczalność substancji - www.republika.pl/adums
          8. Konspekty lekcji chemii organicznej - www.republika.pl/reniakra
          9. Propozycje prowadzenia lekcji chemii - www.republika.pl/ewagibas
          10. Opis doświadczeń - www.republika.pl/maruisza
          11. Docent Online - www.chemia.panoramix.net.pl
          12. Informacje o najsłynniejszych chemikach - www.dna.v.pl
          13. Testy, sprawdziany - www.wsip.com.pl/oip/chemia_gim10.htm
          14. Filmy wideo dotyczące chemii - www.filmy.ptm.edu.pl/kasety_zalecane.html
          15. Programy przydatne nauczycielowi - www.zeus.polsl.gliwice.pl/~nikodem/softwarePL.html
          16. Czasopismo "Chemia w Szkole" - wsip.com.pl/serwisy/czaschem/index.html
          17. Adresy czasopism chemicznych - www.republika.pl/chemmix/linki
          18. Podręczniki do chemii - gimnazjum.pl/przedmioty/chemia/podreczniki-chemia.phtml
          19. Programy nauczania chemii - gimnazjum.pl/przedmioty/chemia/programy-chemia.phtml
          20. Zadania olimpiad chemicznych - chem.uni.torun.pl/komkurs.html
      • Dzieci:
          1. Kolorowe strony - www.kolorowestrony.pl
          2. - www.angorka.com.pl
          3. Zabawki (misie) - www.misie.com.pl
          4. Komiksy - www.komiks.pl
          5. - www.foxkids.pl
          6. - www.cartoonnetwork.pl
          7. - www.zabawy.pl
          8. - www.atena.cs.net.pl/bajecznik
          9. Wiersze dla najmłodszych - www.jenbrzechwa.w.interia.pl
          10. Bajki - www.bajki.pl
          11. Wesołe miasteczko - www.wesolemiasteczko.pl
          12. Bajki - www.bajki.prv.pl
          13. Wiersze dla najmłodszych - info2000.net/~pmahoney/wiersze.html
          14. Kolorowe strony - www.dzieci.com.pl
      • Encyklopedie
          1. Encyklopedia WIEM - www.encyklopedia.pl/wiem
          2. Encyklopedia Mitologii - www.pantheon.org/mythica
          3. Encyklopedia Kompozytorów - www.klasyka.cavern.com.pl
          4. Encyklopedia Internetu - www.reporter.pl/encyklopedia
          5. Internetowa Encyklopedia PWN - www.encyklopedia.wp.pl
          6. Encyklopedia Internautica - www.encyklopedia.interia.pl
          7. Encyklopedia Terminów Muzycznych - www.fraza.com.pl/slownik.htm
      • Fizyka i astronomia:
          1. Elementy fizyki współczesnej - www.wckp.lodz.pl/server/prace/fizyka
          2. Europejskie Laboratorium Fizyki Cząstek - www.techtra.pl/cern_i_polska.htm
          3. Zdjęci galaktyk, planet, gwiazd - www.kki.net.pl/~axiss
          4. Programy astronomiczne - www.astrocd.astronomia.pl oraz www.stalker.republika.pl
          5. Polski serwis poświęcony astronomii - www.mops.uci.agh.edu.pl/~skoczews
          6. Informacje na temat NASA - www.nasa.warka.pl oraz www.nasa.gov
          7. Wiadomości związane z astronomią - www.search.astronet.pl
          8. Zdjęcia mgławic i galaktyk - www.nasagalery.hg.pl
          9. Magazyn "Astronomia i Kosmos" - www.aik.magazyn.pl
          10. Grupy dyskusyjne - www.listy.cad.pl ,
            www.katalog.onet.pl/internet_i_komputery/internet/spolecznosc_internetu/listy_dyskusyjne
          11. Wahadło matematyczne - www.republika.pl/korepetytor1/6/65/6501
          12. Olimpiady fizyczne - www.phys.uni.torun.pl/~lab2/Olimpiada_Fizyczna
          13. Encyklopedia fizyczna - www.enter.pl/ent97.11/encyk.htm
          14. Program CD "Jak to działa" - www.opm.pl/tytuly/jakto/jakto.htm
          15. Program pomocny przygotowywaniu prezentacji - www.lynxsft.elektron.pl/genfast.htm
      • Geografia:
          1. Geograficzny eduROM - www.ydp.pl
          2. Atlas Polski - www.wsip.com.pl/multi/sap/sap1.htm
          3. Atlas świata - www.ppwk.com.pl
          4. Atlas świata wydawnictwa Optimus - www.alpha.opm.pl
          5. Encyklopedia multimedialna geografii - www.em.pwn.pl/geografia
          6. EUROGI - www.eurogi.org
          7. Wykaz urzędów statystycznych świata - census.gov/main/www/stat_int.html
          8. Wydział Geografii i Studiów Regionalnych UW - www.wgsr.uw.edu.pl
          9. Instytut Geografii UJ - www.geo.uj.edu.pl
          10. Instytut Geodezji i Kartografii - www.igik.edu.pl
          11. Instytut Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego - www.ocean.uniw.gda.pl
          12. Baza adresowa uczelni - www.geowww.uibk.ac.at/univ
          13. Firmy produkujące i sprzedające oprogramowanie geograficzne:
            ESRI POLSKA - www.gis.com.pl
            IMAGIS - www.imagis.waw.pl
            SOFT ON LINE - www.softline.geo.pl
            SAGRA - www.sagra.com.pl
            BENTLEY POLSKA - www.bentley.com.pl
            ESRI - www.esri.com
            MAPINFO - www.mapinfo.com
          14. Czasopismo geograficzne - www.wsip.com.pl/serwisy/czasgeo
          15. Adresy stowarzyszeń geograficznych - www.amergeog.org
          16. National Geographic w wersji polskiej - www.nationalgeographic.pl
          17. Mapy i zdjęcia - www.emapa.pl oraz www.pilot.pl
          18. Oprogramowanie geograficzne - www.agismap.com oraz www.flowmap.geog.uu.nl
          19. Gotowa lekcja geografii - meteo.ids.pl/nasa
      • Informatyka:
          1. Kompilator języka Pascal (darmowy) - www.freepascal.org
          2. Pisanie programów w języku "Turbo Pascal 7.0" - pascalina.w.interia.pl
          3. Kurs języka "Turbo Pascal" - www.pascal.p~s.com.pl
          4. Podstawowe informacje o Pascalu - www.cyberpascal.w.interia.pl
          5. Język C++ - www.kursc.prv.pl
          6. Język Delphi - www.republika.pl/programdelphi
          7. Wiadomości o algorytmach:
            mpp.qs.pl/Xalgorytmy/index.html
            www.orca.mila.edu.pl/staff/astajniak
            www.kai.prz-rzeszow.pl/algorytmy_i_struktury_danych.htm
            rebublika.pl/kayos/sort/index.html
            www.pascalpage.hg.pl/algorytmy.htm
            www.euler.mat.univ.szczecin.pl/~saint/wstep.htm
            www.gek.obywatel.pl/spis.html
          8. Olimpiady informatyczne:
            http://mpp.qs.pl/XOlimpVIII/index.html
            http://mpp.qs.pl/Xolimp/index.html
            www.oeiizk.waw.pl/inne/olimp.html
            www.republika.pl/pasman/olimp.htm
            www.oi.pjwstk.waw.pl
          9. Strona potrzebna do znalezienia kodu źródłowego - www.bcb.hg.pl/program/Binarny.pas
          10. Strona potrzebna do znalezienia kodu źródłowego - www.republika.pl/tiger/programi/index.htm
          11. Algorytm Euklidesa - www.republika.pl/r_bonat/prog_str/euklid.htm
          12. Algorytm znajdowania liczb pierwszych - wiem.onet.pl/wiem/0063cb.html
          13. Algorytm znajdowania liczb pierwszych - republika.pl/kilbor/l_pierw.html
          14. Rekurencja w Internecie:
            www.republika.pl.torun15_ka/rek1.htm
            www.republika.pl.torun15_ka/rek2.htm
            www.iftia6.univ.gda.pl/~kuba/wyklad1/wyklad7.htm
            www.chem.univ.gda.pl/~piotao/Programowanie/rekurencja.htm
            mpp.qs.pl/Xalgorytmy/Arekurencja.html
          15. Informacje na temat przygotowywaniu stron WWW - www.nawinet.terramail.pl
          16. Informacje na temat poczty elektronicznej, list dyskusyjnych itp.:
            www.newsgate.pl
            www.lib.amu.edu.pl./listy.htm
          17. Podręczniki do informatyki -
            www.gimnazjum.pl/przedmioty/informatyka/podreczniki- informatyka.phtml
      • Matematyka
          1. Ćwiczenia z Matematyki w Excelu - www.mikom.com.pl
          2. Informacje o programie "Derive" - www.derive-europe.com
          3. Demonstracyjne wersje programu "Derive" - www.derive.com oraz
            www.ti.com./calc/docs/derive5update.htm
          4. Uaktualnienie "Derive 5" do wersji "Derive 5.03" - www.ti.com/calc/docs/derive5update.htm
          5. Konstrukcje geometryczne - www.ids.pl/~pabich
          6. Program "Cabri" - www.snm.org.pl
          7. Scenariusze lekcji matematyki - www.KlubEureka.pl
          8. Przegląd języków programowania - www.xlo.torun.pl/gimnazjum/ramparz.html
          9. Kangur Matematyczny - www.mat.uni.torun.pl/kangur/pol/front/index.htm
          10. Konspekty lekcji, sprawdziany - www.zamosc.ids.edu.pl/~odn
          11. Funkcje, ciągi, równania i nierówności - matematyka.linia.pl
          12. Problemy związane z nauczaniem matematyki - www.fsmw.math.uni.wroc.pl
          13. Program geometryczny "Poly" - www.peda.com/Welcome.html
      • Młodzież:
          1. - www.wyspa.interia.pl
          2. Dla młodzieży - www.young.interia.pl
          3. Gazety dla młodzieży - www.magazyn.pl
          4. - www.reporter.pl/junior
          5. Dla młodzieży - www.wywrota.pl
          6. Internetowy świat Młodych - www.zabawy.pl/start.asp
          7. Promyczek - www.promyczek.com.pl
      • Słowniki
          1. Słowniki - www.slowniki.onet.pl
          2. Słownik Skrótów Języka Polskiego - www.bibl.amwaw.edu.pl/Lpj/skroty.htm
          3. Słownik Ortograficzny Języka Polskiego - www.venus.ci.uw.edu.pl/~milek/ortograf.htm
          4. Słownik Języka polskiego - slownik.onet.pl/index.html?tr=pol-slo
          5. Słownik wyrazów obcych - www.slownik-online.pl/index.php
          6. Słownik Języka Angielskiego - www.onet.pl/index.html?tr=auto
          7. Słowniczek Komputerowy Angielsko-Polski - www.wiw.pl/informatyka/slownik/Haslo.asp
          8. Słownik Języka Niemieckiego - www.slownik.onet.pl/index?tr=nie-auto
          9. Słownik Języka Włoskiego - www.slownik.onet.pl/index?tr=wlo-pol
          10. Słowniczek Jednostek Fizycznych - www.wiw.pl/fizyka/slowniki/jednostki.asp
          11. Słownik Praw i Zasad Fizycznych - www.wiw.pl/fizyka/slowniki/PrawaZasady.asp
          12. Słowniczek Podstawowych Terminów Genetycznych -
            www.wiw.pl/biologia/Genetyka/Slownik/Haslo.asp
          13. Słownik Sztuki Starożytnej Grecji i Rzymu - www.wiw.pl/kulturaantyczna/twardecki
          14. Słowniczek - www.web.reporter.pl/cgi-bin/slownik.cgi
          15. Ściąga - www.sciaga.pl
          16. Ściąga Online - www.sciaga-online.pl
          17. Księga Cytatów - www.cytaty.digimer.pl
          18. Leksykon Internetu - www.leksykon.koti.com.pl
          19. Zbiór Leksykonów - www.leksykony.pl

  1. Aktualności i polityka
      1. Rzeczpospolita - www.rzeczpospolita.pl
      2. Gazeta Wyborcza - www.wyborcza.pl
      3. Aktualne Informacje o Polsce - info.onet.pl
      4. Radio Zet - www.radiozet.pl
      5. Radio Rmf Fm - www.rmf.fm
      6. Wiadomości telewizyjne - www.wiadomosci.tvp.pl
      7. - dziennik.pap.com.pl
      8. - www.naszemiasto.pl
      9. - wm.wp.pl
      10. Superexpress - www.superexpress.pl
      11. Wprost - www.wprost.pl
      12. Reporter - www.reporter.pl
      13. Polityka - www.polityka.onet.pl
      14. - www.idg.com.pl
  2. Archiwa
      1. Archiwa państwowe w Polsce - www.archiwa.gov.pl
      2. Archiwum Główne Akt Dawnych w Warszawie - members.xoom.com/agadadm
      3. Archiwum Państwowe w Przemyślu - www.przemysl.ap.gov.pl
      4. Archiwum Państwowe w Rzeszowie - www.rzeszow.ap.gov.pl
      5. Instytut Pamięci Narodowej - www.ipn.gov.pl/_dokumenty.html
      6. Fundacja Archiwum Pomorski Armii Krajowej - www.um.torun.pl/~archAK
      7. Archiwum Uniwersytetu Jagiellońskiego - www.law.uj.edu.pl/users/archiwum/index.htm
      8. Baza linków do archiwów na całym świecie - www.uidaho.edu/special-collections/Other
      9. Baza opracowana do poszukiwań genealogicznych - www.familysearch.org
  3. Auto - Moto
      1. Motoryzacja - http://motoryzacja.interia.pl
      2. Gazeta motoryzacyjna - www.gazeta.pl/auto
      3. Motobit - www.motobit.pl
      4. Auto świat - www.autoswiat.redakcja.pl
      5. Auto w Onecie - http://moto.onet.pl
      6. Auto w wp - http://moto.wp.pl
      7. Auto-moto - http://auto.hoga.pl
      8. Tuning - http://tuning.hoga.pl
      9. Auto salon - http://autosalon.hoga.pl
      10. Super samochód - http://auto.supermedia.pl
      11. Moje auto - www.mojeauto.pl
      12. Prawo jazdy - www.prawojazdy.pl
  4. Biblioteki
      1. Wykaz bibliotek w Polsce - www.wsp.krakow.pl/biblio/adresy.html
      2. Biblioteka Jagiellońska - www.bj.uj.edu.pl
      3. Biblioteki Narodowe z całego świata - www.ifla.org/II/natlibs.htm
      4. Biblioteka Narodowa Europy - www.bl.uk/gabriel
      5. Biblioteka Narodowa Polski - www.bn.org.pl
      6. Biblioteka Uniwersytetu Jagiellońskiego - www.bj.uj.edu.pl
      7. Biblioteka Instytutu UJ - www.ii.uj.edu.pl/library/index.html
      8. Biblioteka Matematyki UJ - www.im.uj.edu.pl/library/library_fr.html
      9. Biblioteka Collegium Medicum UJ - www.bm.cm-uj.krakow.pl
      10. Wydziałowa Biblioteka Prawnicza UJ - www.law.uj.edu.pl/index.php?strona=wbp
  5. Cyberprzestrzeń
      1. Zdrowie - www.zdrowie.med.pl
      2. Zdrowe życie - www.zdrowezycie.pl
      3. - http://bse.pl
      4. Centrum mediów - www.mediacentrum.pl
      5. Rodzice po ludzku - www.rodzicpoludzku.pl
      6. Dentysta - www.dentonet.pl
      7. Grubasy - www.grubasy.pl
      8. Alergicy - www.alergen.inf.pl
      9. AIDS - www.aids.pl
  6. Czasopisma komputerowe
      1. Enter - www.enter.pl
      2. Pc World - www.pcworld.com.pl
      3. Linux news - www.linuxnews.pl
      4. Linux - www.linux.pl
      5. Windows - www.windows.online.pl
      6. Software - www.software.hoga.pl
      7. Chip - www.chip.pl
      8. Pc Format - www.pcformat.com.pl
      9. Pc Kurier - www.pckurier.pl
      10. Win 2000 - www.win2000mag.com.pl
      11. Komputer Świat - www.komputerswiat.pl
  7. Filmy
      1. Filmy wideo - www.stopklatka.pl
      2. Filmy w sieci - www.filmweb.pl
      3. Polski film - www.e-zone.pl
      4. Andrzej Wajda - www.wajda.pl
      5. Filmy informacyjne - www.infofilm.pl
      6. Walt Disney - www.disney.com
      7. Filmy - www.sprint.pl
      8. Filmomania - www.webmedia.pl/filmomania
      9. Baza danych polskich filmów - info.fuw.edu.pl/filmy
  8. Gry komputerowe
      1. - http://interia.gry
      2. - http://gry.wpl.pl
      3. - http://gry.onet.pl
      4. - www.valballa.pl
      5. - http://gry.hoga.pl
      6. - http://gry.pf.pl
      7. - www.wr.pl/gry
      8. - www.battlenet.pl
      9. Stare gry - www.staregry.pl
      10. - www.traider.pl
      11. - www.gry.odeon.pl
      12. - http://emulator.wroclaw.tpnet.pl
  9. Gry online
      1. - http://gry.tenbit.pl
      2. - http://gierki.wpl.pl
      3. - www.cronix.pl
      4. - http://gry.interia.pl/online/
      5. - http://igierki.gry-online.pl
      6. - www.kalambury.pl
      7. - http://foto.reporter.pl/puzle
      8. - http://javascript.jest.o.k./gra-snake.html
  10. Hobby
      1. - www.valkiria.net
      2. Dzwonki na komórkę - www.dzwonki.pl
      3. Logosy - www.toplogo.pl
      4. Loga, grafiki, animacje - www.planetasms.pl
      5. Poczta Polska - www.poczta-polska.pl
      6. Internetowy raj - www.rajnet.pl
      7. Kuchnia w Internecie - www.kuchnia.com.pl
      8. Życie codzienne - www.livecam.hg.pl
      9. Lotnictwo - www.dodrylot.pl
      10. Zwierzęta - www.animal.pl
      11. Fotografia - www.aparaty.hg.pl
      12. Magazyn domowy - http://aik.magazyn.pl
      13. Polski dom - http://polki.interia.pl/dom
      14. Fotograf - www.fotopstryk.pl
      15. Garaż samochodowy - www.gsmonline.pl
      16. Agfa - www.akwafoto.pl
      17. Mój ogród - http://ogrod.to.jest.to
      18. Obywatel - www.pancerni.obywatel.pl
      19. Gazeta komputerowa - www.znak.com.pl
  11. Instytucje oświatowe
      1. Spis kuratorów oświaty - www.men.waw.pl/kuro-p.htm
      2. Kuratorium Oświaty w Krakowie - www.kuratorium.krakow.pl
      3. Kuratorium Oświaty w Rzeszowie - www.ko.rzeszow.pl
      4. Centralny Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli - www.codn.edu.pl
      5. Ośrodek Doskonalenia Kadry Kierowniczej Oświaty Vulcan - www.vulcan.edu.pl/szkolenia
      6. Małopolskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Krakowie - www.mcdn.krakow.pl
      7. Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Krakowie - www.odn.krakow.pl
      8. Wojewódzki Ośrodek Metodyczny w Krośnie - edunet.pl/~wom
      9. Podkarpacki Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Rzeszowie - www.podn.rzeszow.pl
      10. Podkarpacki Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Rzeszowie - Oddział w Przemyślu - www.odn.przemysl.pl
      11. Podkarpacki Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Rzeszowie - Oddział w Tarnobrzegu - www.odp.tarnobrzeg.pl
      12. Centralna Komisja Egzaminacyjna - www.cke.edu.pl
      13. Okręgowa Komisja Egzaminacyjna w Krakowie - www.oke.krakow.pl
      14. Adresy komitetów olimpiad przedmiotowych - www.oswiata.org.pl/olimpiady.php3
      15. Olimpiada Biologiczna - www.olimpbiol.uw.edu.pl
      16. Olimpiada Chemiczna - www.chem.uw.edu.pl/studia/olimp
      17. Olimpiada Filozoficzna - www.filozofia.pl/olimpiada
      18. Olimpiada Fizyczna - www.kgof.edu.pl
      19. Olimpiada Informatyczna - sio.mimuw.edu.pl:9080
      20. Olimpiada Literatury i Języka Polskiego - pbl.ibl.poznan.pl/OLIJP
      21. Olimpiada Matematyczna - www.impan.gov.pl/~olimp
      22. Olimpiada Wiedzy Ekonomicznej - www.pte.pl/edukacja.htm
      23. Olimpiada Wiedzy o Życiu - www.olimpiada.zce.szczecin.pl
  12. Instytucje państwowe
      1. Prezydent RP - www.prezydent.pl
      2. Sejm - www.sejm.gov.pl
      3. Senat - www.senat.gov.pl
      4. Prezes Rady Ministrów - www.kprm.gov.pl
      5. Ministerstwo Edukacji Narodowej i Sportu - www.men.waw.pl
      6. Ministerstwo Finansów - www.mf.gov.pl
      7. Ministerstwo Gospodarki - www.mg.gov.pl
      8. Ministerstwo Infrastruktury - www.mtigm.gov.pl
      9. Ministerstwo Kultury - www.mkidn.gov.pl
      10. Ministerstwo Obrony Narodowej - www.mon.gov.pl
      11. Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej - www.mpips.gov.pl
      12. Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi - www.minrol.gov.pl
      13. Ministerstwo Skarbu Państwa - www.msp.gov.pl
      14. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji - www.mswia.gov.pl
      15. Ministerstwo Spraw Zagranicznych - www.msz.gov.pl
      16. Ministerstwo Sprawiedliwości - www.ms.gov.pl
      17. Ministerstwo Środowiska - www.mos.gov.pl
      18. Ministerstwo Zdrowia - www.mz.gov.pl
      19. Biuro ds. Narkomanii - www.medianet.pl/~bdsnark
      20. Biuro Rzecznika Spraw Obywatelskich - www.brpo.gov.pl
      21. Główny Urząd Statystyczny - www.stat.gov.pl
      22. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej - www.imgw.pl
      23. Inspekcja Ochrony Roślin - www.pior.gov.pl
      24. Inspekcja Ochrony Środowiska - www.pios.gov.pl
      25. Komenda Główna Państwowej Straży Pożarnej - www.kgpsp.pl
      26. Komenda Główna Policji - www.kgp.gov.pl
      27. Komitet Badań Naukowych - www.kbn.gov.pl
      28. Krajowy Urząd Pracy - www.up.gov.pl
      29. Krajowy Zarząd Parków Narodowych - www.mos.gov.pl/kzpn
      30. Najwyższa Izba Kontroli - www.nik.gov.pl
      31. Narodowy Bank Polski - www.nbp.pl
      32. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej - www.nfosigw.gov.pl
      33. Państwowa Agencja Inwestycji Zagranicznych - www.paiz.gov.pl
      34. Państwowa Agencja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych - www.parpa.pl
      35. Sąd Najwyższy - www.sn.pl
      36. Służba Celna - www.guc.gov.pl
      37. Straż Graniczna - www.sg.gov.pl
      38. Trybunał Konstytucyjny - www.trybunal.gov.pl
      39. Urząd Ochrony Państwa - www.uop.gov.pl
      40. Urząd Służby Cywilnej - www.usc.gov.pl
      41. Urząd Zamówień Publicznych - www.uzp.gov.pl
      42. Zakład Ubezpieczeń Społecznych - www.zus.pl
      43. Podkarpacki Urząd Wojewódzki - www.uw.rzeszow.pl
      44. Małopolski Urząd Wojewódzki - www.uwoj.krakow.pl
      45. Samorządy - www.samorzad.pap.com.pl
      46. Baza Gmin - www.bazagmin.pl
      47. Burmistrz - www.burmistrz.pl
      48. Gmina - www.gmina.pl
      49. Poznaj kraj - www.poznajkraj.pl
  13. Instytucje Unii Europejskiej:
      1. Strona główna Unii Europejskiej - http://europa.eu.int
      2. Komisja Europejska - http://europa.eu.int/comm
      3. Parlament Europejski - www.europarl.eu.int
      4. Rada Unii Europejskiej - http://ue.eu.int/
      5. Rada Europy - www.coe.int/portalT.asp
      6. Trybunał Sprawiedliwości - http://europa.eu.int/cj/en/index.htm
      7. Komitet Ekonomiczno-Społeczny - www.esc.eu.int
      8. Komitet Regionów - www.cor.eu.int/home.htm
      9. Europejski Bank Centralny - www.ecb.int
      10. Europejskie Biuro Patentowe - www.european-patent-office.org
      11. Komitet Integracji Europejskiej - www.kie.gov.pl
      12. Pełnomocnik Rządu ds. Negocjacji o Członkostwo RP w UE - www.negocjacje.gov.pl
      13. Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce - www.europa.delpol.pl
      14. Krajowy Punkt Kontaktowy - www.npk.gov.pl
      15. Program Komisji Europejskiej dla małych i średnich przedsiębiorstw - www.euroinfo.org.pl
      16. Serwis PAP o Unii Europejskiej - euro.pap.com.pl
      17. Serwis na temat Unii Europejskiej - www.euro.linia.pl
      18. Regionalne Centrum Informacji Europejskiej w Rzeszowie - www.rcie.rzeszow.pl
  14. Katalogi i wyszukiwarki:
      1. Gazeta - www.gazeta.pl
      2. Hoga - www.hoga.pl
      3. Pf - www.pf.pl
      4. Internetia - www.internetia.pl
      5. Portal - www.portal.pl
      6. Odeon - www.odeon.pl
      7. E - www.e.pl
      8. Cnl - www.cnl.pl
      9. WOW - www.wow.pl
      10. Moja strona - www.mojastrona.pl
      11. Strona startowa - www.stronastartowa.pl
      12. Net Sprint - www.netsprint.pl
      13. Wyszukiwarka - www.searchengines.pl
      14. Plikoskop - www.plikoskop.pl
  15. Kawiarenki internetowe:
      1. Skrzydła miłości - www.skylove.pl
      2. Czateria - http://czateria.interia.pl
      3. Czat w Wirtualnej Polsce - http://czat.wp.pl
      4. Czat w Onecie - http://czat.onet.pl
      5. Czatowisko - www.czatowisko.pl
      6. Czat - http://chat.hoga.pl
  16. Kobiety w sieci:
      1. Polki - http://polki.interia.pl
      2. Kobieta w Internecie - www.woman.pl
      3. Europejska kobieta - www.e-woman.pl
      4. Polskie kobiety - www.waw.pdi.net/polfedwo
      5. Jaka kobieta - www.jakakobieta.pl
      6. Aforyzmy o kobietach - www.kki.net.pl/~pablo77/index.htm
      7. Kobiety - www.ftv.pl
      8. Kobiety - www.kobiety.pl
      9. Sekrety kobiet - www.sekretykobiet.pl
      10. Monalisa - www.monalisa.pl
      11. Damska moda - www.moda.com.pl
      12. Dama - www.lady.com.pl
  17. Komputer i Internet:
      1. - www.com.pl
      2. - www.mks.com.pl
      3. - www.benchmark.pl
      4. Komputery w Wirtualnej Polsce - http://komputery.wp.pl
      5. Komputery w Interii - http://komputery.interia.pl
      6. - http://iik.onet.pl
      7. - www.mi.com.pl
      8. - http://www-mag.com.pl
      9. - www.help.pl
      10. - www.cdrinfo.pl
  18. Książka:
      1. Książki - www.gazeta.pl/ksiazki
      2. Wiersz polskich poetów - www.kki.net.pl/poezja
      3. Czesław Miłosz - www.milosz.pl
      4. Książki - www.ksiazki.pl
      5. Książka, muzyka, filmy - www.kmf.pl
      6. Pan Tadeusz - www.pan-tadeusz.pl
      7. Jan Brzechwa - www.albedo.art.pl/brzechwa
      8. Wisława Szymborska - www.krakow.pl/WK/PL/kultura/krakow2000/szymbor.htm
      9. Poczet Królów Polskich - www.poczetkrolow.pl
      10. Literatura - www.literatura.zapis.net.pl
      11. Agatha Christie - www.agathachristie.pl
      12. Czarnoksiężnik - www.republika.pl/merlin_czarnoksieznik
  19. Kultura:
      1. Moda - www.szorty.pl
      2. Malarstwo Polskie - www./webart.omikron.com.pl
      3. Polskie malarstwo historyczne - www.malarstwohistoryczne.px.pl
      4. Kabarety - www.kabaret.art.pl
      5. Polskie zamki w Internecie - www.zamki.pl
  20. Muzea:
      1. Najważniejsze zbiory muzealne w Polsce i na świecie - www.muzea.com.pl
      2. Muzeum w Biskupinie - www.biskupin.pl/muzeum.htm
      3. Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie - www.mppp.home.pl
      4. Muzeum Archeologiczne w Krakowie - www.ma.krakow.pl
      5. Muzeum Historii Fotografii w Krakowie - www.mhf.krakow.pl
      6. Muzeum Historyczne Miasta Krakowa - www.polished.net/mhk
      7. Muzeum Inżynierii Miejskiej w Krakowie - www.mimk.com.pl
      8. Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie - www.muz-lotnictwa.krakow.pl
      9. Muzeum Narodowe w Krakowie - www.muz-nar.krakow.pl
      10. Muzeum Zoologiczne UJ w Krakowie - www.uj.edu.pl/MZ
      11. Muzeum Diecezjalne w Rzeszowie - www.rzeszow.opoka.org.pl/Muzeum.htm
      12. Muzeum Okręgowe w Rzeszowie - www.muzeum.rzeszow.pl
      13. Muzeum Żup Krakowskich w Wieliczce - www.muzeum.wieliczka.pl
      14. Muzeum Tatrzańskie w Zakopanem - www.zakopane.top.pl/muzeum
      15. Internetowe Muzeum Solidarności - www.solidarnosc.civ.pl
      16. Wirtualne Muzeum Kart Pocztowych - www.ceti.com.pl/~barnaba
      17. Wirtualne Muzeum Starych Komputerów - www.msk.clans.pl
      18. Wirtualne Muzeum Papiernictwa - www.papier.essia.com.pl/muzeum.htm
      19. Wirtualne Muzeum Polski Ludowej - www.polskaludowa.com
      20. Wirtualne Muzeum Włamań (do serwerów internetowych) - www.artur.pl/muzeum.html
      21. Wirtualne Muzeum Polskiego Lotnictwa - muzpollot.republika.pl
  21. Muzyka:
      1. Polska nuta - www.nuta.pl
      2. Muzyka blues - www.blues.pl
      3. Muzyka techno - http://techno.hoga.pl
      4. Muzyka hiphop - http://hiphop.hoga.pl
      5. Muzyka jazz - http://jazz.onet.pl
      6. Meloman - www.meloman.interia.pl
      7. Muzyka poważna - www.meloman.pl
  22. Muzyka:
      1. Gratka - www.gratka.pl
      2. Ogłoszenia - www.gazeta.pl/ogloszenia
  23. Pieniądze:
      1. Bankier - www.bankier.pl
      2. Pieniądze - www.money.pl
      3. Świat Biznesu - www.biznesnet.pl
      4. Polski Biznes - www.biznespolska.pl
      5. Giełda - www.parkiet.com
      6. Puls Biznesu - www.pb.pl
      7. Giełda Papierów Wartościowych - www.gpw.com.pl
      8. Informator - www.infor.pl
      9. Podatki - www.podatki.pl
      10. Finanse - www.mofnet.gov.pl
      11. Nasz portfel - www.portfel.pl
  24. Poczta i www
      1. Poczta w Interii - http://poczta.interia.pl
      2. Internetowe miasto - http://miasto.interia.pl
      3. Poczta - www.poczta.odeon.pl
      4. Republika - www.republika.pl
      5. Strony w wp - www.strony.wp.pl
  25. Praca:
      1. Adresy pracodawców - adresy.onet.pl
      2. Praca - www.jobpilot.pl
      3. Oferty pracy - www.jobs.pl
      4. Ofert pracy dla absolwentów - www.pracuj.pl
      5. Praktyki dla studentów i absolwentów - www.cvonline.pl
      6. Oferty pracy dla specjalistów i menedżerów - www.topjobs.pl
      7. Serwis dla wolnych strzelców - www.fln.pl
      8. Oferty pracy - www.gazeta.pl/praca
      9. - www.gratka.pl
      10. - www.trader.pl
      11. - www.telepraca-polska.pl
      12. - www.telepraca.pl
  26. Programy
      1. - http://software.hoga.pl
      2. Komputer świat - www.komputerswiat.pl/menu/download.html
      3. - http://polskie.programy.nom.pl
      4. - http://tucows.icm.edu.pl
      5. - http://fabryka.republika.pl/strefa
  27. Rozmaitości:
      1. - www.ppr.pl
      2. Humor w Internecie - www.humoria.pl
      3. Mleko - www.mleczko.onet.pl
      4. Firma informatyczna - www.ifirma.pl
      5. Media - www.mediarun.pl
      6. Książki - www.ebook.pl
      7. Pajacyk - www.pajacyk.pl
      8. Rozmaitości - http://cuisine.pl
      9. Humor dla informatyków - www.zajaczek.pnet.pl
  28. Sklepy:
      1. Sklepik - www.kiosk.onet.pl
      2. Sklep - www.allegro.pl
      3. Warszawska Giełda Komputerowa - http://wgk.waw.pl
  29. Sport:
      1. Sport w Internecie - www.sports.pl
      2. Futbol w Internecie - www.futbol.pl
      3. Rajdy samochodowe - http://rally.online.pl
      4. Skoki - www.skispringen.com.pl
      5. Sport w Interii - www.sport.interia.pl
      6. Sport w wp - www.sport.wp.pl
      7. Gazeta sportowa - www.gazeta.pl/sport
      8. Sport w Onecie - http://sport.onet.pl
      9. Formuła 1 - http://f1.hoga.pl
      10. Siatkówka - http://siatkowka.hoga.pl
      11. Polski Związek Piłki Nożnej - www.pzpn.pl
      12. Koszykówka - www.plk.pl
      13. Ping-pong - www.pingpong.pl
      14. Hokej - http://stoczniowiec.hokej.pl
      15. Snowboard - www.snowboard.pl
      16. Żeglarstwo - www.race2000pl
      17. Żagle - www.zagle.com.pl
  30. Strzyżów:
      1. Komputery w Strzyżowie - www.komputery.strzyzow.pl/sst
      2. Informacje na temat Strzyżowa - www.strzyzow.pl
      3. Szkoły w Strzyzowie - www.szkoly.itl.pl/zs-strz
      4. Eskulap - http://eskulap.am.lublin.pl/users/daryon/strzyzow.htm
      5. Kazgrodzki - http://republika.pl/kazgrodzki
  31. Telekomunikacja:
      1. Telekomunikacja Polska - www.telekomunikacja.pl
      2. Netia - www.netia.pl
      3. Automatyczne sekretarki - www.dialogok.pl
      4. Automatyczne sekretarki - www.veris.com.pl
      5. Telefony Panasonic - www.panasonic.pl
      6. Telefony Siemens - www.my-siemens.com.pl
      7. Telefony Nokia - www.nokia.com.pl
      8. Simplus - www.simplus.pl
      9. Plus Gsm - www.plusgsm.pl
      10. Era - www.era.pl
      11. Idea - www.idea.pl
  32. Turystyka:
      1. Wakacje - www.wakacje.pl
      2. Travel Planet - www.travelplanet.pl
      3. Turystyka w Internii - http://turystyka.interia.pl
      4. Turystyka w wp - http://turystyka.wp.pl
      5. Agroturystyka - www.agrotourism.pl
      6. Zwiedzanie świata - www.z-ne.pl
      7. PKP - www.pkp.pl
      8. Pilot z mapami - www.pilot.pl
      9. Podróże po Europie - www.euro26.org.pl
      10. Góry - www.gory.pl
      11. Jeziora - www.jeziora.com.pl
      12. Oferty last minute - www.lastminute.com.pl
      13. Gazeta turystyczna - www.gazeta.pl/turystyka
  33. Zagraniczne serwisy:
      1. www.yohoo.com
      2. www.amazon.com
      3. www.ebay.com
      4. www.allmusic.com
      5. www.supershareware.com darmowe programy!!!
      6. www.nasa.gov
      7. www.sports.com
      8. www.snn.com
      9. www.faz.net
      10. www.disney.com
      11. www.bloomberg.com
      12. www.megaconverter.com
      13. www.adcritic.com
      14. www.greatbuildings.com
      15. www.eb.com
      16. www.vangoghgallery.com
      17. www.imdb.com
      18. www.avault.com
      19. www.windrivers.com
      20. www.cartoonbank.com

Opracował:
Nauczyciel informatyki w Gimnazjum w Wiśniowej
mgr Piotr Ziemba




Sprawozdanie oprac. J. Jędryczka

Rok szkolny 2009/2010 Rokiem Historii Najnowszej

 Rok szkolny 2009/2010 Rokiem Historii Najnowszej

W związku z ogłoszonym przez minister edukacji Katarzynę Hall roku szkolnego 2009/2010 Rokiem Historii Najnowszej, w dniu 13 stycznia 2010 r. odbyło się w Zespole Szkół Ogólnokształcących w Gostyniu przy ul. Wrocławskiej szkolenie nauczycieli bibliotekarzy bibliotek szkolnych powiatu gostyńskiego i biblioteki pedagogicznej. Głównym tematem spotkania było przypomnienie i omówienie najważniejszych rocznic związanych przede wszystkim z historią: najnowszą Polski, II wojny światowej, naszego regionu oraz istotnych wydarzeń związanych z kulturą. Zwrócono też uwagę na udział, heroiczną walkę i działalność nauczycieli w okresie wojny 1939-1945.

 

Cel szkolenia:

  • popularyzacja historii Polski XX wieku wśród uczniów różnych typów szkół,
  • wspomaganie przez bibliotekę szkolną realizacji programów nauczania m.in. z historii, wiedzy o społeczeństwie, języka polskiego czy wiedzy o kulturze,
  • wymiana doświadczeń nauczycieli bibliotekarzy.

 

Przebieg spotkania:

Na wstępie panie bibliotekarki z liceum ogólnokształcącego w Gostyniu zaprezentowały różnorodną działalność prowadzoną przez bibliotekarzy. Wypowiedzi zilustrowały teczkami dokumentującymi życie szkoły, materiałami gromadzonymi w związku z prowadzoną działalnością. Omówiły:

  • prowadzenie kroniki szkolnej,
  • działalność Gostyńskiego Stowarzyszenia Przyjaciół Zwierząt "Noe" oraz pracę wolontariuszy w schronisku,
  • gromadzenie informacji (biografii oraz losów) o najstarszych absolwentach liceum, którzy ukończyli szkołę przed II wojną światową,
  • organizację konkursu literackiego, który w związku z nagrodą (talon na zapiekankę do kupienia w szkolnym sklepiku) cieszy się dużą popularnością,
  • działalność Stowarzyszenia Absolwentów, Wychowawców i Wychowanków Gimnazjum i Liceum im. ks. prof. Franciszka Olejniczaka "OMNES UNUM SIMUS" w Gostyniu,
  • pomysły dotyczące przygotowania gazetek ściennych,
  • zawartość archiwalnych egzemplarzy gazetek szkolnych z okresu przedwojennego.


Następnie zostały zaprezentowane najważniejsze rocznice roku 2009 oraz ważne daty 2010 roku. Gazetka multimedialna Rok Historii Najnowszej znajduje się na stronie internetowej biblioteki Zespołu Szkół Zawodowych w Gostyniu www.zsz-gostyn.com.pl\biblioteka w linku gazetki. Na bazie tej prezentacji w II półroczu roku szkolnego 2009/2010 zostanie przygotowany i przeprowadzony konkurs biblioteczny.
Zwrócono też uwagę na artykuł Moniki Kucharczyk-Kubackiej: Rocznice i obchody w roku szkolnym 2009/2010 opublikowane w Bibliotece w Szkole w 2009 nr 6 s. 30-32, w którym zamieszczono ważne daty w odniesieniu do osób związanych z literaturą.
W związku z nieobecnością jednej z koleżanek, punkt dotyczący nieznanych faktów z życia i twórczości Juliusza Słowackiego nie został przedstawiony. Można natomiast zapoznać się z opracowaną przez bibliotekarkę gazetką multimedialną zatytułowaną Rok 2009 Rokiem Juliusza Słowackiego i zamieszczoną na stronie internetowej biblioteki Zespołu Szkół Zawodowych w Gostyniu www.zsz-gostyn.com.pl\biblioteka w linku gazetki.

W ostatnim punkcie został omówiony kalendarz rocznic w roku 2010. Szczegóły przedstawia prezentacja multimedialna - pobierz /format Power Point - 1.8 Mb/

 

 

Sprawozdanie oprac. J. Jędryczka

 

Zespół samokształceniowy

Działalność Zespołu Samokształceniowego Nauczycieli Bibliotekarzy Powiatu Gostyńskiego

Informacje i materiały publikowane na łamach tej strony skierowane są przede wszystkim do nauczycieli bibliotekarzy powiatu gostyńskiego, którzy nie mogli uczestniczyć w poszczególnych spotkaniach. Również tą drogą mogą nie tylko zapoznać się z działalnością Zespołu, ale i skorzystać z materiałów przekazywanych bibliotekarzom na poszczególnych spotkaniach.

Tematyka spotkań:

Filmoteka Szkolna – źródłem pracy nauczyciela

– 13.06.2013 r.

Warsztat dydaktyczno-merytoryczny biblioteki szkolnej wspomaga szkolne poradnictwo zawodowe

– 28.11.2012 r.

Biblioterapia – wybór i omówienie literatury zalecanej

– 23.04.2012 r.

Multimedialne Centrum Informacji – pięć lat działalności

– 07.12.2011 r.

Dziedzictwo kulturowe regionu – edukacja regionalna

– 12.04.2011 r.
Edukacja czytelnicza - rozwijanie współpracy bibliotek szkolnych z biblioteką publiczną i pedagogiczną – 01.12.2010 r.
Działalność Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy w Pogorzeli, pełniącej funkcję biblioteki szkolnej. Rok 2010 Międzynarodowym Rokiem Fryderyka Chopina – 23.04.2010 r.
Rok szkolny 2009/2010 Rokiem Historii Najnowszej. – 13.01.2010 r.
Szkolny program biblioteczny MOL - Optivum – 28.04.2009 r.
Opracowanie rzeczowe zbiorów – 09.12.2008 r.
Przegląd form pracy z czytelnikiem – 29.04.2008 r.
Podstawy tworzenia stron www za pomocą edytora tekstu. Biblioteki szkolne i pedagogiczne w Sieci. – 29.11.2007 r.
Multimedialne Centrum Informacji – 28.11.2006 r.
Czytelnictwo w różnych typach szkół – 30.03.2006 r.
Biblioteczne programy komputerowe – program MAK – 24.11.2005 r.
Promocja biblioteki szkolnej; praca pedagogiczna nauczyciela bibliotekarza – 10.05.2005 r.
Mierzenie jakości pracy biblioteki szkolnej – 23.11.2004 r.
Edukacja regionalna w pracy nauczyciela bibliotekarza – 25.03.2004 r.
Edukacja czytelnicza – programy nauczania, rozkłady materiału oraz scenariusze lekcji bibliotecznych – 13.11.2003 r.
Awans zawodowy nauczycieli bibliotekarzy – 30.01.2003 r.
Biblioterapia – 05.12.2002 r.

 

  1. Jesteś tutaj:  
  2. Start
  3. Zespół samokształceniowy
  4. zespół samokształceniowy
© 2025 Biblioteka Zespołu Szkół Zawodowych
im. Powstańców Wielkopolskich w Gostyniu