2014

 

Błońska Małgorzata, Chimiak Adrian: Pistacja w Karinie Smoków : Chiny inaczej. Warszawa : Wyd. BIS, 2014
Chiny widziane oczyma młodej Polski, która od pięciu lat mieszka w Pekinie, tam znalazła swoje miejsce w życiu, pracuje i wiele podróżuje, poznając niezwykłe miejsca i duszę mieszkańców Państwa Środka. Książka została napisana na podstawie reportaży radiowych emitowanych w radiu w Opolu.

 

 


 

Z powrotem na Ziemię : spór o pochodzenie cywilizacji ludzkich. Pod red. Andrzeja K. Wróblewskiego. Warszawa : Prószyński i S-ka, [2005]
Rozdz.: Z najważniejszych historii społeczności ludzkich. Zagadki z kraju faraonów. Z powrotem do... Mezopotamii. "Odkrycie" Ameryki, czyli kosmici na krańcach świata. Sekrety Biblii i apokryfów. Problem z UFO.

 

 


 

Chełmińska Izabela, Falandysz Lech: Fizyka i astronomia : vademecum maturalne 2012. Gdynia : OPERON, 2011
Rozdz.: Mechanika. Budowa materii. Ciepło i termodynamika. Elektromagnetyzm. Optyka geometryczna. Kwanty i fale. Teoria względności. Fizyka jądrowa. Pole grawitacyjne. Układ Słoneczny. Wszechświat. Przykładowe zadania z rozwiązaniami.

 

 


 

 

Atlas geograficzny dla szkół ponadgimnazjalnych : zakres podstawowy. Warszawa : Nowa Era, 2012
Mapy: Świat - ukształtowanie powierzchni, klimat, gleby, podział polityczny, ludność, rolnictwo, leśnictwo, przemysł, energetyka, transport, poziom życia, współczesne problemy cywilizacyjne, globalizacja, konflikty, turystyka, zagrożenia środowiska. Polska. Świat - państwa powstałe po 1989 roku.

 

 

 


 

Friedländer Saul: Czas eksterminacji: nazistowskie Niemcy i Żydzi 1939-1945. Warszawa : Wyd. Prószyński i S-ka, 2010

„Czas eksterminacji” to zupełnie wyjątkowy: kompletny i szczegółowy opis prześladowań i zagłady Żydów na terenie okupowanej Europy. Opierając się na niezwykle bogatym materiale źródłowym oraz na zaczerpniętych głównie z pamiętników, listów i wspomnień relacjach naocznych świadków tamtych dni, Friedländer stworzył żywe i wielowątkowe studium Holokaustu. Żydowscy autorzy pamiętników – ich zapiski, refleksje, naoczne obserwacje – zajmują w tej książce centralne miejsce. Istotnym wątkiem opisanej przez autora historii jest również udział w zagładzie Żydów władz i społeczeństw okupowanych krajów. „Czas eksterminacji” pokazuje wyraźnie, że wcielenie w życie polityki eksterminacyjnej i działań wymierzonych przeciwko ludności żydowskiej opierało się w dużej mierze na współpracy z lokalnymi władzami, wsparciu udzielanym przez lokalną policję, jak też bierności społeczeństw europejskich, a także samych ofiar. „Czas eksterminacji” otrzymał Nagrodę Pulitzera w 2008 roku.

 


 

 

Valode Philippe: Hitler i tajne stowarzyszenia. Warszawa : Wyd. Prószyński i S-ka, 2010


Jak młody człowiek, który oblewał egzamin po egzaminie, żołnierz, który nie zdołał awansować wyżej stopnia kaprala, mógł został wielbionym przez ponad sześćdziesięciomilionowy naród Führerem, władcą imperium, którego historia liczyła wiele stuleci? Otóż impuls, który rozbudził i skłonił do działania tego nieudacznika i który pozwolił mu uwierzyć, że czeka go niezwykła przyszłość, pojawił się, gdy Hitler nawiązał kontakty z Towarzystwem Thule. Manipulowany przez tę organizację, po pewnym czasie odciął się od niej tak zdecydowanie, że dążył nawet do eliminacji osób nią kierujących. Starał się za wszelką cenę zapewnić sobie przyszłość, aby zaś zrealizować ten cel, bez wahania wszedł na drogę odrażających zbrodni. Przejście od zbrodniczego czynu do ludobójstwa całego narodu stało się możliwe za sprawą tego, co wydarzyło się od "Nocy długich noży" po "Kryształową noc", wtedy bowiem ujawniła się wola eliminacji całych narodów uznanych za niższe, bo żydowskie, słowiańskie czy cygańskie.


 

Gopnik Alison: Dziecko filozofem. Warszawa : Wyd. Prószyński i S-ka, 2010

Autorka pokazuje, że umysłowość dziecka jest znacznie bogatsza niż umysłowość osoby dorosłej. Podczas gdy dorośli często funkcjonują jak sterowane z zewnątrz automaty, przeżywając kolejne monotonne dni, dzieci podchodzą do życia niczym podróżnicy do nieznanych krain. Według Gopnik, dzieci tworzą "wydział do spraw rozwoju i badań" gatunku ludzkiego, podczas gdy dorosłym przypisuje zajmowanie się produkcją i zarządzaniem. Dzieci, niczym mali naukowcy, wyciągają wnioski w oparciu o analizy statystyczne, przeprowadzają przemyślne eksperymenty oraz stawiają twórcze hipotezy, które trudno byłoby wymyślić przeciętnemu dorosłemu.

 


 

 

Jasienica Paweł: Rozważania o wojnie domowej. Warszawa : Wyd. Prószyński i S-ka, 2008

"Rozważania o wojnie domowej" w zaskakującym świetle ukazują mit Wielkiej Rewolucji Francuskiej i tragiczne sprzeczności, jakie jej towarzyszyły. Nade wszystko jednak stanowią przenikliwe studium rojalistycznych powstań, które w piątym roku rewolucji ogarnęły zachodnie prowincje Francji, Wandeę, a potem Bretanię. W marcu 1793 katolicki "lud wandejski masowo chwycił za kosy, widły, drągi tudzież za fuzje myśliwskie" w obronie religii i króla, występując przeciw hasłom i władzom rewolucyjnym. Krwawe stłumienie tego powstania przez wojska republikańskie jest dziś uważane za pierwszy nowożytny przykład ludobójstwa. Chociaż "Rozważania..." dotyczą dawno minionych wydarzeń, zawarte w nich refleksje natury ogólnej i uderzająco aktualne odniesienia do współczesności sprawiły, iż nie mogły się ukazać inaczej, jak tylko w tzw. drugim obiegu (NOW-a 1979); oficjalnie opublikowano je dopiero w trzynaście lat po śmierci autora.

 


 

 

Jasienica Paweł: Pamiętnik. Warszawa : Wyd. Prószyński i S-ka, 2007

"Pamiętnik" Pawła Jasienicy jest jego ostatnim, niestety nieukończonym, przesłaniem do czytelników. Pisany był od 5 stycznia 1970 roku, już w okresie rozwijającej się, choć jeszcze utajonej ciężkiej choroby autora, która miała po ośmiu miesiącach spowodować jego przedwczesny zgon. Najcenniejsze karty tej pracy to wspomnienia z carskiej Rosji, gdzie Lech Beynar urodził się i wychowywał do dziewiątego roku życia, i z życia akademickiego w Wilnie, od 1928 roku, widzianego oczami inteligentnego i myślącego studenta historii Uniwersytetu Stefana Batorego. Z wnikliwą szczerością mówi tu Jasienica o wielu znaczących potem, a nawet sławnych (Miłosz) ludziach, ale także i o tych, którzy nie najlepiej zapisali się w pamięci Polaków (Stefan Jędrychowski czy krwawy generał Zarako-Zarakowski). Nieukończony "Pamiętnik" pozostanie ważnym esejem historycznym, wpisującym się dobrze w zamiar autora czynnego uczestnictwa w "sporach na temat dziejów narodu".

 

Adnotacje sporzadzono na podstawie opisów znajdujących się na obwolutach książek.

Aktual. marzec 2013 r.

 

 


 

Gutowska-Adamczyk Małgorzata: Wystarczy, że jesteś. Warszawa : "Nasza Księgarnia", 2009

Najnowsza powieść M. Gutowskiej-Adamczyk opowiada o dojrzewaniu do miłości, potrzebie kochania i bycia kochanym, pierwsze rozczarowania oraz trudnej drodze do zrozumienia, co jest naprawdę wartościowe. Powieść młodzieżowa polska.

 


 

Otwinowska Karolina, Mazur Agnieszka: Dieta (nie)życia. Warszawa : "Nasza Księgarnia", 2009

Wstrząsająca, autentyczna historia dziewczyny, która od dziesięciu lat walczy z anoreksją. Jako dwudziestolatka po sześciu hospitalizacjach i kilku próbach samobójczych postanowiła opowiedzieć o koszmarze choroby. Punktem zwrotnym okazała się śmierć bliskiej jej osoby, także chorującej na zaburzenia jedzenia. Autorka wyciągnęła na światło dzienne najintymniejsze szczegóły swojego życia z chorobą i opisała z okrutną dokładnością kodeks wyniszczający ciało i duszę anoreksji. Literatura popularnonaukowa.

 


 

McDonald Abby: Wymiana studencka. Warszawa : "Nasza Księgarnia", 2009

Dwie dziewczyny będące na pierwszym roku studiów w ramach wymiany studenckiej na jeden semestr zamieniają się uczelniami. Tasha, uwielbiająca przyjęcia i chłopców, wyjeżdża do Oxfordu. Natomiast Emily - pilna i zdolna studentka, zainteresowana wyłącznie nauką, trafia na Uniwersytet w Kalifornii, gdzie króluje dobra zabawa. Po katastrofalnych pierwszych dniach dziewczyny zaczynają kontaktować się on-line i postanawiają pomóc sobie nawzajem poprzez napisanie "przewodnika przetrwania". Powieść amerykańska.

 


 

Margolis Sue: Gucci, Gucci, łapci. Warszawa : "Nasza Księgarnia", 2009

Prześmieszna powieść o miłości, mężczyznach, brzdącach i zakupach - żywiołach, nad którymi nie da się zapanować. Powieść angielska.

 


 

Sowa Izabela: Agrafka. Warszawa : "Nasza Księgarnia", 2009

Autorka jest jedną z najpopularniejszych polskich pisarek, w najnowszej książce w słodko-gorzki sposób rozprawia się z polskim bagienkiem, jego stereotypami i zaściankowością, zachęcając do zmierzenia się z naszymi lękami i do zrobienia rachunku uczuć. Powieść polska.

 


 

Karman Jill: Mamzille mamuśki z Manhattanu. Warszawa : "Nasza Księgarnia", 2009

Autorka opisuje barwny portret matek z Manhattanu - są świetnie wykształcone, bardzo bogate i uwielbiają ze sobą konkurować; całą energię poświęcają wychowywaniu dzieci, czyniąc maluchy nieświadomymi pionkami w grze, w której sukces mierzy się osiągnięciami nad wiek rozwiniętego potomstwa. Książka, która zachwyci wielbicielki Niani w Nowym Jorku. Powieść amerykańska.

 


 

Poe Edgar Allan: Opowieści tajemnicze i szalone. Warszawa : "Nasza Księgarnia", 2007

Przygotuj się na mocne przeżycia. Wkraczasz w świat, który cię zaszokuje, przerazi, ale także przyprawi o dreszczyk emocji. Książka zawiera cztery opowieści: Czarny kot, Maska Czerwonej Śmierci, Żaboskoczek, Upadek Domu Ucherów - autorstwa mistrza makabry. Opowiadania amerykańskie.

 


 

Gortat Grzegorz: Zła krew. Warszawa : "Nasza Księgarnia", 2009

W książce została opisana historia pewnego dzieciństwa, którego scenerią była Łódź lat sześćdziesiątych XX wieku. A także opowieść o cieniach przedwojennych żydowskich Bałut i warszawskiej ulicy Tłomackie 13 z jej plejadą niedoszłych noblistów. Opowieść subiektywna. - jak w przypadku każdej próby przywołania przeszłości, gdy żal za czasem bezpowrotnie minionym przeplata się z pretensjami do historii. Powieść polska.

 


 

Gortat Grzegorz: Szczury i wilki. Warszawa : "Nasza Księgarnia", 2009

Piętnastoletni Henryk uważa się za prawdziwego Polaka. Z zaangażowaniem broni "czystości" polskiej krwi. Jego autorytetem jest Adolf Hitler, a biblią Mein Kampf. Jednak czy bohater naprawdę pojmuje, o co walczy? Czy byłby równie oddany sprawie, gdyby doświadczył piekła Auschwitz? Najnowsza powieść G. Gortata skłania do refleksji nad tym, jak wciąż i niebezpieczne są przekonania, które w ubiegły wieku doprowadziły do Holokaustu. Stawia pytania, czy błędy historii są rzeczywiste nauką i przestrogą. Powieść polska.

 


 

Zusak Markus: Posłaniec. Warszawa : "Nasza Księgarnia", 2009

Posłaniec to tajemnicza wędrówka w poszukiwaniu przeznaczenia. Porusza i trzyma w napięciu aż do ostatniego zdania. Posłaniec (2002) to uniwersalna, pełna czarnego humoru powieść, która stała się wydarzeniem na rynku literackim i otrzymała m.in. tytuł Książki Roku 2003 w Australii. Powieść australijska młodzieżowa.

 


 

Zusak Markus: Złodziejka książek. Warszawa : "Nasza Księgarnia", 2009

Rok 1939. Dziesięcioletnia Liesel mieszka u rodziny zastępczej w Molching koło Monachium. Jej życie jest naznaczone piętnem ciężkich czasów, w jakich dorasta. A jednak odkrywa jego piękno - dzięki wyjątkowym ludziom, których spotyka oraz dzięki książkom, które kradnie. Napisana w 2005 roku książka poruszająca tematykę zachowania człowieczeństwa w czasie Holokaustu, stała się do tej pory najsłynniejszą powieścią Zusaka. Powieść australijska młodzieżowa.

 


 

Schneider Gerd: Lalka Kafki. Warszawa : "Nasza Księgarnia", 2009

W październiku 1923 roku, podczas spaceru, Franz Kafka spotkał w parku dziewczynkę, która straciła lalkę. Aby pocieszyć dziecko, pisał listy w imieniu zguby. Dla autor książki, ten mało znany epizod z biografii Kafki stał się punktem wyjścia do stworzenia niezwykłej opowieści, w której fakty przeplatają się z literacką fikcją. Pisarz i jego dzieło, niezwykła przyjaźń i lalka podniesiona do rangi pełnowartościowego bohatera. Schneider zabiera czytelnika w wyjątkową, erudycyjną podróż z pogranicza snu i jawy, tak bliską atmosferze tajemnicy i nieokreślenia obecnej w twórczości Kafki. Powieść niemiecka.

 


 

Scott Michael: Alchemik. Warszawa : "Nasza Księgarnia", 2009

PRAWDA: Nicholas Flamel urodził się 28 września 1330 roku w Paryżu. Niemal siedemset lat później, uważany jest za największego alchemika wszech czasów. Podejrzewa się, iż odkrył tajemnicę wiecznego życia. Według kronik zmarł w 1418. Lecz jego grób jest pusty. LEGENDA: Nicholas Flamel żyje. Żyje od setek lat, ponieważ wynalazł eliksir młodości. Sekret wiecznego żywota kryje się w Księdze Maga Abrahama której chroni. W niepowołanych rękach może doprowadzić do zagłady świata. Do tego właśnie dąży doktor John Dee, kradnąc księgę. Zgodnie z przepowiednią Sophie i Josh Newmanowie są jedynymi osobami, które mają w sobie dość mocy, by temu zapobiec. Bywa, że legendy okazują się prawdą. Cz. 1 z serii "Sekrety nieśmiertelnego Nicholasa Flamela". Powieść irlandzka.

 


 

Scott Michael: Mag. Warszawa : "Nasza Księgarnia", 2009

KALIFORNIA: Gdy Księga Maga Abrahama znajdzie się w rękach doktora Johna Dee i Mrocznego Klanu, nastąpi koniec ludzkiej cywilizacji. Dee dzielą od tajemnicy zaledwie dwie ostatnie stronice wydarte przez Josha - jeśli uda mu się je zdobyć, niepodzielną władzę nad światem obejmą Mroczni Starsi. PARYŻ: Po ucieczce z Ojai, Nicholas, Josh, Sophie i Scatty znaleźli się w Paryżu, rodzinnym mieście Flamela. Nicholas jest już pewien, że Sophie i Josh to bliźnięta z Przepowiedni, dlatego chce, by dziewczyna poznała tajniki magii kolejnego żywiołu: Ognia. Drugi tom bestsellerowej serii fantasy "Sekrety nieśmiertelnego Nicholasa Flamela". Powieść irlandzka.

 


 

Gale Patrick: Notatki z wystawy. Warszawa : "Nasza Księgarnia", 2009

Rachel Kelly miota się między pasją tworzenia a pełnymi udręki, wyniszczającymi stanami depresyjnymi. Ta utalentowana i znana malarka stanowi zagadkę dla męża i czworga dzieci. Kiedy zostaje znaleziona martwa w swojej pracowni w Kornwalii wraz z nowymi, niezwykłymi dziełami, rodzina zaczyna poszukiwać odpowiedzi na nigdy nie zadane pytania. Mąż Rachel wyrusza w podróż w przeszłość, która okaże się bardziej mroczna, niż mógłby się spodziewać. Fragmenty roztrzaskanego życia powoli wychodzą na światło dzienne i staje się jasne, że artystka pozostawiła dzieciom nie tylko talent malarski, lecz także prześladujące ją demony. Powieść angielska.

 


 

Schulz Charles M.: Fistaszki zebrane 1953-1954. Warszawa : "Nasza Księgarnia", 2009

"Świat Fistaszków to mikrokosmos, mała komedia ludzka zarówno dla czytelnika niewinnego, jak i wyrobionego" - Umberto Eco. W drugim tomie kolekcji słynnych komiksów Charlesa M. Schulza fistaszki zebrane 1953-1954 poza debiutującym Pig-Penem pojawiają się znani wszystkim bohaterowie z części pierwszej, m.in.: wiecznie przegrany Charlie Brown, filozoficznie zamyślony Linus, zrzędliwa Lucy i ekscentryczny Snoopy. Książka zawiera także notę biograficzną Schulza autorstwa Gary'ego Grotha. Komiks, opowiadania młodzieżowe amerykańskie.

 


 

 

Silberman Mel: Uczymy się uczyć. Gdańsk : Gd. Wyd. Psychol., 2005

Nauczanie nie polega tylko na słownym przekazie wiedzy i jej objaśnianiu, a pobieranie wiedzy nie ogranicza się do bezrefleksyjnego zapamiętywania informacji. Proces ten wymaga od ucznia i nauczyciela umysłowego zaangażowania i działania. Nie osiągniemy tego, stosując tradycyjne sposoby pracy w szkole. Książka ta prezentuje 101 metod aktywizujących nauczania, dzięki którym kształcenie stanie się nie tylko owocne, ale będzie satysfakcjonujące i przyjemne.

 


 

Malewska-Moneta Maria: Jak sobie radzić ze stresem w szkole i w domu? Warszawa : Wyd. Szk. i Pedag., 2009

Jak troszczyć się o kondycję psychiczną? Umiejętność minimalizacji skutków stresu jest niezwykle ważna, a zachowanie dobrej kondycji psychicznej może mieć wpływ na całe życie i na wszystkie jego sfery - nie tylko zawodową, ale i prywatna. Żeby jednak stało się to codziennym nawykiem, potrzebna jest nie tylko wiedza, ale i regularne ćwiczenia. Książka podzielona jest na dwie części; pierwsza dostarcza wiedzę teoretyczną z zakresu zjawiska stresu i sposobów minimalizacji jego negatywnych skutków, druga jest przeznaczona dla nauczycieli, którzy będą wykorzystywali zawarte w niej wiadomości w części warsztatowej.

 


 

Bandelow Borwin: 5 prostych sposobów radzenia sobie z lękiem. Gdańsk : Gd. Wyd. Psychol., 2009

Jak to się dzieje, że ludzie odczuwają lęk? Skąd się on bierze i czy można go pokonać? Jakie są możliwości terapeutyczne? Na te i wiele innych pytań znajdziesz odpowiedź w znakomitej książce wybitnego niemieckiego terapeuty - Borwina Bandelowa. Zagadnienia związane z zaburzeniami lękowymi są w niej bogato ilustrowane przykładami znanych postaci historycznych i współczesnych. Przypadki te potwierdzają zaskakujące odkrycie, ze lęk ma nit tylko mroczną stronę - bywa męczarnią, ale i źródłem twórczej siły człowieka.

 


 

Majewska-Opiełka Iwona: Ku doskonałości: 30 dni pracy nad sobą. Gdańsk : Gd. Wyd. Psychol., 2009

Autorka zaprasza w swojej książce do pracy nad sobą - nad własnym rozwojem i kształtowaniem nawyków skutecznego działania metodą Stephena R. Coveya. Książka ta zawiera relację autorki z takiego 30-dniowego kształtowania nawyków skutecznego działania. Spokój, cierpliwość, akceptacja siebie, odnalezienie równowagi między swoimi pragnieniami a oczekiwaniami innych, życie w zgodzie z własną naturą i odnalezienie swego miejsca w świecie - to prawdziwy klucz do sukcesu.

 


 

Biała Alina: Literatura i malarstwo: korespondencja sztuk. Warszawa : Wyd. Nauk. PWN, 2009

Książka jest zaproszeniem do przechadzki po galerii literacko-malarskiej. Zawiera reprodukcje dzieł malarskich, objaśnienia historyków sztuki, dzieła literackie, impresje autorskie, informacje o malarzach i pisarzach.

 


 

Dzigański Artur: Słownik poezji: liceum. Kraków : Wyd. Zielona Sowa, 2007

Słownik zawiera interpretacje i analizy utworów poetyckich, znajdujących się w programach nauczania dla szkół ponadgimnazjalnych. Druga część zawiera biografie najwybitniejszych pisarzy. Skorowidz autorów i tytułów.

 


 

Dzigański Artur: Słownik poezji: gimnazjum. Kraków : Wyd. Zielona Sowa, 2008

Książka przeznaczona jest dla tych, którzy interesują się poezją. Składa się z trzech części. Pierwsza, najobszerniejsza, zawiera interpretacje i analizy 250 wierszy pochodzących z różnych epok. W drugiej zamieszczono definicje gatunków literackich. Trzecia część zawiera biogramy poetów, których wiersze zostały omówione.

 


 

Szafruga Kinga, Gajewska Beata, Gałuszka Magdalena: Słownik pisarzy. Wyd. 2. Bielsko-Biała : Wyd. "Park", 2007

Słownik jest przewodnikiem po największych dziełach pisarzy polskich i zagranicznych od czasów starożytnych po dzień dzisiejszy. Zawiera biogramy 184 pisarzy, których twórczość została zilustrowana fragmentami ich dzieł.

 


 

Jantos Edyta: Słownik motywów literackich. Kraków : Wyd. Zielona Sowa, 2006

Słownik zawiera opis funkcjonowania następujących motywów na przestrzeni epok: artysta/poeta, bunt, dom, matka, miłość, miłość do ojczyzny, pielgrzymka/tułaczka/wędrówka, podróż, przemiana, przemijanie, rewolucja, samotność, śmierć (wyobrażenia o śmierci), śmierć bohatera, śmierć samobójcza, utopia, wieś, wina i kara, życie po śmierci.

 


 

Trela Grzegorz: Chmury i zegary czyli wybrane metafory filozoficzne. Warszawa : Wyd. Nauk. PWN, 2009

W książce autor wskazuje na obecność problematyki filozoficznej właściwie we wszystkich obszarach ludzkiej aktywności. Umożliwia to spojrzenie na niemal całą współczesną panoramę myśli z uwzględnieniem zarówno tradycyjnych argumentacji, jak i najnowszych tendencji filozoficznych, z nawiązaniem do literatury, nauki, kultury popularnej, a także rezultatów nauk szczegółowych: psychologii, socjologii, biologii, fizyki czy matematyki. Książka zawiera: objaśnienia słynnych metafor filozoficznych, biogramy filozofów, pytania do samodzielnych rozważań, słowniczek trudniejszych pojęć, przystępny i żywy język, zabawne ilustracje.

 


 

Słownik myśli filozoficznej. Warszawa : Wyd. Nauk. PWN, 2008

Słownik prowadzi przez kolejne etapy rozwoju europejskiej myśli filozoficznej od czasów starożytnych do współczesnych, od kosmologii Talesa po XX-wieczny egzystencjalizm. Prezentacji biografii oraz dorobku kluczowych myślicieli towarzyszy wnikliwa analiza poglądów i źródeł inspiracji, a także ich recepcja i wpływ na szeroko rozumianą kulturę i naukę.

 


 

Powstanie Wielkopolskie 1918-1919 : wybrane aspekty z perspektywy 90 lat. Red. nauk. Janusz Karwat. Poznań : Wyd. eMPi2, 2008

Materiały z ogólnopolskiej konferencji naukowej "90.rocznica Powstania Wielkopolskiego 1918-1919" Poznań, 17 grudnia 2008 r. Celem publikacji jest upowszechnienie dorobku naukowo-badawczego, traktującego o Powstaniu Wielkopolskim.

 


 

Jurczak Alicja, Mikołajczak-Schoepe Iwona, Szmyt Hanna: Testy przygotowujące do egzaminu zawodowego : technik handlowiec. Wyd. 2. Poznań : Wyd. eMPi2, 2007

Zbiór zawiera dziesięć zestawów przygotowujących do egzaminu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe w zawodzie technik handlowiec. Zestaw zawiera 50 zadań testowych sprawdzających wiadomości i umiejętności właściwe dla technika handlowca, 20 zadań testowych związanych z zatrudnieniem i działalnością gospodarczą oraz jedno zadanie praktyczne.

 


 

Jurczak Alicja, Mikołajczak Iwona, Szmyt Hanna: Rozwiązania testów przygotowujących do egzaminu zawodowego : technik handlowiec. Poznań : Wyd. eMPi2, 2007

Książka zawiera rozwiązania zadań testowych (część pierwsza i druga) i przykładowe rozwiązanie zadania praktycznego.

 


 

Jurczak Alicja, Mikołajczak-Schoepe Iwona, Szmyt Hanna: Testy przygotowujące do egzaminu zawodowego : technik ekonomista. Wyd. 3 zm. Poznań : Wyd. eMPi2, 2009

Zbiór zawiera dziesięć zestawów przygotowujących do egzaminu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe w zawodzie technik ekonomista. Zestaw zawiera 50 zadań testowych sprawdzających wiadomości i umiejętności właściwe dla technika handlowca, 20 zadań testowych związanych z zatrudnieniem i działalnością gospodarczą oraz jedno zadanie praktyczne.

 


 

Jurczak Alicja, Mikołajczak-Schoepe Iwona, Szmyt Hanna: Rozwiązania testów przygotowujących do egzaminu zawodowego : technik ekonomista. Poznań : Wyd. eMPi2, 2009

Książka zawiera rozwiązania zadań testowych (część pierwsza i druga) i przykładowe rozwiązanie zadania praktycznego z każdego zestawu.

 


 

Wiedza o reklamie. Warszawa : Wyd. Szk. PWN, 2009

Reklama na świecie - trzy ery reklamy, starożytność, średniowiecze, druk i narodziny reklamy prasowej, wiek XVII-XVIII, wiek XIX, XX. Reklama w Polsce - wiek XVIII, XIX, 20-lecie międzywojenne, polski plakat, reklama jako nowy tekst kultury. Teoria - język reklamy, kreowanie obrazu świata w tekstach reklamowych, słowo i obraz w reklamie. Podstawy psychologii reklamy. Retoryka reklamy - inwencja, dyspozycja, elokucja, pamięć, wykonanie. Reklama w praktyce - agencje reklamowe, domy mediowe. Badania marketingowe. Strategia reklamowa. Planowanie mediów. Badanie skuteczności reklamy. Prawo reklamy.

 


 

Nosowska Dorota: Słownik terminów literackich. Bielsko-Biała : Wyd. Park, 2007

Słownik terminów literackich. Słownik terminów przyszłego humanisty. Książka jest bogato ilustrowana malarstwem.

 


 

Wojnicka Joanna, Katafiasz Olga: Słownik wiedzy o filmie. Wyd. 2. Warszawa : Wyd. Szk. PWN, 2009

Książka wprowadza czytelnika w krąg podstawowych problemów sztuki filmowej, sztuki pojmowanej i interpretowanej jako pewna całość - od chwili narodzin po dzień dzisiejszy. Daje wgląd w historię - główne nurty, style, kierunki. Uzupełnieniem działu "Historia" jest "Kino autorów", w którym przedstawiono trzydzieści pięść sylwetek wybitnych indywidualności sztuki filmowej.

 


 

Goik Magdalena: Kobiety w literaturze. Warszawa : Wyd. Szk. PWN, 2009

Książka ukazuje wizerunek kobiet na obszarze szeroko pojętej literatury, zarówno twórczyń, jak i postaci fikcyjnych, a także tych funkcjonujących niejako na obrzeżach działa literackiego. Znalazły się tu również kobiety niegdyś żyjące, których postać i działalność zainspirowały, zachwyciły twórców.

 


 

Colman Andrew M.: Słownik psychologii. Warszawa Wyd. Szk. PWN, 2009

Słownik opisuje wszystkie działy psychologii oraz dziedziny pokrewne. Zawiera hasła z psychiatrii, psychoanalizy, neurologii i statystyki oraz podaje etymologię terminów. Zawiera też angielsko-polski słownik terminów i pojęć, listę fobii.

 


 

Adnotacje do książek sporządzono na podstawie opisów znajdujących się w danych publikacjach.
Opracowała: JJ