Gariff David: Najsłynniejsi malarze ich inspiracje i oddziaływanie. Warszawa : Arkady, 2009

Książka jest znakomitym wprowadzeniem do historii sztuki. Ukazuje ukryte powiązania istniejące między dziełami 50 niezwykłych malarzy, którzy zmieniali sztukę i ustanowili nowe konwencje artystyczne. Czytelnik pozna najważniejsze źródła inspiracji poszczególnych malarzy – silnie oddziałujące na nich dzieła twórców im współczesnych oraz z czasów minionych, a także szersze zjawiska kulturowe, społeczne i polityczne. W książce szczegółowo przeanalizowano przełomowe dzieła sztuki, ukazano ich najważniejsze cechy, a przede wszystkim nowatorstwo i wpływ na twórczość artystów oraz projektantów późniejszych pokoleń.


 

 

Arcydzieła i mistrzowie : siedemdziesiąt spotkań ze sztuką. Pod red. Christophera Della. Olszanica : BOSZ, 2010

Zgromadzona tu kolekcja nie jest przypadkowym zbiorem słynnych dzieł – stanowi niezwykłą kronikę kultury, ukazującą, jak artyści na przestrzeni dziejów widzieli swój świat i jak go przedstawiali.

Fascynująca wyprawa w świat sztuki światowej. 70 esejów naukowców, literatów i artystów opowiada o najwybitniejszych dziełach w historii ludzkości, od prehistorycznych malowideł do malarstwa XX wieku. Wśród wybranych obrazów i rzeźb znalazły się zarówno prace słynnych artystów, jak Tycjan czy van Gogh, jak też owoce talentu anonimowych twórców. Od Europy przez Azję, Afrykę i Amerykę podążamy śladami ludzkiego geniuszu.


 

 

Jankowiak–Konik Beata: Malarstwo polskie. Warszawa : Demart SA, 2011

20 wybranych dzieł daje pewne wyobrażenie o zmianach zachodzących w polskim malarstwie od XVI do połowy XIX w. Znakomita większość przykładów pochodzi jednak z XIX i XX stulecia, kiedy poszukiwanie nowych dróg w sztuce nabrało szczególnej intensywności. Dużym reprodukcjom towarzyszą szczegółowe opisy, a także fragmenty obrazów, pozwalające skupić uwagę na najbardziej interesujących detalach. Opis zawiera też podstawowe informacje o artyście, jak również ciekawostki związane z jego biografią, okolicznościami powstania obrazu czy uwiecznionymi na nimi osobami.


 

 

Białe plamy – czarne plamy : sprawy trudne w relacjach polsko–rosyjskich (1918–2008). Red. Adam Daniel Rotfeld i Anatolij W. Torkunowa. Warszawa : Wyd. PISM, 2010

Oddana w ręce polskich czytelników, książka zawiera rezultaty pracy Polsko – Rosyjskiej Grupy do Spraw Trudnych. Na wspólny tom składają się ekspertyzy polskich i rosyjskich uczonych, którzy - na zasadzie zwierciadlanego odbicia – przedstawili w szesnastu rozdziałach polskie i rosyjskie oceny najtrudniejszych problemów w stosunkach między naszymi państwami na przestrzeni ostatnich 90 lat. Jest to publikacja o naszej historii w dwudziestym wieku.


 

 

Konik Jacek: Sławni Polacy XX wieku. Warszawa : Demart SA, 2011

Książka prezentuje 67 wybranych postaci ważnych dla historii Polski XX stulecia. Życiorysy uzupełniają zdjęcia bohaterów, a także ludzi i miejsc z nimi związanych. Warto zajrzeć „za kulisy” sławy, aby dowiedzieć się, że Czesław Miłosz w młodości pracował w radiu, Józef Piłsudski studiował medycynę, a Irena Sendler, jako emerytka pracowała w bibliotece szkolnej.


 

 

Kokoska Barbara: Konie w malarstwie polskim. Kraków : Wyd. Kluszczyński, [2011]

Prezentowany czytelnikowi album poświęcony jest koniowi, widzianemu oczami rodzimych artystów. Nie zabraknie w nim eleganckich gorącokrwistych arabów i ciężkich perszeronów, szlachetnych koni angielskich. Wszystkie współtworzyć będą dzieje narodu, które trudno sobie wyobrazić bez ich udziału. Autorka tekstu poprzedzającego część albumową poddaje analizie jego wizerunek od średniowiecza aż do czasów współczesnych.

 


 

Opracowały UJ