Rok 2008
Dambach Karl E.: Mobbing w szkole. Gdańsk 2003
Książka dotyczy przemocy grupowej w szkołach. Jeżeli terror psychiczny ze strony większości członków grupy wobec tej samej osoby lub dwóch czy trzech osób jest stosowany stale, wówczas mówimy o występowaniu mobbingu, który polega na systematycznym upokarzaniu, wyśmiewaniu i okrutnym traktowaniu ofiary. Autor opisuje przejawy tego rodzaju przemocy w klasach szkolnych, wskazuje na jej konsekwencje dla rozwoju dzieci, zarówno ofiar, jak i sprawców ofiar oraz podaje możliwe sposoby interwencji.
Nolting Hans Peter: Jak zachować porządek w klasie. Gdańsk 2004
Każdy nauczyciel w swej pracy dydaktycznej spotkał się z problemem zakłócania porządku w klasie spowodowanego znudzeniem uczniów podczas lekcji czy niezrozumieniem zasad relacji nauczyciel uczeń przez wychowanków. Warto zastanowić się nad wspólnym z uczniami ustaleniem reguł dyscypliny w klasie, nad upłynnieniem przebiegu lekcji, nad pobudzeniem aktywności związanej z tematyką zajęć. Jak to zrobić? Czytelnik znajdzie w niniejszej książce rozwiązania problemów z dyscypliną zaproponowane przez pedagogów oraz pozna przyczyny dezorganizacji lekcji.
Kretschmann Rudolf: Stres w zawodzie nauczyciela. Gdańsk 2004
Wielu nauczycieli czuje się zestresowanych pracą. Warunki lokalowe w szkołach, ubogie zaplecze dydaktyczne, niskie płace i małe wsparcie ze strony społeczeństwa wszystkie te czynniki nie tylko utrudniają realizację nauczycielskich ambicji, ale uniemożliwiają godne życie. Nie na wszystko mamy wpływ. Autorzy książki wskazują jednak te sfery życia zawodowego, które można samemu kształtować, by zaradzić wypaleniu w pracy i odnaleźć jej sens.
Łaguna Mariola: Szkolenia. Gdańsk 2004
W czasie szkoleń i wszelkiego typu nauki najistotniejsza jest dobra współpraca między uczącym a uczestnikami zajęć. Aby ją osiągnąć, trzeba przede wszystkim mieć świadomość tego, czym są szkolenia, i umieć je odnieść do koncepcji szeroko rozumianej edukacji dorosłych. Autorka przystępnie prezentuje etapy cyklu szkoleniowego, opisuje sposoby prowadzenia zajęć i sprawdzone metody aktywizujące pracę z grupami. Książka przyda się każdej osobie prowadzącej szkolenia, trenerom i psychologom, ale także nauczycielom w szkołach i pedagogom.
Guerin Suzanne, Hennessy Elis: Przemoc i prześladowanie w szkole. Gdańsk 2004
Często zaskakują nas sytuacje, w których nie radzimy sobie z wybuchami gniewu nastolatka czy zaplanowanym prześladowaniem jednych uczniów przez drugich. Warto zapoznać się z wiedzą na temat destrukcyjnych zachowań dzieci i młodzieży, by umieć skutecznie im przeciwdziałać. Autorzy książki piszą, w jaki sposób nauczyciele i inni pracownicy oświaty mogą reagować w krytycznych przypadkach.
Heyne David, Rollings Stephanie: Niechęć do szkoły : jak pomóc dziecku, które opuszcza lekcje i wagaruje? Gdańsk 2004
Książka jest poradnikiem wyjaśniającym problem absencji szkolnej spowodowanej różnego rodzaju fobiami, niepowodzeniami, stresem oraz trudnymi sytuacjami w domu i w życiu młodego człowieka. Autorzy książki opracowali strategie interwencji i terapii wagarującej młodzieży oraz program grup wsparcia dla zaniepokojonych rodziców, którzy chcą pomóc swoim dzieciom pokonać ten problem.
Christopher Cindy J.: Nauczyciel - rodzic. Gdańsk 2004
Wiele osób, które wybrały zawód nauczyciela, uczy się na studiach, jak pracować z dziećmi. Mało kto mówi, jak współpracować z rodzicami tych dzieci. Książka ta odpowiada na wiele istotnych pytań: jak można zainteresować rodzica tym, co dzieje się w szkole? Jak w profesjonalny sposób informować o ocenach ucznia? Jak rozwiązać problemy pojawiające się w kontaktach nauczyciel - rodzic? Jak wreszcie przeprowadzić wywiadówkę i opowiedzieć rodzicom o słabych i mocnych stronach ich pociechy? Opisane przez autorkę sposoby zostały sprawdzone w wielu szkołach i na pewno okażą się przydatne zarówno studentom przygotowującym się do pracy nauczyciela, jak i doświadczonym nauczycielom oraz pracownikom administracji szkolnej.
Hornby Garry, Hall Eric, Hall Carol: Nauczyciel wychowawca. Gdańsk 2005
Wiele dzieci w wieku szkolnym doświadcza trudności emocjonalnych i sprawia problemy wychowawcze. Aby sobie z nimi poradzić, każdy nauczyciel powinien posiadać podstawową wiedzę z zakresu psychologii i odpowiednie umiejętności terapeutyczne, dzięki którym nawiąże on właściwą relację z uczniem i jego rodzicami. Książka ta powstała z myślą o nauczycielach wszystkich poziomów, psychologach i pedagogach szkolnych, którzy chcą odpowiedzialnie wypełniać swoją rolę w szkole.
Detz Joan: Sztuka przemawiania : nie co mówić, ale jak mówić! Gdańsk 2004
Praktyczny poradnik, który uczy sztuki publicznego wypowiadania się - jednego z najbardziej przerażających i paraliżujących doświadczeń życiowych. Zawiera wskazówki, które pomogą przygotować się do przemówienia, prezentacji sprzedawanego towaru, rozmowy kwalifikacyjnej, dyskusji panelowej i każdego innego wydarzenia, które będzie wymagało od nas publicznego zabrania głosu. Uporządkowanie treści przemówienia, panowanie nad mową ciała, przezwyciężanie zdenerwowania, zastosowanie humoru, przygotowanie sali to tylko niektóre z zagadnień podjętych w książce.
Donaldson Michael C., Donaldson Mimi: Negocjacje. Warszawa : Wyd. RM, 1999
Każdego dnia napotykasz na sytuacje, w których musisz komunikować się z innymi ludźmi na gruncie prywatnym i w pracy. Ta komunikacja to nic innego jak negocjacje! Książka Negocjacje zawiera wskazówki i techniki pomocne w rozwijaniu umiejętności słuchania, sprzedawania i przeprowadzania negocjacji. Dzięki nim osiągniesz wszystko, czego pragniesz.
Hogan Kelvin: Psychologia perswazji : strategie i techniki wywierania wpływu na ludzi. Warszawa : Wyd. Jacek Santorski & CO, 1996
Wiele ludzi postępuje w relacjach w klientami i rodzinami w taki sposób, że traci jedna strona lub obydwoje. Istnieje jednak inna filozofia życia, która pomaga doprowadzić do sytuacji, w której wygrywają obie strony. Stosują ją na co dzień odnoszący sukces biznesmeni, politycy, wybitni nauczyciele duchowi oraz wielu z najbardziej wpływowych ludzi świata. Autor pokazuje, krok po kroku , w jaki sposób można podążyć ich śladem: przeniknąć umysły innych ludzi oraz, zgodnie z zasadami etyki, wywierać wpływ na ich życie.
Hogan Kelvin: Sztuka porozumienia : twoja droga na szczyty: jak dogadać się i w biznesie i w miłości. Wyd. 2 zm. Warszawa : Wyd. Jacek Santorski & CO, 2001
Sztuka porozumienia to podręcznik przeznaczony przede wszystkim dla profesjonalistów zajmujących się sprzedażą, reprezentantów handlowych, menadżerów i trenerów. Ale korzyści z tej nasyconej życiową mądrością lektury uzyskać mogą dużo szersze kręgi czytelników. Psycholodzy - praktycy, nauczyciele, dziennikarze, politycy to tylko początek tej list. Autor ma dla nas dobrą wiadomość: te same umiejętności - i aspekty emocjonalnej inteligencji - decydują zarówno o naszej karierze zawodowej, jak i szczęściu w małżeństwie, satysfakcji rodzicielskiej, nasyconych serdecznością relacjach rodzinnych, przyjacielskich i towarzyskich. Podstawowym wyposażeniem w twojej "drodze na szczyty" jest technologia sprawnego komunikowania się. W tej książce znajdziesz informacje na ten temat.
Hudańska Iwona: Szkolny system oceniania : wskazówki dla rad pedagogicznych. Warszawa : Ofic. Wyd. G&P, 1999
Niniejsza praca stanowić może rodzaj poradnika dla rad pedagogicznych. Uwzględnia m.in. działania nauczycieli (w tym przypadku - Gimnazjum w Strzałkowie) podjęte w celu opracowania i stosowania zasad oceniania osiągnięć uczniów. Stanowią one próbę tworzenia "nowej szkoły" na przykładzie strzałkowskiego gimnazjum. Autorka książki jest animatorką procesu, a z jego pierwszymi efektami - powstawaniem dokumentu rady pedagogicznej do stosowania w Gimnazjum w Strzałkowie - mogą Państwo zapoznać się w niniejszym opracowaniu. Książka zawiera również przykładowe scenariusze zajęć i formularze ankiet, które mogą być bardzo przydatne przy tworzeniu konkretnego systemu oceniania.
Kropiwnicki Jan: Jak tworzyć warsztat pracy? Jelenia Góra 1999
Każda praca, by mogła być należycie wykonywana, wymaga odpowiednich narzędzi. W przypadku zawodu nauczyciela zespół tych narzędzi składa się na tzw. dydaktyczny warsztat pracy. Pod tym pojęciem będziemy rozumieć jego część materialną: pomieszczenia, wyposażenie meblowe i sprzętowe, urządzenia techniczne, środki i materiały dydaktyczne, literaturę fachową itp. Reforma systemu Edukacji stawia pod tym względem zupełnie nowe wymagania. Tymczasem kompetencje nauczycieli w organizowaniu sobie własnego warsztatu pracy są niskie lub wręcz żałosne. Nikt ich do tego nie przygotował. Publikacja ta powstała, aby wypełnić tę lukę.
Kropiwnicki Jan: Uczyć jak to łatwo powiedzieć. Jelenia Góra 1995
Każdy nauczyciel, bez względu na to, jaką ukończył szkołę czy uczelnię, przystępuje do pracy w pierwszej lub nowej szkole z obawą i niepewnością. Bardzo szybko okazuje się, że między teoretyczną wiedzą a szkolną praktyką jest przepaść, którą każdy musi zasypać własnoręcznie. Czas do tego niezbędny jest miarą przydatności do zawodu, umiejętności przystosowawczych, inteligencji, profesjonalizmu. Czasami w tym zasypywaniu pomaga dyrektor, bardziej doświadczona koleżanka czy kolega. Ale często musisz to zrobić sam. Ta książeczka, napisana w lekkiej konwencji, powinna Ci w tym pomóc, pokazując szanse i zagrożenia.
Nowacki Jerzy: Rozwój zawodowy nauczyciela. Jelenia Góra 1999
Znowelizowana w 2000r. Karta Nauczyciela zaskoczyła środowisko oświatowe, nie przygotowane do realizacji zmian, zwłaszcza w części dotyczącej tzw. stopni awansu zawodowego nauczycieli. W nowych przepisach zostały one uwarunkowane zaplanowanym, kilkumiesięcznym rozwojem zawodowym. Jednocześnie związana ze stopniami podwyżka uposażeń skłania do ubiegania się o nie. W ogromnej liczbie przypadków niezbędna jest jednak pomoc w pokonywaniu barier, z tą pomocą pospieszył autor książki. Wiele oryginalnych rozwiązań, interesujących rad i propozycji zawartych w niej, czynią lekturę niezwykle w tym okresie potrzebną, a jednocześnie bardzo ciekawą. Dodatkowym walorem książki jest zrozumiały język oraz bezpośrednia forma zwracania się jej autora do czytelnika.
Stróżyński Klemens, Stawiarska Elżbieta, Zmysłowska Marzena: Jak oceniać i uczyć samooceny. Jelenia Góra 2000
Dla szkół realizujących reformę oświatową szczególnie ważne i trudne jest opracowanie (zbudowanie) wewnątrzszkolnego systemu oceniania osiągnięć ucznia. By wykonać to zadanie, nauczyciele muszą mieć nie tylko wolę i dobre chęci oraz wytrwałość, ale wiele niezbędnej wiedzy i umiejętności jej zastosowania w specyficznych warunkach własnej szkoły. "Siostrzaną" umiejętnością oceniania, chyba nawet trudniejszą, jest samoocena, która w tym opracowaniu została również uwzględniona. Dzięki temu powstało kompetentne kompendium wiedzy o ocenianiu, które każdy nauczyciel i dyrektor powinien mieć w "małym palcu". Praca nad systemem oceniania musi być zespołowa (a więc ważne by posługiwać się i jednakowo rozumieć używane pojęcia) i długotrwała (nie wykona się jej w ciągu pół roku).
Opracowały UJ i JJ.