Rok 2009

Komorowski Tadeusz: Dyrektor szkoły : pracodawca, menedżer, pracownik : poradnik prawnoorganizacyjny. Poznań: Wyd. eMPi2, 2008

Książka określa podstawy prawne działalności dyrektora jako pracodawcy, omawia szczegółowo nawiązywanie, zmiany i rozwiązywanie stosunku pracy z nauczycielami i pozostałymi pracownikami szkoły, ich czas pracy i wynagrodzenia oraz uprawnienia emerytalne i rentowe. Książka przedstawia również nadzór i kontrolę nad pracodawcą, a także bezpieczeństwo i higienę pracy w szkole. Publikacja ukazuje również dyrektora jako menedżera, prezentując elementy menedżerskiego zarządzania placówką oświatową, i jako pracownika, mającego swego pracodawcę, związanego szeregiem ograniczeń i powinności. W aneksie zawarto liczne przykłady dokumentów związanych ze stosunkiem pracy.

 


 

Dyrektor szkoły. Red. Krzysztof Gawroński. Warszawa : Wolters Kluwer Polska, 2008

Niniejsza publikacja jest zbiorem pytań i odpowiedzi dotyczących działalności dyrektora szkoły lub innej placówki oświatowej. Czytelnik poszukując optymalnych rozwiązań problemów, może je odnieść do opisanej w pytaniu sytuacji i uzyskać konkretną sugestię ich rozwiązania, łącznie z uzasadnieniem prawnym.

 


 

Lodziński Krzysztof: Kwalifikacje zawodowe nauczycieli. Warszawa : Wolters Kluwer Polska, 2008

Książka zawiera zbiór pytań i odpowiedzi dotyczących kwalifikacji zawodowych nauczycieli. Udzielone odpowiedzi pomogą zainteresowanym zapoznać się ze stawianymi przez prawo oświatowe wymaganiami kwalifikacyjnymi wobec nauczycieli zatrudnionych na różnych stanowiskach w poszczególnych typach szkół i placówek oświatowych.

 


 

Rockwell Sylvia: A co mi zrobisz? Od chaosu do współpracy w klasie. Warszawa : Wyd. Szk. i Pedag., 2008

Książka może służyć pomocą nauczycielom w sytuacji, gdy mają do czynienia z uczniami krnąbrnymi, rozgadanymi, nie uważającymi na lekcji, kłócącymi się ze sobą i zapominającymi o szkolnej dyscyplinie. Ta publikacja, zawierająca gotowe materiały do pracy dla wychowawców oraz dodatek dla rodziców, podpowie jednocześnie - jak kierować zachowaniem klasy, jak radzić sobie z agresją i konfliktami.

 


 

Wrześniowska Joanna: Narkotyki? Nie, dziękuję. Warszawa : Wyd. Szk. i Pedag., 2008

Dlaczego ludzie biorą narkotyki? Niestety, nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Naukowcy wskazują takie przyczyny jak: ciekawość, chęć, czy potrzeba zaistnienia w grupie, odrzucenie przez najbliższe otoczenie, strach spowodowany sytuacją w domu lub grupie rówieśniczej, chęć ucieczki od świata, skłonności genetyczne.Niniejsza publikacja o narkotykach to dużo więcej niż scenariusz jednej lekcji. To także zbiór informacji o mechanizmach rządzących uzależnieniem, o asertywności oraz środkach psychoaktywnych. To także propozycja ćwiczeń, dzięki którym uczniowie nie tylko łatwiej przyswoją wiedzę o narkotykach, ale przede wszystkim nabędą umiejętność powiedzenia "nie".

 


 

Kiezik-Kordzińska Ewa: Sztuka unikania konfliktów : jak rozmawiać z nauczycielami i kolegami? Warszawa : Wyd. Szk. i Pedag., 2008

Skutecznie porozumiewanie się to umiejętność, która może ułatwić nie tylko nawiązywanie kontaktów, ale przede wszystkim ich utrzymywanie. W znacznym stopniu pomaga także unikać konfliktów, a nawet rozładowywać atmosferę, jeśli już do nich dojdzie. W szczególny sposób zawdzięczamy poprawnej komunikacji możliwość skutecznego rozwiązywania problemów. Ileż to razy, używając niewłaściwych słów czy nie słuchając po prostu tego, co inni do nas mówią, wchodzimy w konflikt, którego moglibyśmy z łatwością uniknąć, gdybyśmy byli tylko nieco bardziej uważni w naszych kontaktach z ludźmi. Nauczyciele w wyjątkowy sposób korzystają z umiejętności dobrego, czyli skutecznego komunikowania się. Warto taką umiejętność wzmacniać dla własnych, satysfakcjonujących kontaktów z innymi ludźmi.

 


 

Pielachowski Józef: Sto pięćdziesiąt spraw szkoły : miniencyklopedia prawnoorganizacyjna. Poznań : Wyd. eMPi2, 2007

Miniencyklopedia zawiera 150 haseł o treści prawnej, organizacyjnej i prakseologicznej. Treść haseł koncentruje się na takich zagadnieniach, jak organizacja szkoły (jej statut), programy szkolne, system kierowania, programowanie i planowanie działań wraz z zasadami sprawności tych działań, kwalifikacje i rozwój zawodowy nauczyciela, regulacje prawa oświatowego i wewnątrzszkolnego. Miniencyklopedię wzbogacono o tak ważne obecnie hasła, jak agresja i dyscyplina w szkole, program wychowawczy szkoły, wizytacja czy zero tolerancji dla przemocy w szkole.

 


 

Pielachowski Józef: Organizacja, kierowanie i nadzór pedagogiczny w szkole : poradnik dla dyrektorów szkół. Poznań : eMPi2, 2007

W poradniku w sposób kompleksowy zaprezentowano zasady i procedury kierowania szkołą na tle systemu edukacyjnego w Polsce, ze szczególnym omówieniem procesów nadzoru pedagogicznego, zmodyfikowanego rozporządzeniem MEN z 15 grudnia 2006 r. Główne zagadnienia: organizacja i kierowanie w świetle prakseologii i teorii organizacji, najważniejsze zmiany w systemie zarządzania oświatą od 1999 r., organizacja statutowa i programowa szkoły, organy kierownicze szkoły, funkcje organizacyjne i kierownicze dyrektora i nauczyciela, nadzór pedagogiczny w szkole i nad szkołą, ocena pracy nauczyciela i dyrektora szkoły oraz decyzje administracyjne dyrektora szkoły związane z obowiązkiem szkolnym.

 


 

Jones J., Jenkin M., Lord S.: Jak wspierać rozwój zawodowy nauczycieli. Warszawa : WSiP, 2008

Doskonała książka dla dyrektorów szkół i opiekunów stażu. Choć wspieranie rozwoju zawodowego nauczycieli kojarzy się najczęściej z biurokratyczną mitręgą, gromadzeniem dokumentów, zaświadczeń, świadectw... to, ta książka burzy ten stereotyp. Pokazuje na konkretnych przykładach, jak doskonalić umiejętności pedagogiczne nauczycieli, których wyniki pracy nie są zadowalające. Zawiera arkusze obserwacji i samoobserwacji, testy pozwalające diagnozować przyczyny trudności, z którymi borykają się nauczyciele. Żaden nauczyciel nie może być zdany wyłącznie na siebie. W książce pokazano, jak zdiagnozować brak skuteczności u nauczycieli, jak zaofiarować im wsparcie i co robić, kiedy to wsparcie nie wystarcza..

 


 

Gawrecki Lechosław: Promocja placówki edukacyjnej. Poznań : eMPi2, 2008

Książka stanowi kompendium działań marketingowych w oświacie. W publikacji scharakteryzowano wolny rynek w oświacie i rolę usług edukacyjnych. Przedstawiono działania marketingowe oraz formy i środki promocji, którymi może posłużyć się szkoła, aby zainteresować potencjalnych uczniów. Pokazano, w jaki sposób tworzyć jej wizerunek i prowadzić działania z zakresu public relations. Wskazano także skuteczne i profesjonalne działania kierownicze dyrektora-menedżera. Celem publikacji jest próba przeniesienia twierdzeń ekonomicznych z zakresu marketingu na grunt pedagogiczny i wykazanie, że w dzisiejszych warunkach promocja szkoły jest konieczna i musi mieć indywidualny charakter. Wolny rynek w oświacie podlega wprawdzie regułom ogólnym tego zjawiska, ale ma też swoją specyfikę, wynikającą chociażby z istnienia obowiązku szkolnego.

 


 

Olejniczak Tomasz, Pielachowski Józef: Nadzór pedagogiczny i organizacyjny nad szkołami i placówkami oświatowymi : zadania, przepisy, procedury. Poznań : eMPi2, 2005

W książce przedstawiono w sposób kompleksowy wszystkie rodzaje nadzoru państwowego i samorządowego nad systemem oświaty w Polsce. Omówiono i skomentowano kompetencje, zadania i procedury sprawowania nadzoru pedagogicznego, legislacyjnego i organizacyjnego nad szkołami i placówkami oświatowymi na szczeblu państwa, samorządu terytorialnego i dyrektora szkoły. W aneksie zamieszczono najważniejsze akty prawne związane z nadzorem pedagogicznym.

 


 

Bąbel Przemysław, Wiśniak Marzena: Jak uczyć, żeby nauczyć. Warszawa : WSiP, 2008

W książce pokazano, w jaki sposób można wykorzystać współczesną wiedzę o funkcjonowaniu pamięci do podniesienia efektywności nauczania. Autorzy, w niezwykle przystępny sposób i odwołując się do licznych przykładów, prezentują 13 zasad skutecznego nauczania, sformułowanych na podstawie rezultatów badań nad pamięcią. Nie jest to jednak kolejny podręcznik akademicki o nauczaniu, lecz praktyczny poradnik z gotowymi do zastosowania wskazówkami i propozycjami konkretnych metod, zwiększających skuteczność nauczania. Książka łączy rzetelną wiedzę psychologiczną z praktyką szkolną.

 


 

Grębski Marek: Jak się uczyć? Treningi pamięci. Szybkie czytanie. Techniki notowania. Warszawa : WSiP, 2008

Wielu nauczycieli obserwuje na co dzień, jak uczniowie zaprzepaszczają wysiłki, które nauczyciele podejmują na lekcji, bo nie umieją się uczyć! Nawet ci, którzy potrafią całymi dniami ślęczeć nad książką. W książce zaprezentowano najnowsze metody skutecznego uczenia się. Publikacja pozwala przeprowadzić 1-2 lekcje, w czasie których można przeszkolić uczniów z nowoczesnych technik edukacji. Z pożytkiem nie tylko dla nich, lecz również dla siebie.

 


 

Koletyńska Katarzyna, Sitko Halina: Abc młodego nauczyciela. Warszawa : WSiP, 2008

ABC młodego nauczyciela to praktyczny poradnik, który podpowie młodemu nauczycielowi, jak nie pogubić się w szkolnej rzeczywistości. Jakie są jego prawa i obowiązki. Jak zadbać o dobre relacje ze współpracownikami. To także pigułka z wiedzą o działaniu polskiej oświaty, zawierające wszelkie informacje i porady związane z awansem zawodowym nauczyciela stażysty: zasady tworzenia portfolio, współpraca z opiekunem stażu, plan rozwoju zawodowego, kolejne kroki, jakie trzeba pokonać w postępowaniu kwalifikacyjnym i terminy, jakich trzeba przy tej okazji dotrzymać.

 


 

Strycharska-Gać Berta: Złe emocje pod kontrolą. Jak wyciszyć agresję. Trening i strategie. Lekcje relaksacji. Warszawa : WSiP, 2008

Problemem wielu szkół jest agresja uczniów wobec swoich rówieśników, wobec nauczycieli czy nawet wobec siebie samych. Oferujemy Państwu publikację, która jest nie tylko scenariuszem lekcji, lecz także przewodnikiem instruktażowym, pozwalającym przeprowadzić zajęcia, dzięki którym młodzi ludzie nauczą się, jak bezpiecznie rozładować emocjonalne napięcie. Autorka podpowiada, jak przekonać uczniów, że agresja szkodzi przede wszystkim im samym i nakłonić do jej przeciwdziałania. Publikacja zawiera opisy prostych technik pozwalających opanować emocje, w praktyczny sposób pokazuje, jak reagować na agresję czy zaczepki ze strony innych.

 


Opracowały UJ i JJ.