Rok 2010
Bielak Bolesław: Jak pomóc uczniom w wyborze zawodu? Warszawa : Wyd. Szk. i Pedag., 2009
Autor poradnika proponuje cykl zajęć, które należy przeprowadzić z uczniami w chwili podejmowania decyzji o wyborze zawodu. Liczne testy, arkusze diagnozujące i praktyczne ćwiczenia pogłębiają i rozwijają wiedzę uczniów o ich predyspozycjach, mocnych stronach i zainteresowaniach. Pomagają też świadomie zaplanować efektywną drogę kształcenia, a później - ścieżkę rozwoju zawodowego.
O' Moore Mona, Minton Stephen James: Jak opanować przemoc w szkole. Warszawa : Wyd. Szk. i Pedag., 2008
Przemoc w szkole to nie tylko problem nauczycieli. To także problem dyrektorów, rodziców - całej społeczności szkolnej. Właśnie dlatego autor opisuje krok po kroku, jak prowadzić w szkole politykę przeciw przemocy, podaje strategie jej zwalczania i zapobiegania. Daje wskazówki, jak pracować z rodzicami, radzi, co robić, kiedy dziecko jest sprawcą lub ofiarą przemocy.
Strycharska-Gac Berta: Nauczycielu, nie wypalaj się! Warszawa : Wyd. Szk. i Pedag., 2009
Zawód nauczyciela wiąże się z bardzo dużym obciążeniem psychicznym. Przepracowanie, zmęczenie, rutyna, znużenie, niedostrzeganie perspektyw dalszego rozwoju, permanentny stres sprzyjają wypaleniu zawodowemu. Autorka książki przekazuje skuteczne i sprawdzone sposoby zapobiegania wyczerpaniu fizycznemu i psychicznemu. Radzi, jak regenerować siły oraz jak nie tracić zapału i motywacji do pracy z uczniami.
Taraszkiewicz Małgorzata, Karpa Agnieszka: Jak wspierać zdolnego ucznia? Warszawa : Wyd. Szk. i Pedag., 2009
Odkrycie i rozpoznanie zdolności uczniów wymaga profesjonalnej opieki nauczycieli, pedagogów oraz rodziców. Autorki poradnika podają skuteczne narzędzia wyłaniania talentów w grupie przedszkolnej i klasie szkolnej. Wskazują na praktyczne rozwiązania trudności w pracy z uzdolnionymi uczniami. Podsuwają inspirujące pomysły, które wspierają rozwój utalentowanych uczniów i nie pozwalają na ich zaprzepaszczenie.
Roffey Sue: Jak przetrwać w szkole? Przewodnik dla nauczycieli. Warszawa : Wyd. Szk. i Pedag., 2008
Tytuł sugeruje, że życie w szkole to sztuka przetrwania. I niestety, biorąc pod uwagę niskie pensje, uczniowską odporność na wiedzę, roszczeniowe postawy rodziców, a także nadmiar biurokracji - często właśnie tak jest! Książka ta będzie wsparciem dla wszystkich nauczycieli zniechęconych szkolną rzeczywistością. Poradnik ten nie tylko podpowie, jak postępować w trudnych, szkolnych sytuacjach, lecz także przywróci wiarę w sens misji nauczyciela i pedagoga.
Bąbel Przemysław, Wiśniak Marzena: Jak uczyć, żeby nauczyć. Warszawa : Wyd. Szk. i Pedag., 2008
Wiedza o funkcjonowaniu pamięci może być przez nauczycieli wykorzystana do podnoszenia efektywności nauczania. Autorzy za pomocą konkretnych przykładów pokazują, jak przekazywać uczniom wiedzę, aby uczyć skutecznie. Radzą, jak dzięki prostym zabiegom osiągnąć doskonałe efekty.
Podzielska Małgorzata: Nauczyciel - lider. Jak budować autorytet? Warszawa : Wyd. Szk. i Pedag., 2009
Każdy nauczyciel przewodzi grupie wychowanków, ale nie każdy staje się ich skutecznym liderem. Autorka prezentuje siedem zasad, które gwarantują zbudowanie niekonsekwentnego autorytetu w oczach uczniów. Dzięki nim odkryjesz i rozwiniesz swoje zdolności w kierowaniu grupą, nauczysz się działać szybko i efektywnie, wykorzystując do tego celu zaangażowanie, pomysły i chęć współpracy uczniów i ich rodziców.
Biskupski Marek, Krzyżanowska Elżbieta: Z nami przemoc nie ma szans! Warszawa : Wyd. Szk. i Pedag., 2009
Profilaktyka jest najskuteczniejszym i najtańszym sposobem zapobiegania niepożądanym zjawiskom występującym w szkole. Musi się w nią zaangażować nie tylko społeczność szkolna, ale także lokalne instytucje. Autorzy poradnika polecają programy profilaktyczne i scenariusze zajęć rozwijające umiejętności społeczne oraz przeciwdziałające zachowaniom agresywnym wśród uczniów. Przedstawiają wiele metod efektywnego zwalczania przemocy w szkole, radzą, jak należy postępować ze sprawcą i ofiarą przemocy.
Zimmerman B. J., Bonner S., Kovach R.: Zdolny uczeń: metody planowania samodzielnej nauki. Gdańsk : Gd. Wyd. Psychol., 2008
Jak nauczyć dzieci i młodzież samodzielnego uczenia się? Jak pobudzić do myślenia i poczucia odpowiedzialności za własne postępowanie? Jak wspierać talenty i zdolności? Na te wszystkie pytania szczegółowo odpowiadają autorzy książki, podkreślając fakt, iż podstawą samodzielnej nauki i przyszłego powodzenia w pracy zawodowej i codziennym życiu jest zdrowe poczucie własnej wartości i pielęgnowanie zdolności, które ujawniają się już w dzieciństwie. Książka ta przeznaczona jest dla nauczycieli wszystkich klas i rodzajów szkol oraz psychologów szkolnych i rodziców.
Silberman Mel: Uczymy się uczyć. Gdańsk : Gd. Wyd. Psychol., 2005
Nauczanie nie polega tylko na słownym przekazie wiedzy i jej objaśnianiu, a pobieranie wiedzy nie ogranicza się do bezrefleksyjnego zapamiętywania informacji. Proces ten wymaga od ucznia i nauczyciela umysłowego zaangażowania i działania. Nie osiągniemy tego, stosując tradycyjne sposoby pracy w szkole. Książka ta prezentuje 101 metod aktywizujących nauczania, dzięki którym kształcenie stanie się nie tylko owocne, ale będzie satysfakcjonujące i przyjemne.
Bandelow Borwin: 5 prostych sposobów radzenia sobie z lękiem. Gdańsk : Gd. Wyd. Psychol., 2009
Jak to się dzieje, że ludzie odczuwają lęk? Skąd się on bierze i czy można go pokonać? Jakie są możliwości terapeutyczne? Na te i wiele innych pytań znajdziesz odpowiedź w znakomitej książce wybitnego niemieckiego terapeuty - Borwina Bandelowa. Zagadnienia związane z zaburzeniami lękowymi są w niej bogato ilustrowane przykładami znanych postaci historycznych i współczesnych. Przypadki te potwierdzają zaskakujące odkrycie, ze lęk ma nit tylko mroczną stronę - bywa męczarnią, ale i źródłem twórczej siły człowieka.
Majewska-Opiełka Iwona: Ku doskonałości: 30 dni pracy nad sobą. Gdańsk : Gd. Wyd. Psychol., 2009
Autorka zaprasza w swojej książce do pracy nad sobą - nad własnym rozwojem i kształtowaniem nawyków skutecznego działania metodą Stephena R. Coveya. Książka ta zawiera relację autorki z takiego 30-dniowego kształtowania nawyków skutecznego działania. Spokój, cierpliwość, akceptacja siebie, odnalezienie równowagi między swoimi pragnieniami a oczekiwaniami innych, życie w zgodzie z własną naturą i odnalezienie swego miejsca w świecie - to prawdziwy klucz do sukcesu.
Tylińska Renata: Analiza SWOT instrumentem w planowaniu rozwoju. Warszawa : Wyd. Szk. i Pedag., 2005
Autorka przedstawia propozycję analizy SWOT w szkole. Metoda, służąca samoocenie jednostki i identyfikacji jej otoczenia, może być stosowana przez każdego, kto w różnych momentach życia dokonuje wyborów. Pomaga w kształtowaniu "marketingowej postawy", dzięki której łatwiej poruszać się w otaczającej rzeczywistości. Uczniowi, który lepiej pozna siebie, ułatwi wybór szkoły czy zawodu; nauczycielowi pomoże w planowaniu rozwoju zawodowego.
Kiezik-Kordzińska Ewa: Chcę być wartościowym człowiekiem. Warszawa : Wyd. Szk. i Pedag., 2009
Wychowanie młodego człowieka, poszukującego własnej tożsamości i drogi, którą zdecyduje się pójść, nie jest zadaniem łatwym - wymaga szczególnego sposobu postępowania i zaangażowania ze strony nauczycieli. Celem wychowawczym powinno stać się przybliżenie uczniowi wartości uniwersalnych, takich jak: dobro, prawda, piękno, miłość, życie w wolności oraz godność istoty ludzkiej. Te właśnie wartości wyznawane przez danego człowieka w dużej mierze kształtują, a w rezultacie charakteryzują jego tożsamość, stanowią jej fundament i punkt odniesienia. Publikacja ta została przetestowana przez nauczycieli praktyków, zawiera ona także praktyczne porady dotyczące przygotowania i przebiegu zajęć, materiały pomocnicze, źródłowe, karty pracy itp.
Moneta-Malewska Maria: Ona i on, czyli radość bycia razem. Warszawa : Wyd. Szk. i Pedag., 2009
Wzajemne poznawanie się dziewcząt i chłopców w wieku przedszkolnym i szkolnym, w okresie pokwitania nabiera innego kolorytu, nagle druga płeć staje się bardzo ważna. Zaprząta uwagę i myśli, intryguje, podnieca, budzi zachwyt i obawę. Nie wszyscy dorośli są otwarci na rozmowę o płci przeciwnej, a młodzież nie ma pewności, czy "o tym" mówić, czy lepiej milczeć. Książka adresowana jest do wychowawców, którzy zdecydują się przeprowadzić cykl zajęć poświęconych tematowi relacji między kobietami i mężczyznami.
Moneta-Malewska Maria: Jak zdobyć przyjaciół? Warszawa : Wyd. Szk. i Pedag., 2009
Książka adresowana do wychowawców i nauczycieli, którzy chcieliby omówić problematykę przyjaźni, zawiera propozycję dla nich, by przekonali młodych do tego, że jeżeli chcą mieć przyjaciela, powinni się przede wszystkim zastanowić nad tym, jak sami sprawdzają się w tej roli. Publikacja składa się z części teoretycznej i warsztatowej.
Malewska-Moneta Maria: Jak sobie radzić ze stresem w szkole i w domu? Warszawa : Wyd. Szk. i Pedag., 2009
Jak troszczyć się o kondycję psychiczną? Umiejętność minimalizacji skutków stresu jest niezwykle ważna, a zachowanie dobrej kondycji psychicznej może mieć wpływ na całe życie i na wszystkie jego sfery - nie tylko zawodową, ale i prywatna. Żeby jednak stało się to codziennym nawykiem, potrzebna jest nie tylko wiedza, ale i regularne ćwiczenia. Książka podzielona jest na dwie części; pierwsza dostarcza wiedzę teoretyczną z zakresu zjawiska stresu i sposobów minimalizacji jego negatywnych skutków, druga jest przeznaczona dla nauczycieli, którzy będą wykorzystywali zawarte w niej wiadomości w części warsztatowej.
Depko Andrzej: Love story nastolatka: sto pytań o seks. Warszawa : Wyd. Szk. i Pedag., 2009
Rozmowa z młodymi ludźmi na temat ich seksualności wcale nie musi być trudna. Poradnik ten przeznaczony jest dla nauczycieli wychowania do życia w rodzinie, wychowawców i rodziców. Autor udziela w nim rzetelnych, obiektywnych i wszechstronnych odpowiedzi na 100 pytań zadanych przez młodzież za pośrednictwem Internetu. Nastolatki pytają m.in. o dojrzewanie, inicjację seksualna, antykoncepcję.
Karasowska Aleksandra: Profilaktyka na co dzień: alkohol w życiu nastolatków. Warszawa : Wyd. Eduk. Parpa, 2005
Autorka porusza temat ryzykownych zachowań związanych ze spożywaniem alkoholu i używaniem innych substancji pschychoaktywnych przez młodzież. Podaje ciekawe przykłady i najlepsze, bo najprostsze rozwiązania. Podpowiada, w jaki sposób zapobiegać i rozwiązywać sytuacje problemowe w szkole, jak uczyć dziecko odpowiedzialności za własne czyny, w jaki sposób budować poczucie własnej wartości i kompetencji u dzieci. Daje konkretne wskazówki do działania w przypadkach, kiedy dorośli czują się sfrustrowani czy zniechęceni postawą młodzieży.
Łaguna Mariola, Fortuna Paweł: Przygotowanie szkolenia, czyli jak dobry początek prowadzi do sukcesu. Gdańsk : Gd. Wyd. Psychol., 2009
Autorzy omawiają różne zagadnienia związane z tematyką szkoleniową - wyjaśniają, czym jest szkolenie, przedstawiają różne rodzaje szkoleń, opisują strony zaangażowania w przygotowanie kursów, a także przebieg cyklu szkoleniowego. Poruszają też takie tematy, jak analiza potrzeb szkoleniowych, działania rekrutacyjne, określanie celów szkoleniowych, wybór metod, pomocy oraz miejsca szkolenia i dobór trenerów, działania promocyjne, proces oceny szkolenia i działania pozaszkoleniowe.
Christopher Cindy J.: Nauczyciel - rodzic: skuteczne porozumiewanie się. Gdańsk : Gd. Wyd. Psychol., 2009
Rodzice, jako pierwsi wychowawcy i nauczyciele, szukają wsparcia specjalistów, jakimi są nauczyciele uczący ich dzieci. Budowanie partnerstwa edukacyjnego to nieustanne podejmowanie dialogu, wyzwań oraz rozwiązywanie napotykanych problemów. Książka posuwa znakomite przykłady nawiązywania i podtrzymywania efektywnych relacji z rodzicami dla dobra najważniejszego podmiotu szkoły, jakim jest uczeń. Publikacja doskonale uzupełnia braki programowe studiów nauczycielskich, w trakcie których nie oferuje się studentom zajęć z komunikacji, rozwiązywania problemów czy negocjacji. Przełamuje również stereotypy mówiące o tym, że rodziców nic nie interesuje i że współpraca z nimi jest niemożliwa. Można skutecznie współpracować z rodzicami uczniów.
Krajski Stanisław: Savoir-vivre nastolatka. Warszawa : Wyd. Szk. i Pedag., 2009
Zasady dobrego wychowania - reguły życia społecznego - zostały stworzone po to, aby ułatwić ludziom poruszanie się wśród innych, usprawnić proces komunikacji, ułatwić nam wspólne życie. Przestrzeganie etykiety jest wyrazem szacunku dla drugiego człowieka - szacunku, którym należy kierować się we wszystkich kontaktach międzyludzkich. Zdrowe relacje nauczyciel - uczeń są podstawowym warunkiem kształcenia i wychowania. Jednym z istotnych celów jest szkoły jest także przygotowanie młodych ludzi do nawiązywania satysfakcjonujących i owocnych relacji w dorosłym życiu. Proponowane w niniejszej książce scenariusze lekcji przedstawiają poprawne zachowania. Zajęcia dotyczą konkretnych zachowań zarówno w szkole, jak i w trakcie klasowych wyjść i wyjazdów. Poświęcone zostały też komunikacji werbalnej i niewerbalnej.
Carr Alan: Depresja i próby samobójcze wśród młodzieży: sposoby przeciwdziałania i reagowania. Gdańsk : Gd. Wyd. Psychol., 2008
Depresja i próby samobójcze młodzieży to poważny i powszechny problem. Autorzy książki przedstawiają definicje zjawisk oraz czynniki ryzyka i wskazują kryteria ich oceny, służące znalezieniu odpowiedniej interwencji. Prezentowana pozycja ma za zadanie pomóc nauczycielom, psychologom szkolnym, pedagogom i rodzicom rozpoznać symptomy obniżonego nastroju u młodego człowieka i podpowiedzieć, jak zareagować w sytuacji zagrożenia samobójstwem.
Schafer Klaus: Jak przeżyć szkołę. Gdańsk : Gd. Wyd. Psychol., 2005
Współczesna szkoła nie jest przyjazna nauczycielowi. Małe zarobki, zagrożenie ze strony agresywnych uczniów, przeciążenie... Wszystkie te czynniki sprawiają, że nie lubimy swojej pracy i odbieramy ją jako frustracyjną i mało efektywną. Autor książki wskazuje na trzy sfery życia szkolnego - współpracę z uczniami, rodzicami i własnymi kolegami - które kształtują nasze zawodowe i osobiste funkcjonowanie. Pisze, jak usprawnić każdą z nich, wprowadzając zasady racjonalnego gospodarowania czasem, organizując dobrą lekcję czy ucząc się, jak korzystnie zaprezentować się na radzie pedagogicznej. Książka adresowana jest do nauczycieli wszystkich szkół.
Heyne David, Rollings Stephanie: Niechęć do szkoły: jak pomóc dziecku, które opuszcza lekcje i wagaruje. Gdańsk : Gd. Wyd. Psychol., 2008
Książka jest poradnikiem wyjaśniającym problem absencji szkolnej, spowodowanej różnego rodzaju fobiami, niepowodzeniami, stresem oraz trudnymi sytuacjami w domu i w życiu człowieka. Autorzy opracowali strategie interwencji i terapii wagarującej młodzieży oraz program grupy wsparcia dla zaniepokojonych rodziców, którzy chcą pomóc swoim dzieciom pokonać problem. Poradnik ten jest niezwykle przydatny w pracy każdego wychowawcy, pedagoga szkolnego i psychologa zajmującemu się dziećmi.
Kozak Agnieszka, Łaguna Mariola: Metody prowadzenia szkoleń czyli niezbędnik trenera. Gdańsk : Gd. Wyd. Psychol., 2009
W niniejszym tomie autorki przedstawiają pięć podstawowych metod stosowanych przez trenerów podczas szkoleń dla osób dorosłych: wykład z prezentacją, dyskusję, analizę przypadku, odgrywanie ról i gry. Każdą z nich omawiają szczegółowo, pokazując jej mocne i słabe strony, a także wskazując cele, jakie można dzięki nim osiągnąć. Książka jest skierowana zarówno do początkujących trenerów, którzy poznają dzięki niej zasady wybierania odpowiednich metod pracy, przygotowania potrzebnych materiałów i prowadzenia sesji szkoleniowych, jak i do osób mających już praktykę w prowadzeniu szkoleń, którym pomoże uporządkować doświadczenie i zrobić krok na drodze rozwoju zawodowego.
Wenning Kenneth: Mężczyźni są z Ziemi i kobiety są z Ziemi: jak stworzyć udany związek. Gdańsk : Gd. Wyd. Psychol., 2008
Gwałtowne starcia, do których dochodzi między wieloma kobietami i mężczyznami, często są mylnie nazywane "wojną płci", tak jakby każdy związek damsko-męski był na natury zły, destrukcyjny i nietrwały. Prawda jest zupełnie inna, o czym świadczy fakt, ze wiele kobiet i mężczyzn żyje razem w szczęśliwych i partnerskich związkach. Książka ta jest poradnikiem dla par będących w konflikcie, a jego głównym celem jest pomóc im w zakończeniu walki i rozpoczęciu współżycia - jak przystało na prawdziwych partnerów życiowych.
Biała Alina: Literatura i malarstwo : korespondencja sztuk. Warszawa : Wyd. Nauk. PWN, 20098
Książka jest zaproszeniem do przechadzki po galerii literacko-malarskiej. Zawiera reprodukcje dzieł malarskich, objaśnienia historyków sztuki, dzieła literackie, impresje autorskie, informacje o malarzach i pisarzach.
Dzigański Artur: Słownik poezji : liceum. Kraków : Wyd. Zielona Sowa, 2007
Słownik zawiera interpretacje i analizy utworów poetyckich, znajdujących się w programach nauczania dla szkół ponadgimnazjalnych. Druga część zawiera biografie najwybitniejszych pisarzy. Skorowidz autorów i tytułów.
Dzigański Artur: Słownik poezji : gimnazjum. Kraków : Wyd. Zielona Sowa, 2008
Książka przeznaczona jest dla tych, którzy interesują się poezją. Składa się z trzech części. Pierwsza, najobszerniejsza, zawiera interpretacje i analizy 250 wierszy pochodzących z różnych epok. W drugiej zamieszczono definicje gatunków literackich. Trzecia część zawiera biogramy poetów, których wiersze zostały omówione.
Szafruga Kinga, Gajewska Beata, Gałuszka Magdalena: Słownik pisarzy. Wyd. 2. Bielsko-Biała : Wyd. "Park", 2007
Słownik jest przewodnikiem po największych dziełach pisarzy polskich i zagranicznych od czasów starożytnych po dzień dzisiejszy. Zawiera biogramy 184 pisarzy, których twórczość została zilustrowana fragmentami ich dzieł.
Jantos Edyta: Słownik motywów literackich. Kraków : Wyd. Zielona Sowa, 2006
Słownik zawiera opis funkcjonowania następujących motywów na przestrzeni epok: artysta/poeta, bunt, dom, matka, miłość, miłość do ojczyzny, pielgrzymka/tułaczka/wędrówka, podróż, przemiana, przemijanie, rewolucja, samotność, śmierć (wyobrażenia o śmierci), śmierć bohatera, śmierć samobójcza, utopia, wieś, wina i kara, życie po śmierci.
Trela Grzegorz: Chmury i zegary czyli wybrane metafory filozoficzne. Warszawa : Wyd. Nauk. PWN, 2009
W książce autor wskazuje na obecność problematyki filozoficznej właściwie we wszystkich obszarach ludzkiej aktywności. Umożliwia to spojrzenie na niemal całą współczesną panoramę myśli z uwzględnieniem zarówno tradycyjnych argumentacji, jak i najnowszych tendencji filozoficznych, z nawiązaniem do literatury, nauki, kultury popularnej, a także rezultatów nauk szczegółowych: psychologii, socjologii, biologii, fizyki czy matematyki. Książka zawiera: objaśnienia słynnych metafor filozoficznych, biogramy filozofów, pytania do samodzielnych rozważań, słowniczek trudniejszych pojęć, przystępny i żywy język, zabawne ilustracje.
Słownik myśli filozoficznej. Warszawa : Wyd. Nauk. PWN, 2008
Słownik prowadzi przez kolejne etapy rozwoju europejskiej myśli filozoficznej od czasów starożytnych do współczesnych, od kosmologii Talesa po XX-wieczny egzystencjalizm. Prezentacji biografii oraz dorobku kluczowych myślicieli towarzyszy wnikliwa analiza poglądów i źródeł inspiracji, a także ich recepcja i wpływ na szeroko rozumianą kulturę i naukę.
Powstanie Wielkopolskie 1918-1919 : wybrane aspekty z perspektywy 90 lat / red. nauk. Janusz Karwat. Poznań : Wyd. eMPi2, 2008
Materiały z ogólnopolskiej konferencji naukowej "90.rocznica Powstania Wielkopolskiego 1918-1919" Poznań, 17 grudnia 2008 r. Celem publikacji jest upowszechnienie dorobku naukowo-badawczego, traktującego o Powstaniu Wielkopolskim.
Zimmerman B. J., Bonner S., Kovach R.: Zdolny uczeń metody planowania samodzielnej nauki : poczucie własnej skuteczności ucznia. Gdańsk : GWP, 2008
Jak nauczyć dzieci i młodzież samodzielnego uczenia się? Jak pobudzić do myślenia i poczucia odpowiedzialności za własne postępowanie? Jak wspierać talenty i zdolności?
Jurczak Alicja, Mikołajczak-Schoepe Iwona, Szmyt Hanna: Testy przygotowujące do egzaminu zawodowego : technik handlowiec. Wyd. 2. Poznań : Wyd. eMPi2, 2007
Zbiór zawiera dziesięć zestawów przygotowujących do egzaminu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe w zawodzie technik handlowiec. Zestaw zawiera 50 zadań testowych sprawdzających wiadomości i umiejętności właściwe dla technika handlowca, 20 zadań testowych związanych z zatrudnieniem i działalnością gospodarczą oraz jedno zadanie praktyczne.
Jurczak Alicja, Mikołajczak Iwona, Szmyt Hanna: Rozwiązania testów przygotowujących do egzaminu zawodowego : technik handlowiec. Poznań : Wyd. eMPi2, 2007
Książka zawiera rozwiązania zadań testowych (część pierwsza i druga) i przykładowe rozwiązanie zadania praktycznego.
Jurczak Alicja, Mikołajczak-Schoepe Iwona, Szmyt Hanna: Testy przygotowujące do egzaminu zawodowego : technik ekonomista. Wyd. 3 zm. Poznań : Wyd. eMPi2, 2009
Zbiór zawiera dziesięć zestawów przygotowujących do egzaminu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe w zawodzie technik ekonomista. Zestaw zawiera 50 zadań testowych sprawdzających wiadomości i umiejętności właściwe dla technika handlowca, 20 zadań testowych związanych z zatrudnieniem i działalnością gospodarczą oraz jedno zadanie praktyczne.
Jurczak Alicja, Mikołajczak-Schoepe Iwona, Szmyt Hanna: Rozwiązania testów przygotowujących do egzaminu zawodowego : technik ekonomista. Poznań : Wyd. eMPi2, 2009
Książka zawiera rozwiązania zadań testowych (część pierwsza i druga) i przykładowe rozwiązanie zadania praktycznego z każdego zestawu.
Wiedza o reklamie. Warszawa : Wyd. Szk. PWN, 2009
Reklama na świecie - trzy ery reklamy, starożytność, średniowiecze, druk i narodziny reklamy prasowej, wiek XVII-XVIII, wiek XIX, XX. Reklama w Polsce - wiek XVIII, XIX, 20-lecie międzywojenne, polski plakat, reklama jako nowy tekst kultury. Teoria - język reklamy, kreowanie obrazu świata w tekstach reklamowych, słowo i obraz w reklamie. Podstawy psychologii reklamy. Retoryka reklamy - inwencja, dyspozycja, elokucja, pamięć, wykonanie. Reklama w praktyce - agencje reklamowe, domy mediowe. Badania marketingowe. Strategia reklamowa. Planowanie mediów. Badanie skuteczności reklamy. Prawo reklamy.
Nosowska Dorota: Słownik terminów literackich. Bielsko-Biała : Wyd. Park, 2007
Słownik terminów literackich. Słownik terminów przyszłego humanisty. Książka jest bogato ilustrowana malarstwem.
Wojnicka Joanna, Katafiasz Olga: Słownik wiedzy o filmie. Wyd. 2. Warszawa : Wyd. Szk. PWN, 2009
Książka wprowadza czytelnika w krąg podstawowych problemów sztuki filmowej, sztuki pojmowanej i interpretowanej jako pewna całość - od chwili narodzin po dzień dzisiejszy. Daje wgląd w historię - główne nurty, style, kierunki. Uzupełnieniem działu "Historia" jest "Kino autorów", w którym przedstawiono trzydzieści pięść sylwetek wybitnych indywidualności sztuki filmowej.
Goik Magdalena: Kobiety w literaturze. Warszawa : Wyd. Szk. PWN, 2009
Książka ukazuje wizerunek kobiet na obszarze szeroko pojętej literatury, zarówno twórczyń, jak i postaci fikcyjnych, a także tych funkcjonujących niejako na obrzeżach działa literackiego. Znalazły się tu również kobiety niegdyś żyjące, których postać i działalność zainspirowały, zachwyciły twórców.
Colman Andrew M.: Słownik psychologii. Warszawa : Wyd. Szk. PWN, 2009
Słownik opisuje wszystkie działy psychologii oraz dziedziny pokrewne. Zawiera hasła z psychiatrii, psychoanalizy, neurologii i statystyki oraz podaje etymologię terminów. Zawiera też angielsko-polski słownik terminów i pojęć, listę fobii.
Goźlińska Elżbieta: Jak przygotować wycieczkę szkolną? Warszawa : WSiP, 2009
Kompendium wiedzy o organizacji wycieczek szkolnych. Z książki można się dowiedzieć jak właściwie określić cel wycieczki, kiedy samemu ją przygotować, a kiedy korzystać z pomocy biur podróży, jak włączyć zespół klasowy i rodziców w jej organizację. Książka zawiera wzory obowiązkowej dokumentacji wycieczki, spis zasad bezpieczeństwa oraz regulacje prawne dotyczące szkolnych wyjazdów.
Znowelizowana ustawa o systemie oświaty : po zmianach z 27 sierpnia 2009 roku. Poznań : Wyd. eMPi2, 2009
Znowelizowana ustawa Karta nauczyciela : po zmianach z 22 maja 2009 r. Poznań : Wyd. eMPi2, 2009
Pielachowski Józef: Rozwój i awans zawodowy nauczyciela : poradnik dla nauczycieli i dyrektorów szkół oraz pracowników organów prowadzących i nadzorujących szkoły. Poznań : Wyd. eMPi2, 2009
W poradniku omówiono problematykę rozwoju zawodowego nauczycieli i procedury uzyskiwania przez nich stopni awansu zawodowego oraz zagadnienia związane z oceną dorobku zawodowego nauczycieli. Przedstawiono także przykłady planów rozwoju zawodowego oraz wykazy obowiązującej dokumentacji. W aneksie zamieszczono akty prawa i wzory decyzji i dokumentów formalnych związanych z awansem.
Pielachowski Józef: Organizacja, kierowanie i nadzór pedagogiczny w szkole poradnik dla dyrektorów szkół oraz pracowników organów prowadzących i nadzorujących szkoły. Wyd. 2 zaktual. Poznań : Wyd. eMPi2, 2009
W poradniku w sposób kompleksowy, zarówno z organizacyjnego, jak i prawnego punktu widzenia zaprezentowano zasady i procedury kierowania szkołą na tle systemu edukacyjnego w Polsce, ze szczególnym omówieniem procesów nadzoru pedagogicznego, zmodyfikowanego rozporządzeniem MEN z 7 października 2009 r.
Starzomska Małgorzata: Anoreksja : trudne pytania. Kraków : Of. Wyd. "Impuls", 2006
Anoreksja - diagnostyka, uwarunkowania, przebieg, leczenie, pogranicze życia i śmierci.
Opracowały UJ i JJ.