GRUDZIEŃ

Cytaty miesiąca:

"Książka to mędrzec łagodny i pełen słodyczy,
który puste życie napełnia światłem, a puste serca wzruszeniem;
miłości dodaje skrzydeł, a trudowi ujmuje ciężaru;
w martwotę domu wprowadza życie, a życiu nadaje sens." - Kornel Makuszyński

 

"Aby żyć w zgodzie z innymi, człowiek musi najpierw pogodzić się z samym sobą." Jan Twardowski

 

***

 

Podczas jednego z posiedzeń Izba Sejmu ustanowiła patronów roku 2021. Uhonorowała tym zaszczytnym tytułem następujące osoby:

- Cypriana Kamila Norwida, (ur. 24 września 1821 r.), wybitnego poety, dramatopisarza, prozaika i myśliciela, a także artysty sztuk pięknych. W twórczości swej Norwid odwoływał się do narodowej i ogólnoeuropejskiej tradycji, a zarazem był odważnym nowatorem. „Twórczy wkład Norwida w nowoczesną polską literaturę, a szerzej w polską kulturę, jest ogromny, na wielu polach decydujący. W uznaniu zasług dla polskiej sztuki, dla polskiego życia umysłowego i polskiej kultury, w dwusetną rocznicę jego urodzin, Sejm Rzeczypospolitej ogłasza rok 2021 Rokiem Cypriana Norwida” – czytamy w komunikacie dla mediów.

- Krzysztofa Kamila Baczyńskiego - jeden z najwybitniejszych przedstawicieli poetów pokolenia Kolumbów, którego 100. rocznicę urodzin (ur. 22 stycznia 1921 r.) będziemy obchodzić w przyszłym roku. „W uznaniu zasług Krzysztofa Kamila Baczyńskiego dla polskiej sztuki, dla polskiej niepodległości i polskiej kultury, w stulecie jego urodzin, Sejm Rzeczypospolitej ogłasza rok 2021 Rokiem Krzysztofa Kamila Baczyńskiego. Jednocześnie Sejm Rzeczypospolitej oddaje hołd innym przedstawicielom poetów pokolenia Kolumbów poległym w trakcie okupacji niemieckiej - Tadeuszowi Gajcemu, Janowi Romockiemu, Zdzisławowi Stroińskiemu, Józefowi Szczepańskiemu i Andrzejowi Trzebińskiemu” – podkreślono w tekście dokumentu.

- Stanisława Lema, również w 100. rocznicę urodzin (ur. 12 lub 13 września 1921 r.), wspomnianego już wcześniej najwybitniejszego przedstawiciela polskiej fantastyki i jednego z najpoczytniejszych pisarzy science-fiction na świecie, autora m.in.: Bajek robotów, Dialogów, Kongresu futurologicznego, Maski, Pamiętnika znalezionego w wannie, Powrotu z gwiazd, Solaris, Niezwyciężonego, Śledztwa, Kataru, Wizji lokalnej oraz opowiadań (wszystkie te pozycje znajdują się w bibliotece szkolnej i można je wypożyczyć – zapraszamy uczniów).

 - Tadeusza Różewicza, wybitnego polskiego poety, dramatopisarza, scenarzysty filmowego, satyryka i tłumacza. Wielokrotnie wymienianego jako kandydat do Nagrody Nobla, w 1999 roku został laureatem Nagrody Literackiej im. Władysława Reymonta za „twórczość całego życia”, a rok później otrzymał Nagrodę Literacką „Nike” za tom poetycki Matka odchodzi. W 2021 roku (ur. 9 października 1921 r.) także przypada 100. rocznica jego urodzin. „Filozoficzna i egzystencjalna głębia obecna w twórczości Różewicza ma charakter uniwersalny, dzięki czemu nie tylko trafia do odbiorców z całego świata, ale jeszcze długo będzie oddziaływać na współczesną literaturę polską” - napisano w komunikacie dla mediów. Przy tej okazji warto przypomnieć tytuły książek dostępnych w bibliotece szkolnej – Kartoteka, Matka odchodzi, Świadkowie albo nasza mała stabilizacja oraz zbiorki poezji Tadeusza Różewicza.

 

 

Źródła: http://sejm.gov.pl/Sejm9.nsf/komunikat.xsp?documentId=71D186DF43A23C4DC125862D0079916F, https://culture.pl/pl/tworca/tadeusz-rozewicz, https://pl.wikipedia.org/wiki/Tadeusz_R%C3%B3%C5%BCewicz

 

***

 

LISTOPAD

Cytaty miesiąca: 
"Dobra książka...
to chleb żywiący umysł i duszę."  Jan Wantuła

Pamiętaj, że wszystko można zacząć od nowa.
Jutro jest zawsze świeże i wolne od błędów.
” Lucy Maud Montgomery, Ania z Zielonego Wzgórza

 

***

Ciekawe wywiady, których warto posłuchać i zobaczyć:

- W listopadzie, w dniu premiery książki Chłopiec z lasu odbyło się spotkanie z mistrzem zwrotów akcji – Harlanem Cobenem! Autor książek z gatunku kryminał / thriller napisał m.in.: Schronienie (2011), Kilka sekund od śmierci (2012), Odnaleziony (2014), czy Mistyfikacja (1990), Zostań przy mnie (2013), Sześć lat później (2013), Nie mów nikomu (2001), Nieznajomy (2015), Już mnie nie oszukasz (2015) - wszystkie do wypożyczenia w bibliotece szkolnej. Rozmowę poprowadził Bartosz Czartoryski. Spotkanie na język polski tłumaczyła Taida Meredith. Wywiad wart polecenia, można obejrzeć na stronie: https://www.youtube.com/watch?v=wcHsqfSz3A0&feature=emb_err_woyt

 

- Na Targach Książki Online w ramach cyklu LIVE Agnieszka Jarosławska rozmawiała z Wojciechem Chmielarzem, m.in. o jego książce w odcinkach Prosta sprawa, która powstała z potrzeby chwili w czasie lockdownu, początkowo publikowana w odcinkach na profilu autora cieszyła się wielkim powodzeniem. W październiku ukazała się drukiem w wersji poprawionej. Spotkanie z pisarzem uznawanym za jednego z najważniejszych współczesnych twórców powieści kryminalnych (cyklu o komisarzu Jakubie Mortce: Podpalacz (2012), Farma lalek (2013), Przejęcie (2014), Osiedle marzeń (2016), Cienie (2018) oraz serii gliwickiej), dziennikarzem – do obejrzenia na stronie: https://www.facebook.com/taniaksiazka/videos/1693305010843992/. Warto dodać, że na podstawie thrillera psychologicznego Wojciecha Chmielarza Żmijowisko powstał też serial telewizyjny.

 

 ***

 

W związku z przypadającą w 2021 roku 100. rocznicą urodzin Stanisława Lema – futurysty, pisarza powieści fantastycznonaukowych, filozofa – w ramach GovTech Festiwal Polska na stronie https://www.govtechfestival.com/tydzien-4/ odbędzie się 26 listopada 2020 r. debata online ,,2021 rokiem Stanisława Lema - proroka technologii". Początek debaty o godzinie 18:00. Jak piszą gospodarze debaty: „Lem w swojej twórczości bardzo często stawiał pytanie o miejsce człowieka w obliczu rozwoju nowych technologii. Na innowacje patrzył humanistycznym i podejrzliwym okiem. Widział w nich szansę, ale także zagrożenie. Łączył dwa światy - świat humanistyczny z technologicznym” [źródło: kalendarz festiwalu]. Na te i  inne tematy związane z sylwetką i twórczością Stanisława Lema będzie można porozmawiać z uczestnikami m.in. fani twórczości Lema.

Zainteresowanym serdecznie polecam!!!

 

***

 

Czytaj PL – listopad z e-bookiem / audiobookiem

Dwa lata temu, w listopadzie braliśmy udział w ogólnopolskiej akcji  „Czytaj PL” w ramach projektu „Upoluj swoją książkę”. Również w tym roku organizatorzy przedsięwzięcia, Instytut Książki i platforma e-bookowa Woblink.com proponują szczególnie młodzieży, za darmo 12 książek elektronicznych (e-booków i audiobooków).

Projekt ma na celu popularyzację różnych form książki elektronicznej (e-booki, audiobooki), kreowanie mody na czytanie wśród młodzieży oraz ukazanie czytelnictwa, jako atrakcyjnej formy spędzania wolnego czasu.

W ramach projektu na stronie https://akcja.czytajpl.pl/index.html#akcja można zeskanowaniu przy pomocy smartfona lub tabletu kod QR i otrzymać darmowy dostęp do 12 książkowych bestsellerów. Czytać i słuchać można jej przez cały listopad. Aby z nich można skorzystać, należy pobrać aplikację Woblink ze sklepu App Store lub Google Play.

W ramach akcji „Czytaj PL” 2020 dostępne są bezpłatnie następujące e-booki i audiobooki:

 1. Jakub Ćwiek „Topiel” (Wyd. Marginesy)
 2. Wojtek Drewniak „Historia bez cenzury 5. I straszno, i śmieszno – PRL” (Wydawnictwo Znak)
 3. Paulina Hendel „Strażnik” (We Need YA)
 4. Mikołaj Łoziński „Stramer” (Wyd. Literackie)
 5. Karolina Macios „Czarne morze” (Wielka Litera)
 6. Andri Snær Magnason „O czasie i wodzie” (Karakter)
 7. Jakub Małecki „Horyzont” (Wyd. SQN)
 8. Robert Małecki „Zadra” (Czwarta Strona)
 9. Remigiusz Mróz „Głosy z zaświatów” (Wyd. Filia)
 10. Dominika Słowik „Zimowla” (Wyd. Znak)
 11. Stefanie Stahl „Kochaj najlepiej jak potrafisz” (Wyd. Otwarte)
 12. Mariusz Szczygieł „Nie ma” (Wyd. Dowody na Istnienie)

 

Więcej informacji o projekcie można uzyskać na stronie http://czytajpl.pl/, a adnotacje o książkach na stronie http://akcja.czytajpl.pl/notki.html#n1.

 

Serdecznie zapraszamy do udziału w akcji.

*** 

 

19 listopada, w trzeci czwartek miesiąca obchodzony jest Światowy Dzień Rzucania Palenia Tytoniu. Być może to właściwy czas, by pożegnać się z nałogiem na zawsze. Warto przypomnieć, że główną przyczyną rozwoju chorób wywołanych paleniem, takich jak: nowotwory jamy ustnej, gardła, krtani, płuc, trzustki i nerek jest wdychanie dymu tytoniowego, w którym znajdują się substancje smoliste oraz ok. 7 tysięcy związków chemicznych szkodliwych dla zdrowia. Akcja zapoczątkowana przez amerykańskiego dziennikarza Lynna Smitha, przyjęła się w wielu krajach na świecie, w tym również w Polsce. Według Fundacji Promocja Zdrowia, przez ostatnich kilkanaście lat ponad 3 milionom Polaków udało się zerwać z nałogiem. Warto więc spróbować!!!

19 listopada obchodzony jest też, jako nietypowe święto, Światowy Dzień Przewlekłej Obturacyjnej Choroby Płuc, której główną przyczyną powstawania jest m.in. zanieczyszczone powietrze i palenie tytoniu.

 

 

PAŹDZIERNIK

 

W październiku odbył się Festiwal Kryminału Retro „Kryminalny Magiel” – pierwsze takie wydarzenie w Gostyniu, którego celem było promowanie najciekawszych historycznych powieści kryminalnych. Czytelnicy, które nie mogli uczestniczyć w spotkaniach autorskich osobiście mogą na Facebooku festiwalu posłuchać wywiadów z pisarzami, dowiedzieć się jak gromadzą materiały do stworzenia bohaterów, jak wybierają miejsce akcji kryminału i inne ciekawostki z życia prozaików: 

 - Spotkanie autorskie z Izabelą Żukowską (autorką m.in. książek: Teufel 2010, Gotenhafen 2012, Skazy 2014, Nad miastem anioły 2015,  Fałszywa nuta 2018), które poprowadził Tomasz Barton (16 października 2020 r.) można zobaczyć na: https://www.facebook.com/KryminalnyMagiel/videos/vb.101513248146132/363591468219997/?type=2&theater 68 min

 - Spotkanie autorskie z Marcinem Wrońskim (autorem m.in. kryminałów retro o komisarzu Zydze Maciejewskim) - prowadził Tomasz Duszyński - https://www.facebook.com/KryminalnyMagiel/videos/vb.101513248146132/1675388859307692/?type=2&theater 75 min

 

 

WRZESIEŃ

 

Zasady korzystania z biblioteki szkolnej w czasie pandemii:

 - do biblioteki wchodzimy w maseczce,

- dezynfekujemy ręce,

- zachowujemy bezpieczną odległość,

- w bibliotece może przybywać jednocześnie 2 czytelników,

- ograniczamy wolny dostęp do księgozbioru,

- zwracane książki kierujemy na kwarantannę.